Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Źródło: pixabay.com

Kredyty hipoteczne to jedne z najczęściej zaciąganych przez Polaków zobowiązań. Liczba ich rośnie stosunkowo o 3% rocznie. Tego stabilnego trendu nie naruszyła nawet pandemia. Do zawarcia tego typu umowy z bankiem należy bardzo dobrze przygotować. Mowa bowiem o zobowiązaniu na lata, które wymaga od ciebie nie tylko określonej zdolności kredytowej, ale i przemyślanej strategii prowadzenia domowego budżetu. 

Kredyty hipoteczne – skąd rosnąca ich popularność?

O czym warto pomyśleć przed złożeniem wniosku kredytowego?

Jak ocenić kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne – skąd rosnąca ich popularność?

Rosnąca popularność kredytów hipotecznych nikogo nie powinna dziwić. Kredyt hipoteczny online sprawi, że sen o własnym mieszkaniu może się ziścić. Niestety ceny kupna mieszkań w Polsce cały czas rosną, a to sprawia, że za gotówkę może je kupić coraz mniej osób. Szczególnie dla osób młodych, rozpoczynających dopiero karierę zawodową i planujących założenie rodziny, kupno mieszkania bez kredytu hipotecznego jest właściwie niemożliwe. Kredyt pozwala zaś, bez naruszenia bezpieczeństwa domowego budżetu (pod warunkiem oczywiście, że zobowiązanie nie jest większe, niż miesięczne możliwości kredytobiorcy) kupić domu lub mieszkanie, regularnie spłacać to zobowiązanie, a w końcu – cieszyć się własną nieruchomością. 

Duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi sprawia, że właściwie wszystkie większe instytucje finansowe oferują swoim klientom ten sposób finansowania. Nie oznacza to jednak, że oferty wszystkich są tak samo atrakcyjne. Kredytodawca ma także prawo do stworzenia indywidualnej listy wymagań w stosunku do klienta, któremu kredytu udziela. Wkład własny, którego wysokość jest obecnie regulowana przez prawo bankowe, to nie jedyne wymaganie, które trzeba spełnić. 

O czym warto pomyśleć przed złożeniem wniosku kredytowego?

Zanim zaczniesz przeglądać ranking kredytów hipotecznych, uważnie przyjrzyj się własnej sytuacji finansowej. Chodzi przede wszystkim o te jej elementy, które będą miały wpływ na ocenę, jaką wystawi ci zespół analityków bankowych. Na początek oczywiście warto zwrócić uwagę na główne źródło dochodów. Najlepiej oczywiście, aby była to umowa o pracę. Jeśli przez dłuższy czas pracujesz na zlecenie, zorientuj się czy jest możliwość zmiany formy zatrudnienia. W przypadku umowy na czas nieokreślony, warto zainteresować się możliwością jej zmiany na umową na czas nieokreślony. W końcu nie bez znaczenia jest również oczywiście wysokość dochodów – pamiętaj, że podwyżka na miesiąc przed złożeniem wniosku może niewiele pomóc, ale już ta przyznana na 5-6 miesięcy przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o kredyt już tak. Nie mniej istotne są inne twoje zobowiązania. Sprawdź inne kredyty i pożyczki (jeśli je masz) oraz karty kredytowe. Spłać wszystkie ewentualne zaległości (najlepiej oczywiście, żeby w ogóle ich nie było). Jeśli możesz pozwolić sobie na spłatę całości choćby jednego mniejszego zobowiązania, także to zrób. Wszystkie tego typu działania podnoszą ocenę twojej historii kredytowej. 

Jak ocenić kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego ma ogromne znaczenie. Zobowiązanie to z reguły nie jest podpisywane na kilka, ale kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Od warunków takiego kredytu często zależy twoja stabilność finansowa. Tutaj zawsze zaleca się ogromną rozważność i realną ocenę własnych możliwości. Nie bierz kredytu większego, niż możesz spłacić, bo to grozi bardzo poważnymi problemami finansowymi. Czasami lepiej kupić mieszkanie trochę tańsze, wziąć nieco mniejszy kredyt, ale spłacać go ze spokojną głową, nie martwiąc się o to, skąd wziąć pieniądze na kolejną ratę. 

Przy ocenie kredytu hipotecznego podstawowym kryterium powinno być RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania informuje cię bowiem o wszystkich kosztach związanych z kredytem, a nie tylko o wysokości oprocentowania. Warto o tym pamiętać. Może się bowiem zdarzyć, że w jednej ofercie oprocentowanie jest niższe, natomiast prowizja i pozostałe koszty sprawiają, że kredyt ten jest bardziej kosztowny niż alternatywna propozycja z wyższym oprocentowaniem. Warto zwrócić uwagę na wiarygodność kredytodawcy, opinie innych kredytobiorców. 

Exit mobile version