Site icon Portal Nieruchomości

Ciepło z kamienia – 5 pomysłów na aranżację strefy kominkowej

Kominek to niezawodny sposób na stworzenie przytulnej, magicznej atmosfery w salonie. Nie tylko zapewnia przyjemne ciepło w jesienne i zimowe wieczory, lecz także czaruje tańczącymi płomykami, strzelającymi iskrami oraz odgłosem trzaskającego drewna, wprowadzając domowników i gości w błogi stan relaksu. Odpowiednio wyeksponowany doda wnętrzu splendoru, stając się jego główną ozdobą przez cały rok. Nie wierzycie? Zobaczcie sami!

O kominku często mówi się, że jest sercem domu i trudno się z tym nie zgodzić. To przy nim spotykają się domownicy, na nim też koncentruje się główna uwaga odwiedzających nas gości. Dlatego warto dobrze przemyśleć z czego wykonamy zarówno zewnętrzną obudowę kominka, jak i ścianę, na której jest usytuowany, mając przy tym na względzie nie tylko aspekt estetyczny, lecz także funkcjonalny.

Być bliżej natury

Świat pędzi i coraz częściej brakuje nam czasu na kontakt z naturą, dlatego dekorując wnętrza chętnie decydujemy się na akcenty, które w jakimś stopniu nam ją przybliżą. W efekcie sięgamy po naturalne materiały i barwy. W nurt ten idealnie wpisuje się bardzo modny ostatnio kamień dekoracyjny, który swoją kolorystyką i fakturą oddaje piękno otaczającej nas przyrody, a przy tym doskonale komponuje się z innymi elementami wyposażenia wnętrza, jak drewno, szkło czy roślinność. Ale jego walory dekoracyjne to nie jedyny argument przemawiający za tym rozwiązaniem.

Kamień ognia się nie boi

Kamień dekoracyjny to znakomity materiał na zewnętrzną obudowę kominka – mówi Robert Szybiak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu firmy Stegu. – Przede wszystkim jest niepalny, a to pierwsza i najważniejsza kwestia w kontekście bezpieczeństwa domowników i naszych gości. Dodatkowo jest świetnym akumulatorem ciepła. Jego doskonałe parametry sprawiają, że równomiernie się nagrzewa i stopniowo oddaje ciepło do pomieszczenia, dzięki czemu pozwala zapobiec silnym wahaniom temperatury. Co równie ważne, nie zmienia on swoich właściwości pod wpływem wysokich temperatur – nie odbarwia się i nie odkształca. Obudowy wykonane z kamienia prezentują się wyjątkowo efektownie, a jednocześnie są bardzo trwałe – dodaje.

Klasyka gatunku

Jeśli są wśród nas miłośnicy tradycyjnych rozwiązań to z pewnością zachwyci ich wykończenie ściany za kominkiem białym kamieniem dekoracyjnym o subtelnej fakturze, np. Palermo 1. Bardzo drobno cięty kamień wprowadzi do nowoczesnych wnętrz delikatne ciepło, ożywi je i nada mu bardziej reprezentacyjnego charakteru. Jeśli mamy kominek z półką, możemy ustawić na nim rodzinne zdjęcia i dekoracyjne dodatki w kolorze srebra lub złota – całość nabierze bardziej szlachetnego wyrazu i stanie się jeszcze przytulniejsze.

Elektryzująca hipnoza

W dużych, doświetlonych, nowoczesnych salonach imponujący efekt uzyskamy wykańczając ścianę z kominkiem kamieniem o wyrazistej, szarej barwie. Entuzjastów ciekawego designu zachwycą płytki dekoracyjne Sierra 3 o fakturze drobno ciętego kamienia. Jego wyrazisty, grafitowy odcień przełamany jest ciepłymi przebarwieniami, przywołującymi skojarzenia z żarzącym drewnem. Ciemny kominek idealnie wtopi się w kamienną ścianę, dzięki czemu skrzące się w jego środku iskry będą jeszcze bardziej hipnotyzujące. W mniejszych pomieszczeniach obudowa w ciemnych kolorach może przytłoczyć wnętrze, dlatego w nich zdecydowanie lepszą opcją będą płytki o jasnej tonacji. Jeśli zależy nam, by wprowadzić do wnętrza trochę ciepłego uroku – sięgnijmy po kamień dekoracyjny Nepal 2 o głęboko rzeźbionej fakturze. Oczekujące na rozpalenie w kominku polana będą się perfekcyjnie prezentowały na tle jego beżowych odcieni.

Stylowy mix

Szarość doskonale sprawdzi się także w stylizacjach eklektycznych, czerpiących inspiracje z różnych nurtów. Takie wnętrza lubią jasne tonacje. Płytki dekoracyjne Toledo o wyraźnym rysunku kamienia i srebrzystym odcieniu dodadzą elegancji i unikalnego charakteru białym wnętrzom, a przy tym pięknie wyeksponują kominek – zarówno nowoczesny, jak i ten bardziej klasyczny.

Kierunek: orient

We wnętrzach urządzanych na styl kolonialny, które uwielbiają ciężkie, masywne meble i egzotyczne gatunki drewna, świetnie sprawdzi się kamień nawiązujący swoim wyglądem do odległych podróży i orientalnych klimatów. Ciekawą propozycją na wykończenie kominka w takim anturażu będą płytki Nanga, inspirowane wysokogórskim krajobrazem, idealnie odwzorowujące wygląd kamiennej ściany. Unikalny, trójwymiarowy efekt dodaje wnętrzom głębi, a ich ciepła, delikatna kolorystyka znakomicie komponuje się z dowolną paletą barw. To doskonały sposób na wykończenie kominka nie tylko w stylu kolonialnym, ale także tradycyjnym i rustykalnym.

Warto pamiętać

Częstym zabiegiem przy aranżacji kącika wypoczynkowego jest umieszczenie kominka na tej samej ścianie co telewizor – w linii pionowej lub poziomej. By zachować stylistyczny ład warto postawić na kominek nowoczesny i prosty jak obudowa telewizora i zapewnić tej parze wspólne tło. Pamiętajmy, by zachować między tymi elementami minimum 80 cm odstępu. W ten sposób unikniemy mimowolnej, irytującej wędrówki wzroku i łatwiej będzie nam skupić się na ekranie i fabule filmu. Organizując kącik wypoczynkowy, zwróćmy również uwagę na zachowanie minimum metra odległości mebli od kominka, z którego mogą strzelać iskry, stwarzając zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

Exit mobile version