Marzy Ci się własny dom z pięknym ogrodem? Masz już działkę, która tylko czeka na odpowiedni projekt? A może dopiero rozglądasz się za odpowiednim kawałkiem ziemi, na którym urządzisz własny azyl? Życie w mieście nie jest zdrowe. A wygodny, wykonany z naturalnych materiałów dom można postawić za mniej niż 100 tysięcy złotych.
Nie musisz na nic czekać. Nie musisz wiecznie odwlekać swoich planów na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dowiedz się, gdzie można postawić dom na zgłoszenie do 35m2 i zacznij budowę jeszcze w tym roku.
Dom bez pozwolenia na budowę – czyli jaki?
Jaki dom można postawić bez pozwolenia na budowę? Prawo budowlane jest w tej kwestii dość precyzyjne. Może to być wyłącznie dom parterowy, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35m2. Trzeba przy tym pamiętać, że ocieplenie wlicza się w obrys budynku. Od razu załóż więc, że dom wraz z ociepleniem musi zmieścić się na podanej powierzchni.
Powierzchnia zabudowy nie musi być jednak równa powierzchni użytkowej. Zgodnie z przepisami budynek parterowy może posiadać antresolę. Czym antresola różni się od tradycyjnego poddasza? Wyłącznie tym, że nie jest zamknięta typowymi przegrodami budowlanymi. Można jednak wykorzystać ją w charakterze dodatkowej sypialni, biblioteki czy domowe biura. A tym samym zyskać dodatkową przestrzeń, nie omijając prawa.
Jaka jest minimalna wielkość działki pod dom na zgłoszenie?
Działka musi mieć minimum 500 m2 powierzchni. Przepisy wskazują wyraźnie, że można postawić jeden dom bez pozwolenia na każde 500 m2 powierzchni gruntów. Jest to bardzo dobra informacja dla właścicieli większych gruntów. Każde kolejne 500 m2 pozwala Ci bowiem na postawienie kolejnego obiektu bez pozwolenia. Trzeba jedynie pamiętać, że domy takie nie mogą się ze sobą stykać.
Całoroczny dom letniskowy a odległości od granic działki.
Domy na zgłoszenie podlegają tym samym przepisom, jeśli chodzi o odległości od krawędzi działki, co domy jednorodzinne. Ściana bez drzwi i okien musi więc być zazwyczaj oddalona od krawędzi działki co najmniej 4 metry. Ściany, w których jest co najmniej jeden otwór okienny lub drzwiowy, mogą znajdować się nieco bliżej. Odległość musi tu wynosić co najmniej 3 metry. Jeśli Twoja ziemia ma nie więcej, niż 16 metrów szerokości, elewacja bez okien i drzwi może stać nawet 1,5 metra od granicy działki.
Zwróć jedynie uwagę, czy ziemia nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli jest, dokument ten może wyznaczać linię zabudowy.
Czy można postawić domek letniskowy do 35m2, nie dysponując warunkami zabudowy?
Tak, można. Jeśli MPZP dla danego terenu nie został ustalony, nie musisz występować o wydanie warunków zabudowy. Oczywiście jeśli MPZP istnieje, trzeba będzie się do niego dostosować. W takim wypadku sprawdź, czy na Twojej ziemi można stawiać budynki rekreacji indywidualnej. Zapoznaj się także z dodatkowymi obostrzeniami. Mogą one dotyczyć na przykład kształtu dachu czy wysokości zabudowy.
Co prawo budowlane mówi o zgłoszeniu budowy domu na gruntach rolnych?
Dom na zgłoszenie bez problemu zbudujesz na ziemi rolnej w dwóch przypadkach. Przede wszystkim wtedy, kiedy ziemia jest klasy IV lub gorszej. A także, gdy działka ma powierzchnię nie większą niż 5000 m2. W tym drugim przypadku grunty nie mogą być oddalone więcej niż 50 m od drogi publicznej oraz od granicy najbliższej działki budowlanej. Warto przy tym zaznaczyć, że nie trzeba być rolnikiem, by kupić działkę rolną.
Masz więcej pytań? Możesz je zadać profesjonalnej firmie budowlanej zajmującej się projektowaniem i stawianiem domów bez pozwolenia. W ten sposób uzyskasz całkowitą pewność, że Twoją ziemię lub grunty, które masz na oku, bez problemu wykorzystasz do stworzenia perfekcyjnego miejsca do wypoczynku o każdej porze roku.