Kupno domu lub mieszkania to jedna z najtrudniejszych, ale najważniejszych decyzji finansowych w życiu każdego człowieka. Zakup odpowiedniej nieruchomości wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Dlatego warto poświęcić czas na analizę informacji nt. dewelopera, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. Szukając nieruchomości zwracamy uwagę m.in. na lokalizację, metraż, układ pomieszczeń. Ważnym kryterium jest również wybór odpowiedniego dewelopera, będącego gwarancją bezpieczeństwa naszej inwestycji nie tylko od strony budowlanej, ale także prawnej i informatycznej.
Wysokiej jakości materiały, najnowsze rozwiązania technologiczne i cyfryzacyjne świadczą o kompetencjach i solidności wybranego inwestora.
Jaka jest rola dewelopera?
Deweloper to organizacja lub osoba, która inwestuje w rozwój lub przebudowę nieruchomości. Dobrzy deweloperzy mają wszechstronną wiedzę na temat przepisów dotyczących planowania i wymogów budowlanych, a także oceniają, w jaki sposób osiągnąć dobry zwrot z inwestycji. Kupując niezabudowane lub niedostatecznie wykorzystywane grunty bądź budynki, deweloperzy mogą przekształcić ten obszar w nowy blok mieszkalny, centrum handlowe lub budynek inwestycyjny.
Dlaczego wybór godnego zaufania dewelopera jest ważny?
Przed wyborem dewelopera należy przemyśleć parę aspektów. Przede wszystkim te świadczące o jego reputacji, jawności i jakości pracy. Poniżej przedstawiamy elementy, które trzeba wziąć pod uwagę przed inwestycją w nowe mieszkanie, apartament, segment czy dom:
1. Doświadczenie
Najlepsi deweloperzy mają duże doświadczenie w dostarczaniu klientom wysokiej jakości projektów. Zatrudniają najlepszych architektów, współpracują z dostawcami materiałów budowlanych najwyższej jakości, a to przekłada się na efekt końcowy powstałej nieruchomości. Trzeba się również upewnić, że mają na swoim koncie lata doświadczeń w branży. Deweloperzy, którzy są na rynku od dłuższego czasu, mogą być bardziej godni zaufania niż niedoświadczeni nowicjusze. Do topowych polskich deweloperów należą m.in.: Murapol, Dom Development i Atal.
2. Bezpieczeństwo finansowe
Bezpieczeństwo finansowe to jeden z najważniejszych punktów przy wyborze odpowiedniego dewelopera. Bankructwo projektu to olbrzymie straty finansowe nie tylko dla samego inwestora, ale i dla klientów, którzy mają już podpisywane pierwsze umowy i wpłacone pierwsze raty. Ryzyko finansowe zawsze budzi olbrzymie emocje, dlatego tak ważny jest sprawdzony partner biznesowy. Warto też sprawdzić, czy deweloper zapewnia wsparcie finansowe. Większość jest powiązana z dużymi bankami, co także jest cennym wsparciem finansowym i dla klientów planujących zainwestować w dane lokum. Co ciekawe, rząd złożył w Sejmie projekt ustawy dotyczącej Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, mającej zabezpieczać interesy i roszczenia kupujących. Jest to o tyle ważna ustawa, ponieważ podczas inwestycji deweloperskich najczęściej wykorzystywany jest rachunek otwarty, który nie zapewnia gwarancji bankowej – czyli teoretycznie taki, który niezbyt chroni klienta. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest rachunek zamknięty z gwarancją. Niestety i on ma swoje wady – nie chroni nabywcy przed upadłością dewelopera.Nowe przepisy umożliwią klientom wybór jednego z dwóch rodzajów rachunków.
3. Planowanie i harmonogramowanie
Inwestycja w powstającą nieruchomość jest długoterminowa, wiążąca się z dodatkowymi kosztami, jak chociażby kredyty mieszkaniowe, czy wynajem mieszkania do czasu odbioru tego budowanego. Dlatego tak bardzo liczy się czas i terminowość poszczególnych etapów inwestycji. Doświadczeni deweloperzy, których pracę usprawniają nowoczesne systemy technologiczne i informatyczne znacznie zwiększają prawdopodobieństwo dotrzymania wyznaczonych terminów realizacji projektu.
4. Wartość reputacji
Dobra reputacja jest ważna pod wieloma względami. Czołowi deweloperzy są nie tylko zaangażowani w dostarczanie projektów bez błędów, ale są znacznie bardziej zmotywowani do rozwiązywania wszelkich problemów, jeśli takie się pojawią. Oznacza to mniejsze prawdopodobieństwo, że ich wizerunek zostanie nadszarpnięty ignorowaniem skarg klientów lub unikaniem rozwiązywania problemów w okresach, takich jak zajęcie wolnego miejsca w budynku. Prawdą jest, że mali deweloperzy bez historii nie mogą zostać ocenieni – często zależy im jednak na wzorowej obsłudze klienta, by zbudować sobie dobrą reputację przed kolejnymi inwestycjami.
5. Rozpoznawalność marki
Inwestorowi nieruchomości trudno przeoczyć wartość rozpoznawalności marki. Kupując nieruchomość pod inwestycję, np. mieszkanie, które później ma być sprzedane z zyskiem powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na ugruntowaną pozycję na rynku dewelopera. Co więcej, rozpoznawalna marka dewelopera pozwoli osiągnąć większe zyski ze sprzedaży inwestycji. Cenieni deweloperzy często mają w swojej ofercie lokalizacje o dobrych adresach. Obecnie wśród najlepszych inwestycji deweloperskich w Warszawie wymienia się apartamentowiec Metro Park, osiedle Ogrody Włochy, Factory Ursus, segment mieszkaniowy przy ulicy Smyczkowej na Służewcu oraz inwestycję przy Chrzanowskiego na Pradze. W Krakowie – drugim najdroższym rynku nieruchomości w Polsce – najbardziej pożądanymi aktualnie inwestycjami są Wiślane Tarasy, Greendustry na Zabłociu czy Apartamenty Kościuszki 47.
6. Poziom cyfryzacji, nowoczesność
Co obecnie jest jednym z wyznaczników funkcjonowania firmy? Oczywiście jej cyfryzacja i rozwój technologiczny. Deweloperzy, którzy inwestują w rozwój, zapewniają tym samym firmie nowoczesne zarządzanie i przeniesienie procesów do chmury. Dzięki temu prowadzenie złożonych inwestycji działa sprawniej, a dane klientów są prawidłowo zabezpieczone. Doskonałym przykładem jest współpraca dwóch polskich firm – grupy Dom Development z firmą XPLUS – największym integratorem aplikacji biznesowej Microsoft Dynamics 365 (ERP) w Polsce. Dzięki transformacji cyfrowej do chmury grupa Dom Development przeprowadziła konsolidację wszystkich operacji biznesowych, przeprojektowała procesy, usprawniła przepływy pracy, a tym samym podniosła efektywność prowadzonych projektów. Od procesu zakupu, przez zarządzanie podwykonawcami, po obsługę depozytów i procesy płatności. Przepływ pracy jest teraz szybszy, a klienci finalnie bardziej zadowoleni.
Wybór gwarantujący udaną inwestycję
Wybór odpowiedniego dewelopera wydaje się jedną z kluczowych decyzji przy wyborze inwestycji w nieruchomość. Jednymi z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się na ogół inwestujący to opóźnienia w realizacji projektów i kompromisy dotyczące jakości wykonania. Dlatego tak ważnym jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji poznać nie tylko kondycję finansową deweloperów, ale także i ich partnerów. Warto poświęcić czas na zebranie potrzebnych informacji, aby zyskać spokój i gwarancję bezpiecznej inwestycji.