Site icon Portal Nieruchomości

Crowdinvesting – czyli społecznościowe inwestowanie w nieruchomości

Crowdfunding nieruchomości (inwestowanie społęcznościowe w nieruchomości) polega na wspólnym zakupie udziałów w spółce celowej, zwanej też spółką specjalnego przeznaczenia (SPV – Special Purpose Vehicle). Celem jej działania może być realizacja projektu deweloperskiego, przeprowadzenie jednorazowej transakcji czy też przedsięwzięcie o charakterze długoterminowym. Inwestor, wykupując udziały w spółce, staje się współwłaścicielem jej majątku. 

Crowdinvesting jako alternatywne finansowanie nieruchomości komercyjnych- nabiera znaczenia na rynku finansowym, również w Polsce.

Na świecie od 2012 roku

Crowdinvesting (znany także jako crowdfunding) funkcjonuje od 2012 roku. Pionierem w jego dziedzinie stały się Stany Zjednoczone, w których powstała pierwsza platforma umożliwiająca inwestowanie społecznościowe w nieruchomości. Na przestrzeni ostatnich lat działalność ta zyskała popularność na całym świecie. Do jej rozprzestrzenienia się przyczynił się fakt czasowych ograniczeń bankowych związanych z udzielaniem pożyczek, zaostrzanie zasad ich udzielania oraz większa kontrola regulacyjna. Finansowanie społecznościowe, które powstało na takim gruncie szybko zyskało popularność jako sposób na pozyskiwanie pieniędzy na nowe projekty i natychmiast rozwinęło się jako alternatywne źródło finansowania.

Dziś na całym świecie działa już 70 witryn crowdinvestingowych, które przy pomocy klientów indywidualnych pomagają firmom w pozyskiwaniu finansowania. Z możliwości tych z powodzeniem korzysta także rynek nieruchomości komercyjnych.

Proste zasady inwestycji

Platforma łączy indywidualnych inwestorów, którzy chcą inwestować od kilku tysięcy złotych na rynku nieruchomości z wybranymi firmami deweloperskimi, posiadającymi nieruchomość komercyjną do sprzedaży i umożliwia interakcję pomiędzy nimi.

Uczestnicy procesu crowdivestingowego gromadzą pieniądze, aby kupić lub zbudować nieruchomość komercyjną. Celem inwestycyjnym jest generowanie przychodu, który pozwala inwestorom czerpać zysk w ramach ustalonego, długoterminowego najmu. Inwestorzy ci dzielą się zyskami współmiernie do wniesionego wkładu inwestycyjnego. 

Istotne jest to, że platforma nie pobiera ani nie przechowuje pieniędzy inwestora. Transakcje wykonywane za pośrednictwem niej trafiają przez system Dotpay bezpośrednio na konto spółki celowej.

Rozwiązania croudinvestingowe kierowane są zarówno do początkujących inwestorów szukających korzystnych rozwiązań finansowych jak i tych doświadczonych, którzy szukają możliwości dywersyfikacji własnego kapitału. Crowdinvesting stanowi alternatywę inwestycyjną dla małych i średnich inwestorów indywidualnych. Atrakcyjnym założeniem dla nich jest to, że dzięki możliwemu wyjściu z inwestycji przed jej zakończeniem, unikają oni zamrażania środków na dłużej.

Ochrona oszczędności, budowa aktywów

„Wedle dotychczasowych danych stopy zwrotu z nieruchomości komercyjnych przewyższają zyski z samodzielnego wynajmu mieszkania. Dodatkowym atutem inwestycji jest to, że stanowią one pasywny przychód, inwestor nie musi indywidualnie szukać najemców, czy samodzielnie remontować powierzchni” – mówi Marcin Pabijanek, CEO i założyciel Social.Estate – pierwszej w Polsce platformy RECF (Real Estate Crowdfunding).

„Inwestowanie w nieruchomości online, z wykorzystaniem nowych technologii ma ogromny potencjał i niesie wartość nie tylko dla poszczególnych inwestorów, ale także dla całej gospodarki” – dodaje Marcin Pabijanek.

By stać się współwłaścicielem nieruchomości handlowej, takiej jak Hebe, Rossman, Biedronka czy Żabka wystarczy zaledwie kilka tysięcy złotych kapitału początkowego, który wpłaca się za pomocą platformy do inwestowania. Inwestycje pozwalają na skuteczną budowę własnego kapitału  w długoterminowej 5-15-letniej  perspektywie. Zawierane są one na czas określony, co wpływa na bezpieczeństwo inwestycji i jej przewidywalność. Pozwalają uzyskiwać dwu-, trzykrotnie wyższe stopy zwrotu rocznie niż z lokat bankowych. Zabezpieczenia w postaci zapisów indeksacyjnych dotyczących wzrostów czynszowych powodowanych przez inflację pozwalają uniknąć spadku rentowności inwestycji. Szczególnie ważne jest, że historycznie wartość nieruchomości jest zawsze 1 do 1.5 % ponad inflacją, która aktualnie mocno się rozpędza i ma wskaźnik najwyższy od 8 lat, co oznacza że oszczędzający na kontach tracą średnio 400 zł na z każdych 10 000 oszczędności (wyliczenie na podstawie roczneog wskaźnika 4 % inflacji GUS).

Solidny partner gwarancją zysku

Do powodzenia inwestycyjnego przyczyniają się w 2 składniki przyszłego sukcesu: wiarygodny partner ze stabilną sytuacją finansową i umowa najmu dla jego obiektu handlowego. 

 „Wyjątkową, w dużej mierze odporną na kryzys gospodarczy formułę, stanowią sieci handlowe w branży spożywczej. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza te, które posiadają stabilną sytuację finansową i są zlokalizowane w dużych miastach z niską stopą bezrobocia. Inwestycje w sieci handlowe w branży spożywczej gwarantują stabilność inwestycyjną oraz regularny i przewidywalny zysk” – mówi Marcin Pabijanek 

Przykładem firmy, która już funkcjonuje w ramach crowdfundingu jest Jeronimo Martins, która we współpracy z Social.Estate realizuje kolejne projekty sklepów dyskontowych Biedronka z wykorzystaniem metody crowdfundingu. Umowa inwestorów indywidualnych z Jeronimo Martins jest podpisywana na czas określony od 10 do 15 lat. Średni przewidywany zysk z inwestycji wynosi 6 proc. w skali roku. Jest on wypłacany w postaci dywidendy kwartalnej lub półrocznej na wskazany w umowie notarialnej i zweryfikowany numer konta bankowego inwestora. 

Exit mobile version