Czas potrzebny na zakup i sprzedaż mieszkania jest uzależniony od wielu czynników, takich jak sytuacja na rynku nieruchomości, własna motywacja, źródło finansowania czy proces uzyskiwania finansowania. Najczęściej przyjmuje się, że najłatwiej kupić i sprzedać mieszkanie w miesiącach wiosennych i jesiennych, choć – jak pokazała ostatnia zima – wcale nie musi być to regułą.
Poszukiwania i decyzja
Pierwszym krokiem procesu kupna mieszkania jest oczywiście jego poszukiwanie. Musimy zdecydować się czy chcemy kupić mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym. Zarówno jeden, jak i drugi posiada zalety oraz wady. Mieszkanie z rynku wtórnego jest zazwyczaj tańsze, choć najczęściej wymaga remontu. Natomiast kupując mieszkanie od dewelopera mamy pewność, że nie będzie żadnych problemów związanych ze stanem prawnym nieruchomości. Oczywiście w każdym wypadku czas potrzebny na zakup mieszkania związany jest z indywidualną motywacją.
Niektórzy mogą pozwolić sobie na brak pośpiechu, ale jeżeli kupujemy mieszkanie, ponieważ np. powiększa nam się rodzina, to z decyzją nie będziemy długo zwlekać. Ze sprzedażą jest podobnie – w zależności od tego jak atrakcyjne jest nasze mieszkanie, możemy liczyć na szybką finalizację jego sprzedaży w postaci umowy końcowej. Wymaga to oczywiście albo bardzo dużej dozy przedsiębiorczości z naszej strony, albo zaufania doradcom do spraw obrotu nieruchomościami. Jeżeli wiemy, że nasze mieszkanie nie znajduje się w niezmiernie pożądanej lokalizacji, to lepiej wstrzymać się z ogłoszeniem sprzedaży do czasu ożywienia na rynku nieruchomości. Oczywiście możemy sprzedać mieszkanie nawet w miesiącach wakacyjnych, ale musimy liczyć się wtedy z uzyskaniem niższej kwoty.
Mieszkanie od dewelopera
Ile czasu potrzebujesz na zakup mieszkania od dewelopera? Wszystko zależy od tego czy decydujemy się na mieszkanie dopiero powstające czy już gotowe. Ponadto wielu deweloperów pośredniczy w procesie uzyskiwania finansowania, co zdecydowanie skraca czas zakupu nieruchomości. Zobaczmy jak to działa w przypadku kompleksowego doradztwa finansowego proponowanego przez Grupę Archicom. – Klient zainteresowany uzyskaniem kredytu wypełnia przygotowaną przez nas specjalną ankietę. Następnie ankieta ta jest przekazywana jednocześnie do kilku banków współpracujących z naszą firmą, aby poprzez weryfikację zdolności kredytowej, przygotowana została indywidualna oferta dla danego klienta. W ciągu zaledwie 2 dni klient uzyskuje odpowiedź, czy dostanie kredyt i na jakich warunkach. Jeżeli informacje zapisane w ankiecie znajdą potwierdzenie w dokumentach, które klient przedłoży do banku, ankieta staje się automatycznie wstępną decyzją kredytową – wyjaśnia Tomasz Sujak, dyrektor handlowy firmy Archicom. Takie działania deweloperów na pewno ułatwiają proces decyzyjny i skracają czas uzyskania kredytu hipotecznego do niezbędnego minimum.
Pomoc od pośredników
Biura zajmujące się obrotem nieruchomościami również posiadają swoich doradców kredytowych. I to jedna z przyczyn, dla której warto skorzystać z ich usług, jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Oczywiście taniej znaleźć mieszkanie samemu, zwłaszcza że pośrednictwo może kosztować nawet 4% ceny transakcyjnej. Decydując się jednak na samodzielne poszukiwania mieszkania, musimy wziąć pod uwagę, iż czas zdecydowanie się wydłuży i będziemy obciążeni wszelkimi sprawami prawnymi. A ponadto możemy wpaść w wiele nieprzyjemnych pułapek związanych ze sprzedażą mieszkań na rynku wtórnym.
Ogólne wyliczenia
O tym, ile czasu potrzebujesz na zakup i sprzedaż mieszkania, traktują pewne ogólne wyliczenia. Z ostatniej analizy Home Broker dotyczącej czasu sprzedaży mieszkań w lutym, wynika że umowę przedwstępną podpisywano już po 51 dniach od wprowadzenia oferty do sprzedaży, a finalizacja następowała po 109 dniach od ogłoszenia chęci sprzedaży. Doradcy Home Broker prognozują, że czas potrzebny na zakup i sprzedaż mieszkania będzie jeszcze się skracał. W ubiegłym roku dane wyglądały następująco: marzec był najlepszym miesiącem wedle szybkości finalizacji umowy końcowej, gdyż dochodziło do niej po 87 dniach od wprowadzenia oferty do sprzedaży. Z kolei najgorszym miesiącem był lipiec, kiedy to cały proces sprzedaży trwał 125 dni. Dzisiaj powinniśmy przyjąć, że czas potrzebny na zakup i sprzedaż mieszkania to ponad 3 miesiące. Oczywiście proces ten będzie szybszy, jeżeli dysponujemy gotówką. A wcale nie zdarza się to tak rzadko, jak myślimy, gdyż np. w lutym transakcje finansowane bez udziału kredytu stanowiły aż 22% jak wynika z analizy Home Broker.
Transakcje wiązane
A ile czasu potrzebujesz, jeżeli chcesz zarówno sprzedać, jak i kupić mieszkanie? – W transakcjach wiązanych czas sprzedaży w ogromnej mierze uzależniony jest od atrakcyjności naszego mieszkania. Decyzja o sprzedaży mieszkania i kupnie nowego musi być szczegółowo przemyślana i tutaj pośpiech nie jest wskazany. Warto obserwować rynek nieruchomości i wykorzystać czas przyspieszenia. Mogłoby się wydawać, że transakcje wiązane wymagają więcej czasu, ale wszystko zależy od dobrego nim zarządzania. Najlepiej w czasie spowolnienia na rynku nieruchomości zacząć poszukiwania nowego mieszkania, by później w dobrym okresie szybko sprzedać stare. A będąc w posiadaniu gotówki, problem z procesem kredytowym jest już właściwie nieistotny – tłumaczy Tomasz Sujak z Grupy Archicom.
Zakup i sprzedaż mieszkania to decyzje niezmiernie poważne i powinniśmy podchodzić do nich spokojnie
Lepiej chwilę poczekać i podjąć je w chwili ożywienia na rynku nieruchomości nie tylko dlatego, że wtedy czas finalizacji jest krótszy, ale również dlatego, że mieszkanie, które bardzo długo widnieje jako będące na sprzedaż, może rodzić pewne wątpliwości u przyszłych nabywców. A jeżeli traktujemy zakup mieszkania jako inwestycję, to zdecydowanie lepiej kupić je u dewelopera lub w bardzo atrakcyjnej okolicy. Wtedy nie tylko znajdziemy szybko nowego kupca, ale również mieszkanie może samo na siebie zarabiać poprzez wynajem.