Brama wjazdowa ma ogromny wpływ na estetykę posesji. Poza tym powinna zapewniać domownikom bezpieczny i wygodny wjazd samochodem na jej teren. Oznacza to, że wybierając określony model bramy, pod uwagę wziąć należy konieczność jej dopasowania do płotu pod kątem wizualnym, a także rodzaj konstrukcji i jej solidność. Warto zatem widzieć, jakie rodzaje bram wjazdowych są dziś dostępne na rynku i na co zwrócić uwagę dopasowując jej rozmiar, a tym samym, jaką konkretną bramę wjazdową wybrać.
Rodzaje bram wjazdowych
Jak wspomniano, dziś na rynku dostępne są różne modele bram wjazdowych. Wśród nich przede wszystkim wskazać trzeba na bramy przesuwne i bramy skrzydłowe. Te pierwsze otwierają się poprzez przesuwanie wzdłuż ogrodzenia. Jeśli zaś chodzi o skrzydłowe bramy wjazdowe to te, otwierają się do wewnątrz lub na zewnątrz. To, na który z tych modeli się zdecydować w dużym stopniu uzależnione jest od rozmiaru i kształtu posesji. W przypadku dużej działki bez przeszkód postawić można na bramę skrzydłową otwieraną do wewnątrz. W przypadku posesji o nieco mniejszym metrażu lepiej sprawdzi się brama przesuwna. Ważne jest tu jednak, aby dysponować dość długim bokiem działki, aby brama mogła się swobodnie otwierać. Jeśli bok działki nie jest dostatecznie długi, wówczas rozwiązaniem może być montaż bramy rozsuwanej.
Przesuwne bramy wjazdowe
Brama przesuwna aluminiowa to nowoczesne rozwiązanie stosowane w przypadku mniejszych działek – wyjaśnia właściciel serwisu DESTINYOFCOLORS.pl. Innymi słowy, taka brama sprawdza się tam, gdzie brak jest miejsca na rozwarcie skrzydeł bramy skrzydłowej. Bramy przesuwane podzielić można na dwa rodzaje. Mowa tu o bramach samonośnych i bramach szynowych. Pierwszy model zawieszany jest kilka centymetrów nad podjazdem na specjalnym wysięgniku. Z kolei bramy szynowe poruszają się w specjalnych szynach umiejscowionych na podjeździe oraz równolegle do ogrodzenia.
Skrzydłowe bramy wjazdowe
Jest to rozwiązanie prostsze i tańsze w porównaniu z bramami przesuwnymi. Bramy skrzydłowe poza mechanizmem blokującym samoistne przesuwanie się skrzydeł nie wymagają żadnych dodatkowych specjalistycznych systemów. Na rynku dostępne są bramy jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Co ważne, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego brama skrzydłowa powinna otwierać się do wewnątrz. Wszystko po to, aby nie zakłócać przestrzeni publicznej. Jeśli jednak brama przestrzeni publicznej w żaden sposób nie zakłóca, wówczas można zdecydować się na model otwierany na zewnątrz.
Szerokość bram wjazdowych
Zanim podjęta zostanie decyzja dotycząca wyboru konkretnego modelu bramy wjazdowej, wcześniej koniecznie przeprowadzony powinien być dokładny pomiar terenu. Od tego bowiem, jaką przestrzenią się dysponuje, zależeć będzie to, jaki model bramy można zamontować. Zakłada się, że brama wjazdowa powinna mieć przynajmniej 2,4 m szerokości. Tylko wówczas liczyć można na to, że brama będzie spełniać swoją funkcję, czyli zapewniać będzie wygodny i bezpieczny wjazd na posesję. Dobrym rozwiązaniem może być jednak inwestycja w nieco szerszą bramę. Zapewni to bowiem jeszcze bezpieczniejszy wjazd na teren posesji. Może mieć to duże znaczenie, jeśli posiada się większy samochód. Mowa tu szerokości 3,5 m, która jest wystarczająca w przypadku większości samochodów osobowych. Chcąc jednak dodatkowo zapewnić sobie łatwiejsze manewrowanie i komfortowe parkowanie, warto rozważyć montaż bramy wjazdowej o szerokości 4 metrów.
Jaką bramę wjazdową wybrać?
Wybór konkretnego modelu bramy wjazdowej uzależniony jest przede wszystkim od wymiaru działki oraz od długości podjazdu i jego nachylenia. Oczywiście nie można przy tym zapomnieć o walorach estetycznych. Brama skrzydłowa na pewno sprawdzi się w przypadku wąskiej działki. Poza tym jest to rozwiązanie tańsze w porównaniu z modelami przesuwnymi. A jakie zalety mają bramy przesuwne? Na pewno są wygodniejsze i szybciej się otwierają. Duże znaczenie ma także fakt, że brama przesuwna nie zajmuje dodatkowej przestrzeni na posesji. Przed podjęciem decyzji warto zatem przeanalizować wszystkie te czynniki. Sam wybór konkretnego rodzaju bramy to jednak nie wszystko. Bardzo ważny jest także jej profesjonalny montaż.