Site icon Portal Nieruchomości

2 na 3 biurowce, które powstaną w Warszawie w 2018-2020, będą oferowały usługi w standardzie 5-gwiazdkowego hotelu

Warszawski rynek biurowy dojrzewa, na co wskazuje rosnące zapotrzebowanie na budynki wysokiej jakości. Obecnie w stolicy znajdują się 42 prestiżowe biurowce, co stanowi 14% ogólnych zasobów – wynika z najnowszego raportu CBRE „Premier Properties”. W najbliższych latach pracodawcy coraz częściej będą szukać biur w standardzie 5-gwiazdkowego hotelu. Eksperci CBRE szacują, że do 2020 roku ten rynek odnotuje wzrost o aż 77%. Co ciekawe, zdecydowana większość nowych budynków (62%) będzie zlokalizowana na obrzeżach centrum – w zachodniej części Warszawy, w tym głównie na Woli.

Raport CBRE „Premier Properties” dowodzi, że nieruchomości prestiżowe są przyszłością Warszawy. W tym momencie w stolicy znajdują się 42 biurowce wysokiej jakości, które zajmują łącznie 750 tys. mkw. Stanowi to 14% ogólnych zasobów i aż 37% tych znajdujących się w centrum. Te wskaźniki będą jednak bardzo szybko rosły. Eksperci CBRE wskazują, że aż 66% wszystkich biurowców, które są obecnie w budowie lub planach na lata 2018-2020, będzie lokalizacjami prestiżowymi. Co ciekawe, z raportu wynika, że jedynie 38% nowych budynków będzie zlokalizowanych w ścisłym centrum stolicy. Pozostałe powstaną na zachód od ścisłego centrum, w większości w okolicach Ronda Daszyńskiego. Ponadto, zdecydowana większość premier properties będzie miała dużą powierzchnię przekraczającą 27 tys. mkw.

– Stawianie na biurowce prestiżowe o większej powierzchni jest podyktowane tym, że takie łatwiej wynająć. Budynki, które mają mniej niż 10 tys. mkw. komercjalizują się dużo trudniej. Warto też zwrócić uwagę, że proces komercjalizacji nieruchomości prestiżowych trwa średnio dwa lata od daty udostępnienia powierzchni dla najemców – mówi Sebastian Biedrzycki, Szef Zespołu ds. Zarządzania Nieruchomościami Biurowymi i Logistycznymi, CBRE.

Prestiż kosztuje

Wskaźnik powierzchni niewynajętej dla nieruchomości prestiżowych odpowiada średniej rynkowej i kształtuje się na poziomie 10%. To niewiele biorąc pod uwagę, że czynsz w tego typu budynkach jest wysoki. Wywoławcze stawki kształtują się na poziomie nie niższym niż 15% mniej od najwyższych osiągalnych stawek. Cena różnicuje się w zależności zarówno od lokalizacji, samego budynku, jak i piętra. Średnio czynsz wynosi 23 euro m-c/mkw.

– Atrakcyjne biuro to karta przetargowa dla wielu firm, które muszą walczyć o kandydatów i pracowników na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy. Obecnie siedziba w budynku, który oferuje elastyczność, dobrostan ludzi i przyjazne jego użytkowanie, ma istotny wpływ na wyniki firmy i przekłada się pośrednio na jej sukces. Nie wystarczy jednak dobra lokalizacja. Prestiż to też zielone rozwiązania, zaawansowane technologie  oraz odpowiednia aranżacja powierzchni biur – mówi Sebastian Biedrzycki.

Prestiżowe budynki w Warszawie młode w porównaniu z Zachodem

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie są stosunkowo nowe w porównaniu z tymi dostępnymi w innych europejskich miastach. Dlatego dojrzałe rynki, jak Londyn, Frankfurt czy Paryż, nie stanowią dla stolicy Polski dobrego punktu odniesienia. Warszawę możemy za to zestawić z Pragą, Amsterdamem czy Dublinem.

Prestiżowe budynki w Warszawie młode w porównaniu z Zachodem

W Amsterdamie nieruchomości prestiżowe zajmują w sumie 816 tys. mkw., w Pradze 100 tys. mkw. a w Dublinie 1,4 mln mkw. Biorąc pod uwagę udział biurowców wysokiej jakości w całkowitych zasobach biurowych, w Amsterdamie wskaźnik ten wynosi 12,5%, w Dublinie 36% a w Pradze zaledwie 3%. Najbardziej zbliżony rynek do Warszawy to Dublin.

Exit mobile version