Site icon Portal Nieruchomości

Domofon do bloku – jaki wybrać? Poradnik dla deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych

Fot. materiały prasowe

Wybór odpowiedniego domofonu do bloku ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim ze względu na komfort oraz bezpieczeństwo lokatorów. Skuteczna kontrola dostępu na klatkę schodową pozwala także ograniczyć akty wandalizmu i różne zniszczenia, jakie często dokonywane są przez osoby niebędące mieszkańcami konkretnego miejsca. W nowo wybudowanych obiektach domofony są standardem, jednak w wielu kamienicach czy starszych budynkach zarządcy dopiero decydują się na ich montaż, aby podnieść standardy życia mieszkańców, a jednocześnie prestiż budynku mieszkalnego.

Warto także podkreślić, że zamontowanie domofonów w bloku może w znaczny sposób wpłynąć na atrakcyjność nieruchomości, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia deweloperów albo spółdzielni mieszkaniowych. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak wybrać najlepszy domofon do bloku, jakie powinien posiadać cechy, dlaczego jego montaż jest tak istotny, a ponadto, w jaki sposób wspomniane urządzenie może wpłynąć na wzrost zainteresowania nieruchomością wśród potencjalnych nabywców.

O czym trzeba pamiętać, gdy wybieramy domofon do bloku?

Jak widać, montaż domofonu w bloku to obecnie niemal powszechne rozwiązanie, które ma podnieść bezpieczeństwo, a także standardy życia mieszkańców. W przypadku, kiedy decydujemy się kupić domofon w budynku, gdzie istnieje już instalacja domofonowa, wcześniej konieczne będzie skonsultowanie się z ekspertem, który pomoże nam dokonać właściwego zakupu.

Trzeba mieć bowiem na uwadze to, że domofony nie są urządzeniami uniwersalnymi, dlatego muszą być odpowiednio dobrane do danej instalacji. Na rynku możemy znaleźć między innymi urządzenia cyfrowe i analogowe, a także dwu i wielożyłowe.

Najważniejsze cechy domofonów do bloku

Jeżeli decydujemy się zamontować domofon w bloku, warto zwrócić uwagę na kilka cech urządzenia, które będą istotne zarówno z punktu widzenia mieszkańców, jak również osób zarządzających nieruchomością. Wśród nich należy wskazać przede wszystkim poniższe kryteria.

W przypadku domofonów do bloku, szczególną uwagę należy zwrócić na montowany na bramie lub obok głównych drzwi wejściowych panel domofonowy. Ten w budynkach wielorodzinnych powinien wyróżniać się kilkoma funkcjonalnościami, które będą ułatwiać korzystanie z urządzenia i zminimalizują ryzyko awarii. Pod uwagę należy wziąć w pierwszej kolejności sposób otwierania domofonu – oprócz tradycyjnego rozwiązania, za pomocą wpisania kodu przypisanego dla każdego z mieszkań, dobrym rozwiązaniem jest otwieranie drzwi przy użyciu specjalnego breloka RFID. Deweloperzy lub spółdzielnie mieszkaniowe muszą mieć na uwadze także inne wyróżniki paneli domofonowych, jak chociażby:

Na koniec warto też sprawdzić to, z jakiego materiału został wykonany panel domofonowy. Niektóre z nich posiadają dodatkowo wandaloodporną obudowę, co jest szczególnie przydatne, jeżeli szukamy domofonu do bloku znajdującego się albo w centrum dużego miasta, albo tam, gdzie może być on szczególnie narażony na zniszczenia. Jeżeli chodzi o materiał wykonania obudowy, to tutaj szczególnie polecana jest stal nierdzewna lub anodowane aluminium. Takie obudowy są między innymi odporne na korozję i warunki atmosferyczne, łatwe w czyszczeniu, a do tego nie odkształcają się i nie wyginają. 

Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości domofony do bloku?

Montaż domofonów w blokach mieszkalnych to obecnie standard, na który decydują się osoby zarządzające daną nieruchomością lub deweloperzy. Jeżeli chodzi o nowe budownictwo, które dopiero ma zostać oddane do użytku, domofon może znacznie wpłynąć na atrakcyjność mieszkania, a co za tym idzie – także jego cenę. Tutaj warto jednak zadbać o to, aby zarówno znajdujący się na zewnątrz panel, jak też unifon montowany najczęściej w przedpokoju były nie tylko funkcjonalne, ale także pasowały do stylu wnętrza czy budynku. 

Domofony do bloku – jak już zostało podkreślone – to głównie zwiększenie bezpieczeństwa. Takie urządzenie umożliwia kontrolę dostępu, pozwalając lokatorom na weryfikację tożsamości osób, które chcą wejść na klatkę schodową, a następnie do mieszkania. Zmniejsza to ryzyko włamań czy zniszczeń w budynku, co jest szczególnie ważne w wielopiętrowych blokach mieszkalnych i wszędzie tam, gdzie nie ma zamontowanego dodatkowego monitoringu. 

Domofony do bloku istotnie wpływają też na komfort i wygodę. Mieszkańcy mogą zdalnie otwierać drzwi wejściowe bez potrzeby schodzenia na dół. W przypadku osób starszych albo niepełnosprawnych znaczącym udogodnieniem jest możliwość komunikacji z osobami z zewnątrz (sąsiadami, gośćmi, kurierami itp.) bezpośrednio z mieszkania. Montaż domofonu w bloku może prowadzić do lepszej komunikacji między lokatorami, co jest przydatne chociażby w przypadku organizacji zebrań ze wspólnotą mieszkaniową albo informowania o planowanych remontach. W efekcie prowadzi to do lepszego zarządzania budynkiem i ogólnego zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. 

Jak widać, inwestycja w domofon do bloku mieszkalnego to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także wygody, ochrony prywatności oraz podniesienie wartości nieruchomości. To rozwiązanie, które może przynieść szereg korzyści wszystkim mieszkańcom, jak i osobom odpowiadającym za zarządzanie budynkiem. 

Szeroki wybór domofonów do bloku można znaleźć na stronie: https://www.fonex.pl/kategorie/domofony-do-bloku-496.html

Exit mobile version