Zwyżki są wykorzystywane do realizacji różnych prac na wysokości. Wiele osób rezygnuje z ich zakupu, decydując się na wynajem. Ile kosztuje taka usługa? Jakie są dodatkowe koszty ponoszone przez użytkownika maszyny? Sprawdź.
Ile kosztuje wynajem zwyżki?
Wynajem zwyżki jest zależny od wielu czynników. Na ogół można jednak przyjąć, że cena takiej usługi wynosi kilkaset złotych za godzinę (w systemie godzinowym) lub kilka tysięcy złotych za miesiąc. Do kwoty tej są doliczane podatki, jednak dla wielu firm jest to opcja na odliczenie ich od kosztów prowadzenia działalności.
Od czego zależy koszt wynajmu zwyżki?
Na koszt wynajmu zwyżki wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to:
- czas trwania umowy – zwykle im dłużej trwa najem, tym mniej wynosi stawka za poszczególne dni. Podpisywanie umowy na dłuższy okres jest świetnym wyborem dla firm, które wykorzystują zwyżki na co dzień, przez nawet kilka lat;
- rodzaj urządzenia – ogromne znaczenie ma zaawansowanie techniczne wózka widłowego oraz jego typ. Najdroższy jest wynajem wydajnych, nowoczesnych sprzętów wyposażonych w szereg innowacyjnych technologii;
- lokalizacja, do której ma być dostarczona zwyżka – zazwyczaj dowiezieniem wynajętej zwyżki do klienta zajmuje się wypożyczalnia (np. taka jak https://gizo.pl/wynajem/podnosniki). Jeśli pojazd ma zostać przetransportowany na dużą odległość, może to wpłynąć na cenę całego wynajmu;
- dodatkowe usługi – podczas wynajmu zwyżki można zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenia i inne usługi poboczne, które wpływają na cenę współpracy;
- liczba wynajętych zwyżek – właściciele firm decydujący się na wynajem kilku zwyżek często mogą liczyć na atrakcyjne zniżki.
– Cena wynajmu zwyżki zawsze jest ustalana indywidualnie, we wstępnej rozmowie z klientem. Wynegocjowana kwota musi zostać umieszczona w umowie. To dokument, na podstawie którego dochodzi do wszelkich rozliczeń – mówi specjalista z firmy GIZO.
Czasami można skorzystać również z dodatkowych promocji, które pozwalają na obniżenie kosztu wynajmu konkretnych rodzajów zwyżek.
Koszty eksploatacyjne a wynajem zwyżki
Osoby korzystające z wynajmu zwyżki ponoszą nie tylko koszt związany z tą usługą, lecz także wydatki eksploatacyjne. Mowa tu przede wszystkim o paliwie lub prądzie niezbędnym do użytkowania maszyny. Koszty przeglądów i napraw leżą po stronie wypożyczalni.
Eksploatacja zwyżki kosztuje zwykle kilkaset złotych dziennie. Cena zależy przede wszystkim od spalania maszyny i tego, jak długo jest używana w ciągu dnia. Najtańsza jest eksploatacja modeli elektrycznych, które są ładowane z firmowych instalacji fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie ponoszonych kosztów do minimum.
Nie można zapominać też o kosztach związanych z kursem na operatora zwyżki. Wiele firm finansuje takie szkolenia swoim pracownikom. Obsługa zwyżki bez ważnych pozwoleń jest nielegalna.
Jak obniżyć koszt wynajmu zniżki?
Aby obniżyć koszt wynajmu zniżki przeliczany na poszczególne doby, warto zdecydować się na dłuższy okres trwania współpracy. Najtańsze są też mniej zaawansowane maszyny, choć często ich użytkowanie jest mniej komfortowe niż w przypadku zaawansowanego sprzętu. Specjaliści pracujący w wypożyczalni mogą pomóc w doborze odpowiedniego rozwiązania, które będzie najbardziej opłacalne w danym przypadku.