Mycie okien w wieżowcach wydaje się być skomplikowaną, wręcz niebezpieczną czynnością. Wszystko przez znaczne wysokości, na których znajdują się pracownicy. Należy jednak wiedzieć, że przy zastosowaniu sprawdzonego sprzętu i respektowaniu zasad BHP mycie okien w wieżowcach przebiega sprawnie i profesjonalnie. Zajmują się tym doświadczone firmy świadczące usługi alpinistyczne.
Sposoby mycia okien w wieżowcach
Okna znajdujące się na znacznych wysokościach można myć na 3 sposoby:
- metodą teleskopową – do czego stosuje się specjalne, wysuwane kije. Czynność można wykonywać z ziemi lub z podnośnika koszowego
- techniką alpinistyczną – przeszkolony alpinista jest przewiązany wytrzymałymi linami i w ten sposób może dosięgnąć do okien na każdej wysokości (co przypomina nieco wspinaczkę górską, stąd nazwa)
- z użyciem wysięgnika zdalnego – okna można myć znajdując się na poziomie gruntu, sterując zdalnym urządzeniem
Największą dokładnością cieszy się jednak alpinistyczne mycie okien, gdy fachowiec ma bezpośredni dostęp do szyby i z łatwością może zmieniać pozycję ciała, aby dotrzeć do jej wszystkich zakamarków.
Jak wygląda alpinistyczne mycie okien?
Alpinistyczne mycie okien zaliczamy do prac na wysokościach. W przypadku prac na zewnątrz konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia, a wszyscy pracownicy muszą przejść kompleksowe szkolenia. Usługa rozpoczyna się oględzinami okien, doborem sprzętu do ich wysokości, a także wyborem stosownych detergentów czyszczących. Następnie przeszkolony pracownik, wykorzystując w tym celu profesjonalny sprzęt (kaski, pętle, taśmy, ściągaczki, skrobaki czy kije teleskopowe) dociera na wysokość okien i rozpoczyna ich mycie.
Termin wykonania usługi w dużej mierze zależy od warunków pogodowych. Jeśli będą bardzo złe, prace mogą zostać przełożone ze względów bezpieczeństwa. Wybierając firmę świadczącą usługi alpinistyczne należy zwrócić uwagę na jej doświadczenie oraz profesjonalizm, który potwierdzają pozwolenia na pracę na wysokości.
Kiedy myjemy okna w wieżowcach?
Okna w wieżowcach łatwo się brudzą ze względu na swoją powierzchnię oraz ekspozycję na czynniki zewnętrzne. Na szybach osiada miejski kurz, tworzą się zacieki, a wszechobecne ptaki mogą zostawiać na nich swoje odchody. Zaleca się alpinistyczne mycie zewnętrznych powierzchni okien w wieżowcach raz na 3-4 miesiące. Jeśli planujemy rzadsze mycie okien, najlepiej wybrać w tym celu letnie miesiące, gdy wahania pogody są najmniejsze. Czynność najlepiej wykonywać rankiem lub wieczorem. Praca w pełnym słońcu w ciągu dnia mogłaby powodować szybkie zasychanie płynu na rozgrzanych szybach i powstawanie nieestetycznych smug.