Site icon Portal Nieruchomości

Inwestycja w najem nieruchomości w dobie pandemii? Jak to robić bezpiecznie i rentownie

Pomimo trwającej pandemii rynek najmu w dalszym ciągu jest bezpiecznym sposobem zarobku. Według ekspertów Angel Poland Group realny poziom stopy zwrotu z inwestycji w tym obszarze oscyluje wokół 5-6%. Biorąc pod uwagę najniższe w historii stopy procentowe oraz inflację na poziomie 3%, lokowanie kapitału w rynek najmu może być opłacalne.

Pandemia dokonała czasowego zawirowania na rynku najmu. Związane jest to z mniejszym popytem na mieszkania. Zarówno część studentów, jak też osoby, które utraciły pracę, wrócili do swoich domów rodzinnych, stąd sytuacja pozwalała wynajmującym na negocjację cen. Spadły też oczekiwania wynajmujących – w ogłoszeniach coraz rzadziej zauważamy dopiski “tylko dla pracujących studentów” czy “dziękujemy posiadaczom zwierząt”. Z drugiej strony w niektórych obszarach miasta czynsze są stabilne, a chętnych na najem nie brakuje.

Jak zatem zacząć inwestować w mieszkania na wynajem, by spać spokojnie? Wpływa na to kilka czynników.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Mając atrakcyjną nieruchomość w centrum miasta i w budynkach oferujących szeroko pojęte udogodnienia dla mieszkańców np. własne siłownie, stacje rowerów miejskich, recepcje itp. możemy czuć się bezpiecznie. Specjaliści rynku nieruchomości nie odnotowali tu istotnych spadków.

Nie zaobserwowaliśmy gwałtownych ruchów, jeśli chodzi o rynek najmu w pożądanych lokalizacjach. Przykładowo, w apartamentowcu Angel River usytuowanym w samym centrum Wrocławia przy ul. Walońskiej, najemcy chętnie wynajmują mieszkania na długie terminy, a w przypadku zakończenia umowy, szybko znajdują się nowi chętni. Okazje cenowe pojawiały się rzadko i to tylko w początkowej fazie pierwszego lockdownu. Sytuacja nie zmieniła się także teraz na jesień, gdy uczelnie przeszły w tryb pracy zdalnej. Większość studentów  traktują to jako sytuację przejściową. W topowych lokalizacjach mieszkają w przewadze Ci, których zasobność portfela może pozwolić na przeczekanie, zważywszy, że często mieszkają dłużej niż rok i traktują lokum w dobrej lokalizacji mimo wszystko jako towar deficytowy. – tłumaczy Natalia Sawicka, dyrektor sprzedaży i marketingu w Angel Poland Group we Wrocławiu oraz członek zarządu Angel Management.

Dlatego szukając nieruchomości do zakupu w celach inwestycyjnych, musimy więc zadbać o jego dogodną lokalizację, najlepiej łączącą w sobie bliskość głównych ciągów komunikacyjnych, terenów zielonych i szeroko pojętego zaplecza biznesowego oraz akademickiego. Dzięki temu wzbudzimy zainteresowanie naszą ofertą wśród kilku kluczowych grup – studentów czy osób pracujących w centralnych obszarach miast.

Mniejszy metraż przyciąga najemców

Dane z corocznego raportu NBP potwierdzają, że lokale z jednym mieszkańcem stanowią aż 1/3 zasobu mieszkaniowego Wrocławia. Wynika to z faktu, że w przeważającej większości najemcą jest młoda osoba, pracująca bądź studiująca. Z tego powodu jedno i dwupokojowe mieszkania to najczęściej wybierany produkt inwestycyjny. Młodzi, jeśli tylko mają taką możliwość, wolą dopłacić do małej kawalerki niż wynajmować pokój w większym mieszkaniu, w obliczu panującej pandemii. Często na takie rozwiązanie decydują się także młode pary, w trakcie studiów lub tuż po, które marzą o swoim pierwszym wspólnym i samodzielnym mieszkaniu.

Obecna zaostrzona polityka kredytowa wprowadzona przez banki również przyczynia się do popularności takiego rozwiązania. Choć banki wróciły już częściowo do promocji kredytów hipotecznych i częściowo obniżyły restrykcyjne wymagania dotyczące wysokości wkładu własnego, w dalszym ciągu o kredyt trudniej osobom mającym dochody z innych źródeł niż umowa o pracę. W takiej sytuacji osoby te niezmiennie zasilają rynek najmu. Jednocześnie obserwujemy również grupę najemców, którzy pomimo posiadanej zdolności kredytowej, odraczają decyzję o zakupie własnego lokum, ze względu na aktualne zawirowania rynkowe.

W przypadku wynajmu tego typu mieszkania prognozy co do zysków są bardzo optymistyczne:

Z naszych doświadczeń wynika, że aktualny realny poziom stopy zwrotu oscyluje wokół 5-6%. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że mamy w tym momencie najniższe w historii stopy procentowe oraz inflację na poziomie 3%, inwestycja w rynek najmu okazuje się doskonałą lokatą kapitału – tłumaczy Natalia Sawicka.

Co zamiast najmu krótkoterminowego?

W związku z obowiązującymi obostrzeniami i coraz większą liczbą zachorowań, branża turystyczna przeżywa mocne osłabienie. Ci, którzy dotychczas zarabiali na najmie krótkoterminowym, musieli zmienić sposób działania. Sytuację rynku najmu krótkoterminowego zmieniły nie tylko okoliczności pandemii, ale także niedawno ogłoszony wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że każde z państw członkowskich może wprowadzić system uzyskiwania zezwoleń na krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań.

Ministerstwo Rozwoju już kilka miesięcy temu zapowiedziało, że będzie chciało uregulować rynek najmu krótkoterminowego. Dynamiczny rozwój najmu krótkoterminowego stał się przed pandemią dużym kłopotem dla mieszkańców centralnych lokalizacji, największych miast.

Zysk przez cały rok

Według przygotowanego przez Grupę Mzuri raportu podsumowującego rok 2019 “Polski rynek najmu mieszkań w liczbach”, we Wrocławiu mieliśmy do czynienia z najniższą liczbą pustostanów od lat, a czynsze stale rosły. Aktualnie pomimo napiętej atmosfera związana z pandemią, potencjalni inwestorzy nadal traktują nieruchomości jako bezpieczną lokatę. Natomiast deweloperzy oraz zarządcy nieruchomości starając się zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa dla swoich klientów, oferują specjalne rozwiązania na ten szczególny czas.

Obserwujemy, jak zachowuje się rynek. Klienci poszukują pewnych i stabilnych firm, dlatego wyszliśmy do nich z ofertą adekwatną do potrzeb w dzisiejszych czasach. W ramach naszej nowo powstałej usługi realizowanej w obrębie spółki Angel Management gwarantujemy naszym Klientom gwarantowany roczny przychód nawet do 33 000 zł, przy zakupie mieszkań na rynku pierwotnym w naszych wybranych inwestycjach we Wrocławiu i Krakowie. Mamy wieloletnie doświadczenie na rynku nieruchomości, jesteśmy więc pewni powodzenia wynajmu w obiektach realizowanych przez Angel Poland Group. Ofertę kierujemy do osób, które wkraczają na rynek najmu i mają w związku z tym wiele niepewności – mówi Małgorzata Nowodworska, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group w Krakowie oraz członek zarządu Angel Management.

Limitowana oferta grupy deweloperskiej polega na zagwarantowaniu klientowi, że jego mieszkanie będzie wynajmowane na czas długoterminowy i że ciągłość przychodów z wynajmu zostanie utrzymana przez rok od przekazania kluczy. Tym samym, klient otrzymuje stałą, ustaloną kwotę co miesiąc na konto.

Wynajmowanie mieszkania może być opłacalnym sposobem na zarobek, co pokazują statystyki. Część osób odłożyła w czasie decyzję o zakupie mieszkania, dlatego w dalszym ciągu napędzają rynek najmu, pomimo zawirowań powróciła także część studentów. Tym samym nieruchomościami jak zwykle należy rozpatrywać jako bezpieczną przystań na niepewne czasy.

Exit mobile version