Site icon Portal Nieruchomości

Bjarke Ingels: nowy pomysł na warszawską Wolę

Jest bez wątpienia jedną z najciekawszych postaci współczesnej architektury, a jego projekty zdobywają uznanie krytyków oraz prestiżowe nagrody. Na zaproszenie Stowarzyszenia Architektów Polskich i Urban Land Institute Bjarke Ingels, założyciel międzynarodowej pracowni architektonicznej BIG Architects, wygłosił wykład o „formgiving”, czyli idei formowania przyszłości poprzez architekturę, sile człowieka w kontekście kształtowania planety i najnowszych realizacjach pracowni BIG.

Pracując nad nowym projektem, studio BIG Architects zbiera jak najwięcej informacji i bada historię danego miejsca. Teraz w centrum ich zainteresowania znalazła się warszawska Wola. Właśnie w tej poprzemysłowej dzielnicy, przy ul. Towarowej, powstanie otwarty, innowacyjny i miastotwórczy projekt. Celem BIG Architects jest stworzenie nowej, inkluzywnej części miasta z przestrzenią publiczną pełną terenów zielonych. Współgra to z oczekiwaniami warszawiaków – jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na reprezentatywnej próbie respondentów, kontakt z naturą jest bardzo ważny dla mieszkańców stolicy. Na pytanie „Jakie powinno być idealne miejsce w mieście?” aż 81% osób odpowiedziało, że najważniejsza cecha takiego miejsca to duża ilość zieleni.

Architekci BIG często powtarzają, że ich praca polega na identyfikowaniu problemów istniejących w danej lokalizacji, a następnie próbie ich rozwiązania. Pytani o minusy Woli i Śródmieścia mieszkańcy tych okolic najczęściej wskazywali na brak ławek, miejsc do wspólnego spędzania czasu otwartych po godzinie 18:00 oraz tanich lub bezpłatnych zajęć dla dzieci czy seniorów. Z kolei zapytani o to, jakie powinno być miasto przyszłości, odpowiedzieli, że powinna być to przede wszystkim przestrzeń dla niezmotoryzowanych. Ta cenna wiedza zostanie wykorzystana przy projektowaniu Towarowej 22, która ma być m.in. przyjazna dla pieszych, a co za tym idzie zachęcać ludzi do wyjścia na zewnątrz i spędzania razem czasu w przestrzeniach wspólnych.

– Wola staje się w tej chwili swego rodzaju nowym, alternatywnym centrum Warszawy, ale naszym zdaniem nie oznacza to konieczności wznoszenia coraz większej liczby coraz wyższych wieżowców – istnieje znacznie bardziej interesujący sposób zapewnienia gęstej zabudowy. Przykładem może być to, co robimy w Toronto lub nasze realizacje w Kopenhadze. W przypadku Towarowej chcemy zaproponować coś, czego jeszcze wcześniej nie robiliśmy i co moim zdaniem może być bardzo interesującą alternatywą dla otaczającej przestrzeni – mówił Bjarke Ingels podczas spotkania w SARP. 

Patrząc w przyszłość nie możemy zapominać o przeszłości, dlatego bardzo ważną cechą Towarowej 22 będzie odwołanie do historii tego miejsca. Planowane jest odtworzenie placu Kazimierza Wielkiego, który istniał tu przed II wojną światową – nowy plac będzie współczesnym, pełnym zieleni ogrodem miejskim. Imponująco zapowiada się również rewitalizacja ul. Wroniej. Wielu warszawiaków z pewnością pamięta, że w tym rejonie znajduje się pawilon „Domu Słowa Polskiego” – przykład ciekawej modernistycznej architektury z lat 50. W inwestycji Towarowa 22 planowana jest kompleksowa rewitalizacja pawilonu oraz nadanie mu funkcji społecznych.

–  Przed wojną istniało na tym terenie gęsto zabudowane, pełne małych uliczek „miasto w mieście” wraz z rynkiem, niestety II wojna światowa wymazała de facto całą okolicę. Fascynuje nas próba odtworzenia dzielnicy, która istniała tu w latach 30. XX wieku: kameralnego, łatwo dostępnego dla pieszych mini-miasta zaprojektowanego w ludzkiej skali. Chcemy nawiązać do historii i ponownie wyobrazić sobie te ulice, przy których powstaną małe galerie, kawiarnie czy sklepiki. Naszym celem jest odtworzenie tej okolicy, ale w nowoczesnej interpretacji – mówi sam Bjarke Ingels:

Podczas wizyty w Warszawie Bjarke odwiedził również Q22, Halę Koszyki, Pawilon Zodiak oraz tzw. Bliską Wolę, w okolicy ul. Towarowej.

Link do  całości materiału o projekcie Towarowa 22: https://www.youtube.com/watch?v=ahbXjHFThvA

Exit mobile version