Site icon Portal Nieruchomości

Czy problemy chińskich deweloperów wpłyną na międzynarodowy rynek nieruchomości?

Road Trip with Raj @roadtripwithraj

Evergrande, największy deweloper na świecie, nie spłacił w terminie odsetek od zaciągniętych pożyczek. 23 września 2021 r. firmie nie udało się zapłacić 83 mln USD odsetek od obligacji. Przedsiębiorstwo jest zadłużone łącznie na kwotę 300 mld USD (dla porównania, dług publiczny Polski na koniec 2020 r. wyniósł ok. 360 mld USD).

Upadek Evergrande, w połączeniu z dążeniem Komunistycznej Partii Chin do zahamowania wzrostu cen mieszkań, może przełożyć się na pogorszenie koniunktury w sektorze budowlanym. Biorąc pod uwagę znaczenie chińskiego budownictwa o wartości nawet 15-25 proc. chińskiego PKB, może to wpłynąć negatywnie na handel międzynarodowy, szczególnie surowcowy.

Najważniejsze surowce w konstrukcji budynków

Według szacunków jednej z inicjatyw ONZ, do najważniejszych surowców w konstrukcji budynków można zaliczyć: beton, cement, asfalt, stal i miedź oraz wszystkie półprodukty potrzebne do wytworzenia tych materiałów. Jak podaje Chiński Urząd Statystyczny, w 2017 r. 23 proc. wartości półproduktów używanych w budownictwie pochodziła z sektora niemetalicznych wyrobów mineralnych. Zaliczają się do nich firmy produkujące beton, cement czy asfalt. Z kolei 20 proc. półproduktów pochodziło z przetwórstwa metali.

Udział ChRL w światowym imporcie wybranych grup towarów w 2020 r. (w proc.)

Źródło: opracowanie własne PIE na podstawie danych Intracenu (Międzynarodowe Centrum Handlu)

W grupie surowców używanych w budownictwie jest kilka, w których ChRL odpowiada za większość światowego importu. Do takich surowców można zaliczyć metale, w szczególności żelazo i miedź. Żelazo jest głównym składnikiem stali, a miedź stosowana jest do produkcji kabli oraz rur.

Problemy Chin wpłyną ma sytuację międzynarodową

Zakłócenia w popycie ChRL będą dotkliwe dla najważniejszych partnerów handlowych w tych kategoriach. W przypadku Australii do ChRL trafia 56 proc. eksportu rudy żelaza oraz 19 proc. eksportu rudy aluminium. Dla Gwinei problemem może być spadek popytu na aluminium – do państwa środka trafia 59 proc. gwinejskiego eksportu tego metalu. Do zachwiań mogłoby również dojść w przypadku eksportu kamieni budowlanych, m.in. marmuru. Turcja kierowała do Chin 38,5 proc. swojego eksportu w tej kategorii. W przypadku innych dóbr, źródła dostaw były zróżnicowane. Spadek popytu rozłożyłby się zatem na większą liczbę krajów.

Czy fala upadłości rozleje sie na inne kraje?

Jeśli problemy w sektorze budowlanym Chin będą narastać i przełożą się na spowolnienie chińskiej gospodarki, wpłynie to negatywnie na handel międzynarodowy. Wielkość budownictwa w ChRL oznacza, że pośrednie efekty mogą być o wiele szersze i doprowadzić do zmniejszenia konsumpcji i inwestycji. Takie pogorszenie koniunktury przełożyłoby się na mniejsze zapotrzebowanie na dobra i usługi importowane do Chin. Bezpośrednie negatywne skutki spowolnienia odczują najwięksi eksporterzy surowców budowlanych – Australia oraz Gwinea. Przed najgorszym scenariuszem uchronić mogą działania chińskich władz, które nie pozwolą na rozlanie się fali upadłości.


Źródło: opracowanie Polski Instytut Ekonomiczny

Exit mobile version