Site icon Portal Nieruchomości

Adaptacja zabytkowych kamienic na biura

Każda firma chce, aby jej siedziba wyglądała profesjonalnie i prestiżowo. Dlatego przy wyborze odpowiedniego biura, pod uwagę bierze się takie czynniki jak: lokalizacja, wygląd budynku, możliwości aranżacyjne, cena najmu. Możliwości wyboru jest bardzo dużo, a czy warto mieć biuro w kamienicy? 

Adaptacja zabytkowych kamienic na eleganckie i stylowe przestrzenie biurowe jest powszechnym zjawiskiem w wielu miastach europejskich. Również w Warszawie pojawiają się ciekawe projekty.

– Dobrymi ukończonymi przykładami są m.in. Le Palais, Royal Trakt Offices, Pasaż Lipińskiego, Plac Małachowskiego, Plac Bankowy 1, Smolna 40 czy Dom Dochodowy o Trzech Frontach. Powstają też projekty zbliżone do historycznych, niekiedy po przebudowie, ale wpisujące się w otoczenie jak np. Carpathia Office House lub Nowogrodzka Square. Również poza Warszawą możemy znaleźć szereg interesujących przykładów – wylicza Michał Lis, dyrektor w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.

Pustostanów brak

W historycznych murach przestrzenie biurowe nie świecą pustkami. Przyczyn popularności takich obiektów w Warszawie jest kilka. W centrum brakuje pustych działek, gdzie bez  przeszkód można wybudować od podstaw nowoczesny biurowiec. Stolica nie ma też dużej liczby historycznych budynków do zaadoptowania na biura. Ponadto zabytkowe kamienice cechuje zwykle bardzo dobra lokalizacja oraz bardzo ważny dla wielu najemców, wiążący się z położeniem oraz historią danego miejsca prestiż.

– Firmy, które decydują się na biura w odnowionych kamienicach, doceniają atmosferę zabytkowych nieruchomości, która pozwala na zachowanie indywidualnego charakteru spółek. W takim budynku nie giną wśród innych korporacji, a wręcz przeciwnie. Nieszablonowa, wpadająca w oko siedziba wyróżnia i pomaga budować ich renomę – mówi Anna Olszewska, zarządca nieruchomości Plac Bankowy 1.

Potwierdzają to przedsiębiorcy, którzy wybierając historyczne domy na swoje biura, podkreślają, że są one w stanie zapewnić to, czego nie mogą najwyższej klasy molochy biurowe i tym samym podkreślić ich pozycję na rynku.

Chcieliśmy, aby nasze biuro znajdowało się w wyjątkowym budynku i w dobrej lokalizacji. Jesteśmy firmą z tradycją i takiego też budynku szukaliśmy dla naszej siedziby w Warszawie. Doceniamy również to, że w Le Palais przeprowadzono  prace konserwatorskie z dbałością
o każdy szczegół
– mówi Roee Shamir, dyrektor zarządzający Aurec Capital Poland, najemca biurowca przy ul. Próżnej w Warszawie.

Cena adekwatna do miejsca

Rewitalizowane kamienice są luksusowe, nowoczesne i technologicznie zaawansowane. Zachwycają klimatycznymi wnętrzami, wysokością pomieszczeń, stylowymi klatkami schodowymi, odnowionymi elewacjami czy gustownie zaaranżowanymi podwórzami wewnętrznymi. Wbrew obiegowym opiniom o braku miejsc parkingowych, wiele z nich ma wielopoziomowe parkingi podziemne. Na przykład zbudowanie 50 podziemnych miejsc postojowych w kamienicy przy Placu Bankowym 1, przedłużyło oddanie budynku do użytku, ale jak podkreśla Anna Olszewska parking jest standardem, którego najemcy oczekują.

Przy wyborze miejsca na biuro, analizują infrastrukturę biurowców m.in. pod kątem wygody pracowników. W rezultacie chcąc zapewnić komfortowe warunki osobom dojeżdżającym do pracy samochodem, firmy biorą pod uwagę, czy i gdzie pracownicy będą mogli zostawić swoje auta. Parking to bardzo ważne udogodnienie zwłaszcza w centrum miasta, gdzie miejsca dla samochodów są płatne. Inną wartością dodaną jest biuro przy ważnych arteriach miasta
i dobra komunikacja miejska – dodaje Anna Olszewska.

Jaki jest koszt wynajmu biura w historycznym budynku?

– Najdroższy najem w tego typu obiektach dotyczy świeżo zrewitalizowanych powierzchni w Warszawie. I takie oferty na rynku w stolicy przeważają. Najemca najwięcej zapłaci za biuro klasy A w centrum Warszawy – tu ceny mogą się kształtować w przedziale 21 – 24 euro za mkw. miesięcznie, co jest nieznacznie wyższą kwotą od najmu we współczesnych nowych budynkach biurowych – podkreśla Michał Lis.

Niższe stawki mają obiekty zmodernizowane jakiś czas temu albo z kategorii B+. W zależności od lokalizacji, w Warszawie za najem takich przestrzeni trzeba zwykle zapłacić pomiędzy 11,5 – 17 euro za mkw. miesięcznie.

Exit mobile version