Site icon Portal Nieruchomości

GUS podał najnowsze dane dotyczące budownictwa

Fot. ATAL S.A, budowa Osiedla Poematu

Budownictwo wciąż w recesji, ale z ożywieniem w segmencie infrastrukturalnym. Spodziewamy się silnego wzrostu inwestycji publicznych w 2025.

Produkcja budowlano-montażowa spadła w listopadzie o 9,3%r/r (ING: -11,8%, konsensus: -10,5%), po spadku o 9,6%r/r miesiąc wcześniej. Płytszy od oczekiwań spadek wynikał z odbicia w segmencie infrastrukturalnym tj. wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej (-3,2%r/r w listopadzie po -10,2% miesiąc wcześniej), podczas gdy spadki w pozostałych obszarach istotnie się pogłębiły (budowa budynków -16,0%r/r po -7,9% w październiku, a w robotach budowlanych specjalistycznych -13,0%r/r po -10,4% w poprzednim miesiącu).

W warunkach niskiej aktywności inwestycyjnej branża budowlana jest pogrążona w recesji. Dodatkowo aktywności budowlanej w ubiegłym miesiącu nie sprzyjał układ dni roboczych oraz pogorszenie warunków pogodowych. Krótkotrwałe pobudzenie w sektorze wywołane programem rządowym w 2poł23 stworzyło wysoką bazę odniesienia i pozostawiło bagaż istotnie podwyższonych cen mieszkań oraz ograniczenie ich dostępności. Dostosowanie cen wymaga czasu i w kontekście wysokich stóp procentowych NBP oraz przy niejasnym wsparciu rządowym – będzie przebiegać stopniowo, także w trakcie przyszłego roku.

Czynnikiem pozytywnym jest ożywienie w segmencie infrastrukturalnym, obejmujące także budowy o charakterze obronnym. W przyszłym roku spodziewamy się dalszego ożywienia w inwestycjach publicznych, w dużej mierze w oparciu o wykorzystanie funduszy z KPO i środków z polityki spójności w ramach nowego budżetu unijnego 2021-27.

Exit mobile version