Site icon Portal Nieruchomości

Bramy otwierane automatycznie – dlaczego warto w nie zainwestować?

Fot. materiały prasowe

Otwieranie bramy za pomocą pilota lub telefonu to dziś standard w wielu domach. Automatyzacja bram garażowych i posesyjnych to ogromny komfort, ale także sposób na zwiększenie bezpieczeństwa. Jak działają zautomatyzowane bramy garażowe i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Jak działa brama automatyczna?

Napęd jest zbudowany z kilku elementów – najważniejszym z nich jest siłownik. To on wprawia w ruch ramię, które z kolei przymocowane jest do skrzydła bramy. Konstrukcję tworzy także szyna jezdna, oraz pasek zębaty lub łańcuch, który napędza cały mechanizm. Siłownikiem kieruje z kolei specjalny moduł sterujący. 

O automatyzacji bramy garażowej najlepiej pomyśleć od razu przy zakupie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zautomatyzować klasyczną bramę, obsługiwaną wcześniej jedynie manualnie. Trzeba będzie wybrać odpowiedni napęd oraz bezpiecznie go zamontować – to zadanie warto powierzyć fachowcom. Napęd do bramy można zastosować niezależnie od rodzaju rozwiązania – bram dwuskrzydłowych, segmentowych, uchylnych czy przesuwnych. Trzeba pamiętać, że budowa poszczególnych rodzajów napędów będzie się różnić w zależności od typu samej bramy i kluczowe jest dobranie rozwiązania do konkretnej sytuacji montażowej.

Elementy systemów automatyzacji oraz gotowe zestawy można znaleźć w hurtowni elektrycznej Eltrox: https://www.eltrox.pl/automatyka-domowa/automatyka-bram.html. Produkty można wygodnie kupić online z szybkim terminem dostawy. Eltrox oferuje swoim klientom również usługi montażu zakupionych rozwiązań na terenie całej Polski. 

Zalety bram garażowych z automatycznym napędem 

Bramy garażowe, które można otworzyć pilotem to ogromny komfort dla domowników – pozwalają wjechać na posesję lub do garażu bez wychodzenia z samochodu. Bramę można otworzyć także kilka minut wcześniej i zaoszczędzić czas – niektóre rozwiązania pozwalają na zdalne sterowanie bramą za pośrednictwem smartfona. Te najbardziej nowoczesne można programować za pomocą wyświetlacza LCD i połączyć z innymi urządzeniami inteligentnego domu. Przykładem jest uruchamianie alarmu w przypadku próby sforsowania bramy lub automatyczne włączanie oświetlenia podczas jej otwierania i wjazdu do garaży. Niektóre mechanizmy umożliwiają także regulację szybkości opadania/zamykania skrzydła.

Bezpieczeństwo automatyki bramowej

Automatyzacja bram to nie tylko komfort domowników, ale także zwiększenie bezpieczeństwa całej posesji. Bramy garażowe z napędem wyposaża się w zestaw czujników zabezpieczających przed przytrzaśnięciem palców lub niekontrolowanym opadnięciem/zamknięciem bramy. Dzięki temu mechanizm zostanie zatrzymany w sytuacji, gdy na drodze skrzydła lub płaszcza bramy znajdzie się człowiek, samochód lub inny przedmiot.

Niemal wszystkie bramy wyposażone w napęd można otwierać ręcznie, jeśli zajdzie taka konieczność. W ten sposób można wydostać się z garażu lub posesji nawet w sytuacji awarii, lub przerwy w zasilaniu. Elementem niektórych systemów jest także dodatkowy akumulator, zapewniający płynne działanie mechanizmu również wtedy, gdy do garażu nie dociera prąd.

Na wysoki poziom bezpieczeństwa wpływa także znacznie cięższe – niż w rozwiązaniach manualnych – skrzydło bramy oraz jego budowa, utrudniająca sforsowanie, czy podważenie łomem. Pomaga tutaj także funkcjonalność automatycznego ryglowania, czy system kodowania uniemożliwiający przechwycenie sygnału (kierowanego z pilota do jednostki centralnej) przez osoby postronne.

Exit mobile version