Korporacyjno-fundacyjny charakter takiej osoby prawnej, jaką jest spółdzielnia mieszkaniowa, jej cele, zasady i sposoby funkcjonowania nie pozbawiają osób fizycznych będących członkami spółdzielni przymiotu konsumenta. Dobrowolne przystąpienie członka do spółdzielni nie może wyłączać działania przepisów ogólnych o zobowiązaniach umownych, skoro stosunki prawne powinny być w ogóle kreowane działaniami podejmowanymi bez przymusu.
Działania podejmowane przez Prezesa UOKiK wobec spółdzielni mieszkaniowych
Nie oznacza to jednak, że Prezes UOKiK może zawsze podejmować działania wobec spółdzielni mieszkaniowych. Działania podejmowane przez Prezesa UOKiK wobec spółdzielni mieszkaniowych mają na celu ochronę interesu publicznego i następują w przypadku naruszenia przez spółdzielnię zbiorowych interesów konsumentów. Ma to miejsce np. w sytuacji stosowania przez spółdzielnie mieszkaniowe we wzorcach umów zakazanych klauzul umownych. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spółdzielni Prezes UOKiK nie działa w sprawach indywidualnych, ale w celu ochrony interesu publicznego (np. naruszenia zbiorowych interesów konsumentów).
Podobnie jest w przypadku TBS-ów. Zasady ich działania określa ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1070 z późn. zm.). Osoby fizyczne nie stają się jednak członkami Towarzystw, które mogą działać jako spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółdzielnie osób prawnych. Osoby fizyczne, które chcą być najemcami w TBS-ie, muszą podpisać umowy partycypacyjne. Osoby te nie stają się członkami TBS-u (akcjonariuszami lub udziałowcami spółek albo członkami spółdzielni). W tego typu przypadkach osoby takie można uznać za konsumentów.