Podwyżki oczekiwań sprzedających używane mieszkania, choć dotknęły wszystkich największych polskich miast, wyhamowały. W większości lokalizacji po lipcowej korekcie na rynku pierwotnym nie ma już z kolei śladu.
Pomimo niewielkiego wzrostu, już prawie 11 000 zł oczekują średnio za metr kwadratowy sprzedający mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie. Znacznie mocniej wzrost cen ofertowych w stolicy wyhamował na rynku pierwotnym, a w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku jest nawet taniej. Stolicę coraz mocniej gonią Gdańsk i Kraków – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl.
– Trudno jednak mówić o wieszczonym spadku cen. Choć w większości miast dynamika wzrostów nie jest już tak wielka jak jeszcze kilka miesięcy temu, ceny generalnie wciąż idą w górę – twierdzi Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.pl.
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym
Sierpień nie przyniósł drastycznych zmian cen na rynku pierwotnym. Na żadnym z obszarów oczekiwania deweloperów względem lipca nie wzrosły powyżej 2 proc. Najmocniej – średnio o 1,7 proc. – w Krakowie, gdzie metr kwadratowy wyceniany był w sierpniu średnio na 8210 zł. Tym samym kwoty wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży mieszkań w stolicy Małopolski znacząco zbliżyły się do tych widywanych w Gdańsku (średnio 8225 zł/mkw) i najdroższej pod tym względem Warszawie (średnio 8325 zł/mkw), gdzie ceny ofertowe w porównaniu z lipcem wzrosły zaledwie o 0,1 proc.
Na ogólny wzrost oczekiwań deweloperów w Krakowie przełożyły się zwłaszcza kwoty wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży najmniejszych mieszkań o powierzchni do 38 mkw. Te wyceniane były średnio na 9329 zł/mkw. (wzrost o 3,9 proc. i 353 zł).
Średnie ceny ofertowe mieszkań w wybranych miastach Polski w sierpniu 2019 r. [zł/mkw.]
Czwarty miesiąc z rzędu ceny ofertowe spadają z kolei w Poznaniu, gdzie osiągnęły poziom niewidziany od marca 2018 r. Szukający własnego „M” u dewelopera musieli liczyć się z wydatkiem średnio 6726 zł/mkw. (spadek o 2,1 proc. i 144 zł). Na niższe o niespełna 1 proc. stawki mogli liczyć także szukający mieszkań w Szczecinie – średnio 6441 zł/mkw. i Łodzi – średnio 6024 zł/mkw.
– Szerszy obraz daje spojrzenie na ceny w perspektywie rocznej. W aż trzech miastach – Gdańsku, Katowicach i Szczecinie – na rynku pierwotnym wzrosty rok do roku były dwucyfrowe, z czego w Gdańsku wyniosły aż 17 proc. – zauważa Jarosław Krawczyk.
W Gdańsku deweloperzy oczekiwali nominalnie średnio o 1223 zł/mkw. więcej niż jeszcze w sierpniu 2018 r. Na przeciwległym biegunie znalazł się Poznań, gdzie ceny ofertowe w ciągu roku spadły średnio o 3,7 proc.
Ceny mieszkań na rynku wtórnym
W sierpniu sprzedający używane mieszkania w każdym z największych polskich miast oczekiwali więcej niż miesiąc wcześniej, choć podwyżki były znikome i wyniosły maksymalnie 1,5 proc. O tyle więcej wpisywano w ogłoszeniach sprzedaży mieszkań w Poznaniu. Średnio było to 7368 zł/mkw.
Nominalnie najmocniej oczekiwania sprzedających wzrosły w Warszawie (średnio o 1,4 proc. i 151 zł). Sprawiło to, że ceny ofertowe mieszkań używanych w stolicy zmierzają ku 11 000 zł/mkw. W sierpniu wynosiły średnio 10 806 zł/mkw. Barierę tę przekroczyły tam już dawno najmniejsze mieszkania o powierzchni do 38 mkw., które w sierpniu wyceniane były średnio na 11 696 zł/mkw. – ponad dwukrotnie drożej niż w Łodzi (średnio 5280 zł/mkw.).
Po raz pierwszy psychologiczną barierę 8000 zł/mkw. przekroczyły średnie ceny ofertowe używanych lokali mieszkalnych we Wrocławiu, gdzie w sierpniu wyniosły średnio 8020 zł/mkw. W stolicy Dolnego Śląska rosnące oczekiwania sprzedawców najmocniej odzwierciedliły się w ogłoszeniach dotyczących kawalerek do 38 mkw., które wyceniane były średnio na 9582 zł/mkw. (wzrost o 2,4 proc. i 227 zł/mkw.).
W skali rocznej kwoty wpisywane w ofertach sprzedaży najmocniej wystrzeliły w Katowicach, gdzie w sierpniu oczekiwano średnio 5913 zł/mkw. (wzrost o 17,4 proc. i 877 zł/mkw.). Wpływ na to miały zwłaszcza zwiększone o ponad 20 proc. oczekiwania sprzedających najmniejsze mieszkania o powierzchni do 38 mkw. Powyżej 20 proc. wzrosły także ceny ofertowe najmniejszych kawalerek w Łodzi i Szczecinie, które w sierpniu wyceniane były średnio odpowiednio na 5280 zł/mkw. i 7174 zł/mkw.
Marcin Kaźmierczak
Źródło: bankier.pl