Czynniki związane z ochroną środowiska. Deweloperzy powinni stawiać na dialog z otoczeniem

Fot. Darya Jum @darya_jumelya

Dane GUS pokazują, że deweloperzy oddali do użytku o 6,4% więcej mieszkań niż rok temu. Z drugiej strony przygotowana przez JLL analiza rynku nieruchomości wskazuje, że w III kwartale 2022 roku w 6 największych miastach w Polsce sprzedano aż 30% mniej mieszkań niż w kwartale poprzednim. Jak więc budować, żeby zachęcić konsumenta do kupna nieruchomości? 

Rozwój takich trendów, jak deglobalizacja czy transformacja klimatyczna, co mogliśmy zobaczyć  na tegorocznej mapie stworzonej przez Infuture Institute, znacznie wpływa na postrzeganie naszego miejsca zamieszkania. Po doświadczeniach pandemii czy postępującej degradacji środowiska naturalnego na mieszkanie patrzymy nie tylko przez pryzmat własnych potrzeb, ale też najbliższego otoczenia. Co więcej – rosnąca inflacja potwierdziła, że mieszkania to nadal dobre zabezpieczenie kapitału i inwestycja na przyszłość. 

Pandemia znacznie wpłynęła na sposób, w jaki postrzegamy miejsce, w którym mieszkamy. Po pierwsze, po doświadczeniu pracy zdalnej wiemy, jak ważna jest najbliższa okolica, rozkład mieszkań, czy materiały użyte w procesie budowy, które przekładają się bezpośrednio na wysokość rachunków – komentuje biuro prasowe Grupo Lar Polska. A dodatkowo – górę biorą także rozwiązania mające neutralny lub pozytywny wpływ na środowisko naturalne – dodaje deweloper.

Świadomość społeczna coraz większa 

Trendy potwierdzają także wyniki tegorocznej edycji raportu „Rynek dóbr luksusowych w Polsce”, przygotowywanego przez KPMG. Respondenci zwracają w nim uwagę, ze czynniki związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym nabierają coraz większego znaczenia i mogą wkrótce decydować o przyszłości firm. 

Widzimy, że świadomość konsumentów dotycząca roli zrównoważonego rozwoju stale rośnie. Oznacza to, że podejmując decyzję o lokowaniu kapitału zwracają uwagę na coraz więcej czynników „towarzyszących” inwestycji. Oznacza to, że jesteśmy w momencie, kiedy jeszcze bardziej powinniśmy słuchać ich głosu i potrzeb. Tylko tak można stworzyć atrakcyjne i przyjazne naturze osiedla – zaznacza Grupo Lar Polska. 

Exit mobile version