Poddasze to miejsce, które zazwyczaj kojarzy się z wielką ilością zapomnianych rzeczy. W dzisiejszych czasach jest ono jednak coraz częściej wykorzystywane, aby stworzyć przytulny pokój. Niestety, każdy z przypadków wiąże się z potrzebą dokładnego ocieplenia, gdyż jego brak skutkować będzie przepuszczaniem chłodnego powietrza i wzrostem ceny za ogrzewanie. Czym ocieplić poddasze, aby mieć pewność szczelności na długie lata?
Wełna – co ją wyróżnia?
Rozmowę o materiałach ocieplających najlepiej jest rozpocząć do wełny mineralnej, która od lat jest jednym z najpopularniejszych wyborów. Posiada ona wiele korzystnych właściwości, o których warto wspomnieć – są to m.in.:
- niepalność,
- lekkość,
- wysoka izolacja cieplna,
- możliwość przepuszczania pary wodnej,
- świetna izolacja akustyczna,
- elastyczność i plastyczność.
Łódź i inne polskie miasta mają również dostęp do dwóch rodzajów wełny mineralnej. Czym różnią się one od siebie?
- Wełna skalna – powstaje dziś często z recyklingu brykietów mineralnych i zostaje poddana procesowi hydrofobizacji, przez co mniej chłonie wodę. Ma dobre wartości paroprzepuszczalności i nasiąkliwości, jednak gorzej z jej izolacją cieplną. Jej zaletą jest jednak odporność na ogień.
- Wełna szklana – jest połączeniem piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. Ma bardzo podobne właściwości do wełny skalnej, jednak wyróżnia się dużo lepszą izolacją cieplną, przez co jest to dużo częstszym wyborem.
Styropian – czy warto?
Mowa tutaj głównie o płytach styropianowych, które śląskie firmy budowlane wykorzystują wyjątkowo często. Zazwyczaj wykonane są one ze styropianu grafitowego, który oferuje świetną izolację termiczną. Jednocześnie są one bardzo elastyczne, przez co dokładna izolacja nie jest problemem.
Coraz częściej używa się również płyt z polistyrenu XPS, które sprawdzają się wyjątkowo dobrze przy ocieplaniu krokwi od spodu. Można tutaj liczyć na wysoką wytrzymałość i brak chłonności wody, co razem łączy się w długą żywotność.
Styropian ma jednak też wiele wad – nie radzi sobie z izolacją akustyczną i bardzo łatwo można go odkształcić. Wszystko to sprawia, że nie zawsze będzie dobrym wyborem.
Pianka PUR – czym się odznacza?
Jest to najnowszy z trzech omawianych materiałów i potrzebuje do aplikacji specjalnych narzędzi, które zapewniają łódzkie, jak i inne firmy budowlane. Ocieplanie w ten sposób przebiega niezwykle szybko i jest gotowe często po zaledwie kilkugodzinnej pracy.
Pianka PUR posiada jedne z najlepszych właściwości, oferując barierę dla wilgoci i rozwoju bakterii, niezwykłą dokładność zabezpieczeń oraz eliminację mostków termicznych.
Który materiał wybrać? Dla osób, które pragną najlepszej jakości i nie mają ograniczeń finansowych, pianka PUR będzie najlepszym wyborem. Wełna szklana jest świetną tańszą alternatywą. Styropian powinien być stosowany wyłącznie w specyficznych warunkach.