Site icon Portal Nieruchomości

Jak lakierować parkiet? Lakierowanie podłogi krok po kroku

Podłogi lakierowane nie tylko wyglądają fenomenalnie, ale również zyskują wyższą odporność na zabrudzenia i uszkodzenia. Warstwa lakieru chroni podłogę przed zarysowaniami i przejmuje wszelkie niekorzystne bodźce, aby parkiet pozostał w nienaruszonym stanie. Powłoka lakieru na parkiecie ułatwia również jego utrzymanie w czystości. Zalety lakierowania podłóg są więc niezaprzeczalne. Jak lakierować podłogi drewniane i jakich środków używać?

Podłogi drewniane – lakierowanie ma znaczenie

Lakierowanie parkietu zabezpiecza go i chroni, a także podnosi walory użytkowe oraz ułatwia czyszczenie. Aby zrealizować proces lakierowania sprawnie i skutecznie, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego preparatu. Jaki lakier do parkietu drewnianego wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest pierwszym krokiem, poprzedzającym przystąpienie do właściwych prac. Ciekawe propozycje zawiera linia Sigmavar, która w swojej ofercie posiada lakiery do wnętrz o wyspecjalizowanym składzie. Wybierając lakier do podłóg drewnianych, należy zwracać uwagę na kilka najważniejszych parametrów:

Lakier do parkietu wybrany – co dalej?

  1. Przygotowanie podłoża – przede wszystkim należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, stare powłoki lakiernicze i ich pozostałości. Podłoga do lakierowania musi być czysta, sucha i odtłuszczona. Lakierowanie surowego drewna na podłodze gwarantuje najtrwalsze rezultaty oraz imponujące efekty wizualne, dlatego pierwszym etapem jest szlifowanie parkietu i jego oczyszczanie.
  2. Szpachlowanie – jego celem jest zlikwidowanie ubytków i przerw pomiędzy deskami parkietu. Szpachla Sigmavar Filler dedykowana jest właśnie wypełnianiu dziur i przerw. Przed zastosowaniem należy wymieszać ją z pyłem drzewnym. Skąd go wziąć? Najlepiej wykorzystać pył, będący pozostałością szlifowania parkietu, który zamierzamy lakierować. Należy połączyć preparat z pyłem według zaleceń producenta, a następnie nakładać go na szczeliny i ubytki w podłożu. Gdy wszystkie szpary zostaną uzupełnione, należy odczekać około pół godziny. Po tym czasie można zmatowić powierzchnię i ją odpylić.
  3. Nakładanie podkładu – gdy parkiet został dokładnie oczyszczony z pyłu, a szpachla zdążyła wyschnąć, należy zaaplikować na podłogę podkład, na przykład Sigmavar Primer. Jego zadaniem jest głęboka penetracja drewna, zamknięcie jego porów oraz zwiększenie przyczepności lakieru.
  4. Aplikacja lakieru – po dokładnym wymieszaniu lakieru należy nakładać go na parkiet przy użyciu specjalnego wałka. Lakierowanie podłogi drewnianej należy wykonywać naprzemiennie – w poprzek oraz wzdłuż drewnianych desek. Polakierowany parkiet należy zostawić do wyschnięcia na określoną przez producenta ilość godzin.

Ile warstw lakieru nakładać na parkiet drewniany?

W zależności od natężenia eksploatacyjnego, można nakładać do trzech warstw lakieru. Warto lakierować metodą „mokre na mokre”, co pomoże zminimalizować ewentualne odbarwienia podłogi. Po nałożeniu ostatniej warstwy, należy pozostawić podłogę nieużywaną przez około trzy dni. Warto pamiętać, że pełna wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne osiągana jest po tygodniu od lakierowania.

Czy warto lakierować podłogi drewniane?

Oczywiście, że tak! Zachwycająca w swych efektach renowacja parkietu nie tylko podnosi walory estetyczne całego wnętrza, ale również pozwala zabezpieczyć parkiet na długie lata.

Exit mobile version