Site icon Portal Nieruchomości

Czy piętro wpływa na cenę mieszkania?

fot. materiały prasowe

Zakup mieszkania to inwestycja na lata. Oferty deweloperów różnią się między sobą pod względem standardu, typu budownictwa, lokalizacji, a także metrażu. Według niektórych, na ostateczną cenę mieszkania wpływ może mieć także to, na którym piętrze ono się znajduje. Jakie mieszkania są droższe – na piętrze czy na parterze i od czego to zależy?

Od czego zależy cena mieszkania?

Na cenę mieszkania wpływ może mieć wiele czynników – typ budownictwa, lokalizacja, standard, a także… kondygnacja budynku, na której się znajduje. Choć nie stricte to, czy mieszkanie znajduje się na 3 czy 4 piętrze ma ostateczny wpływ, a funkcjonalny układ i przynależna do mieszkania przestrzeń balkonu lub tarasu. Z reguły droższe są mieszkania z ekspozycją na stronę południową. Wiąże się to lepszym doświetleniem – te mieszkania są dłużej jasne, co bezpośrednio wpływa na ich wyższą cenę.

Obecnie deweloperzy stawiają na funkcjonalne rozwiązania dla wszystkich mieszkańców. Często wielopiętrowe budynki z mieszkaniami na parterze posiadają niewielkie ogródki, te na piętrach z kolei przestronne tarasy. Cena nieruchomości uzależniona jest w większej mierze nie od kondygnacji, a od standardu i lokalizacji.

Im wyżej, tym drożej?

Wiele osób rozważających kupno mieszkania wybiera 1, 2, lub 3 piętro budynku, traktując mieszkania na parterze jako gorsze. Zimno od podłogi, przechodnie zaglądający w okna, mocno ograniczona prywatność… To relikt PRLu. Nowoczesne budownictwo stawia na funkcjonalność i komfortowe użytkowanie wszystkich oferowanych mieszkań na sprzedaż. Inwestycje deweloperskie realizowane są w oparciu o nowe projekty, które nierzadko zakładają podniesienie parteru, wyższy sufit a także dołączenie do mieszkania na parterze ogródka – czasem o powierzchni nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów kwadratowych. W dobie nowych technologii, monitoringu i ochrony, mieszkania na parterze nie są też tak narażone na dewastacje czy włamania, jak mieszkania parterowe starym budownictwie.

Mieszkania położone na wyższych piętrach mogą być droższe, choć nie muszą. Wpływ na to ma przede wszystkim lokalizacja samego obiektu – jeśli znajduje się w ładnej okolicy, z mieszkań na wyższych piętrach rozpościera się piękny widok na panoramę miasta, park, jezioro. Nierzadko też lokale położone na wyższych piętrach mają większą powierzchnię oraz posiadają obszerne tarasy czy balkony.

Jako deweloper zauważamy, że dla naszych klientów coraz mniejsze znaczenie ma kondygnacja na której znajduje się mieszkanie. Dużo ważniejsza jest sama nieruchomość – jej powierzchnia, układ, dodatkowe elementy w postaci balkonu czy ogrodu, a także lokalizacja osiedla, bliskość terenów zielonych i spokojna okolica z dala od miejskiego zgiełku – zauważa Joanna Jakubowska, PB Lechbud

Współczesne inwestycje deweloperskie oparte są na projektach funkcjonalnych mieszkań, zakładających wysoki standard niezależnie od wybranej kondygnacji. Apartamenty na piętrze posiadają przeszklone balkony, parterowe z kolei – ogródki i tarasy. Dzięki temu niezależnie od wybranej kondygnacji, mieszka się wygodnie, komfortowo i blisko natury. Szukając mieszkania na sprzedaż warto postawić na nowe budownictwo – deweloperzy oferują komfortowe mieszkania o zróżnicowanym metrażu i układzie. Na cenę lokalu zdecydowanie większy wpływ niż piętro budynku mają jednak lokalizacja i powierzchnia nieruchomości.

Autor: PB Lechbud

Exit mobile version