W każdej dziedzinie życia mamy mniej lub bardziej do czynienia z sąsiadami. Mieszkają tuż za naszą ścianą, siedzą obok w restauracji, w pociągu czy w samolocie. Dlaczego więc mielibyśmy zdecydować się na budowę domu wolnostojącego, a nie bliźniaka? Za rozwiązaniem przemawia naprawdę dużo argumentów. Domy bliźniacze w ostatnim czasie cieszą się niezwykłą popularnością – przede wszystkim ze względu na koszt budowy oraz zapotrzebowanie na energię cieplną. Co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na budowę bliźniaka?
Czym charakteryzuje się bliźniak?
Przeglądając projekty domów bliźniaczych, możemy zauważyć pewne niezmienne cechy wśród wszystkich projektów. Każdy bliźniak posiada dwa oddzielne wejścia prowadzące do odrębnych mieszkań. Zewnętrzny wygląd bliźniaka jest jednolity. Co ważne, jedna część domu wcale nie musi być lustrzanym odbiciem drugiej, niemniej jednak harmonia zawsze zostaje zachowana. Układ okien oraz kolor fasad w bliźniaku są najczęściej takie same, a każda część budynku pokryta jest jednakowym dachem.
Pomimo bliskości, każda część bliźniaka zapewnia komfort zbliżony do warunków domu wolnostojącego. Co więcej, wybierając odpowiedni projekt bliźniaka, każda ze stron może dowolnie zmienić jego układ w środku i wprowadzić większe lub mniejsze zmiany odpowiadające indywidualnym potrzebom.
Ciekawostką jest fakt, że bliźniakiem nazywamy także budynek, w którym znajduje się jeden lokal mieszkalny oraz jeden użytkowy. Istnieje jednak ograniczenie takiego lokalu – nie może on przekraczać 30% całej powierzchni budynku.
Jak podjąć decyzję o budowie domu bliźniaka?
Zastanawiając się, czy bliźniak będzie dla nas odpowiednim wyborem, musimy zadać sobie kilka pytań. Pod uwagę należy wziąć kilka podstawowych czynników.
- Koszty utrzymania. Wbrew powszedniemu myśleniu, bliźniak nie zmusza nas do wspólnego życia z sąsiadami, a pozwala nam razem oszczędzać. Mamy dwa osobne wejścia i zazwyczaj wydzieloną część działki. Jedyne, co dzielimy z drugą rodziną to ściana, dzięki której koszty zużywane na energię cieplną są znacznie niższe. Wspólna ściana pozwala nam także podzielić koszty jej wybudowania na pół. Dzielić możemy też koszt działki, architekta oraz usług.
- Z kim budujemy dom? Decydując się na budowę bliźniaka, należy wybiegać w przyszłość, rozważyć, czy osoby, które teraz są w porządku, w przyszłości nie będą podkładać nam pod nogi kłód. Najczęściej na tego typu zabudowę decydują się rodzice z dziećmi, którzy w przyszłości będą potrzebowali ich pomocy, a teraz to oni pomagają dzieciom w wychowaniu wnuków. Coraz częściej możemy spotkać się też z budową bliźniaka przez zaprzyjaźnione rodziny.
- Kilka pytań do samych siebie. Ze względu na to, że budowa domu należy to jednych z najważniejszych oraz najdroższych przedsięwzięć w życiu, musi być ona dobrze przemyślana. Zastanówmy się więc, czy będziemy dobry typem mieszkańca domu-bliźniaka. Czy jesteśmy tolerancyjni i jak znosimy bliskość innych ludzi? Czy ewentualne kompromisy nie będą stanowić dla nas problemów? Czy jesteśmy gotowi do tworzenia pewnych reguł z innymi osobami oraz przestrzegania ich? Wszystko to będzie miało niemały wpływ na naszą przyszłość.
Zalety i wady budowy domu w zabudowie bliźniaczej
Wybierając odpowiedni projekt domu bliźniaczego, pamiętajmy, aby stawiać wyłącznie na sprawdzone firmy, np. z500.pl. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję najwyższej jakości usług. Jakie zalety i wady niesie za sobą budowa bliźniaka? Wśród zalet wymieniamy:
- Podział kosztów – korzyści finansowe.
- Lepszy bilans energetyczny.
- Do dyspozycji pozostają dwa niezależne domy.
- Nie musimy zachowywać wymaganych odległości od sąsiadów.
- Budowa bliźniaka możliwa jest zarówno na wspólnej działce, jak i na dwóch sąsiadujących.
Do wad z tego typu rozwiązania należy z kolei uzgadnianie wielu spraw z sąsiadami oraz bliskie sąsiedztwo i związane z tym niedogodności.