Site icon Portal Nieruchomości

Jak zaprojektować i urządzić nieruchomość pod wynajem?

Fot. materiały prasowe

Wynajmując nieruchomość, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii z punktu widzenia przyszłego najemcy. Zarówno przy wynajmach krótko-, jak i długoterminowych, wykończenie wnętrza stanowi bardzo ważny element, który może także decydować o popularności obiektu. Jak więc zaprojektować przestrzeń, aby była atrakcyjna dla przyszłych najemców?

Na co najemcy najczęściej zwracają uwagę?

Zarówno turyści, jak i najemcy mieszkaniowi coraz częściej zwracają uwagę na jakość wykończenia nieruchomości, jako czynnik decyzyjny. Wynika to z faktu, że jeśli mają do wyboru różne lokale czy domki do wynajęcia, a ich ceny bywają konkurencyjne, to biorą pod uwagę przede wszystkim dwie kwestie. Pierwszą z nich jest lokalizacja, która powinna spełniać ich aktualne potrzeby i wymagania dotyczące dojazdu do kluczowych dla nich miejsc. Drugą jest stosunek jakości do ceny. Jeśli wykończenie jest słabej jakości, to nawet niska cena nie będzie w stanie ich przekonać do wynajęcia nieruchomości.

Najemcy krótkoterminowi, wybierający lokal spośród setek dostępnych w sieci ofert, zarówno mieszkań, jak i nowoczesnych domków modułowych, z pewnością zwrócą uwagę na wystrój lokalu. Jeśli jest przemyślany i wyróżnia się, będzie to stanowiło zachętę do kliknięcia w daną ofertę. W przypadku najmu długoterminowego, statystycznie pierwsze 25 sekund decyduje o podjęciu decyzji. Stąd pierwsze wrażenie dotyczące wnętrza, zaprojektowania i urządzenia mieszkania jest tak ważne. Dalsze oglądanie nieruchomości ma na celu tylko potwierdzenie słuszności decyzji, która w pewnym sensie już zapadła.

Podstawą są materiały wykończeniowe dobrej jakości

Do podstawowych zasad projektowania wnętrz w nieruchomościach pod inwestycje należy wybranie takich materiałów wykończeniowych, które będą naprawdę dobrej jakości. Nie muszą to być materiały z górnej półki, ale też nie warto oszczędzać – żeby raptem po kilku miesiącach nie musieć na nowo odmalowywać mieszkania lub reklamować paneli podłogowych.

Świetnie sprawdzą się wodoodporne i zmywalne farby na ścianach lub winylowe tapety – koniecznie w stonowanych barwach i o dyskretnych fakturach. Podłoga powinna posiadać odpowiedni stopień ścieralności, aby uchronić ją przed uszkodzeniami np. przesuwanych walizek, mebli czy mieszkających w lokalu zwierząt, oraz dobrze, aby również była wodoodporna.

Dobrym pomysłem mogą okazać się winylowe panele. Nie wyglądają sztucznie, a często do złudzenia przypominają drewnianą podłogę. Będą trwalsze, a przy tym estetyczne – mówi podpowiada Marta Nowakowska, projektantka i architekt wnętrz w Archnet, partnera nowego ośrodka turystycznego Cubeeco Sp. z o.o.

Funkcjonalnie zaprojektowana przestrzeń

Kolejną zasadą urządzania wnętrz nieruchomości inwestycyjnych jest ta, która dotyczy ich funkcjonalności. Warto postawić na rozsądny, ergonomiczny układ, który będzie dopasowany do potrzeb potencjalnego najemcy. Ma on na celu ułatwienie wykonywania codziennych czynności we wszystkich pomieszczeniach. Już na samym początku warto wziąć pod uwagę, kto będzie wynajmował lokal (np. studenci czy rodzina z dzieckiem) i to właśnie pod takiego najemcę dobrać praktyczne umeblowanie.

Już od samego początku musimy potraktować naszą nieruchomość jako inwestycję i pomyśleć inaczej, niż kierując się własnym gustem. W przypadku mieszkania pod wynajem długoterminowy, należy zostawić więcej przestrzeni na przechowywanie osobistych rzeczy lokatorów lub sprytnie ulokowane schowki oraz szafki na ubrania czy przedmioty w kuchni. Jeśli chodzi o obiekty turystyczne, np. takie, jak domki modułowe, przyda się podejście bardziej minimalistyczne. W takim przypadku należy dobrać umeblowanie pod potrzeby osób, które będą mieszkały tutaj tylko tydzień lub dwa. Dlatego nie może zabraknąć łatwych w obsłudze sprzętów, które ułatwią im komfortowy pobyt w domku – podpowiada Marta Nowakowska, projektantka i architekt wnętrz Cubeeco Sp. z o.o.

Prosto, ale wciąż przytulnie!

Przede wszystkim warto postawić na prostotę. Zbyt dużo dekoracji może stać się przytłaczające i nie przypaść do gustu najemcom – wielu właścicieli często o tym zapomina, że gust przyszłych lokatorów czy turystów może być odmienny. Chcąc ozdobić wnętrze i podkreślić jego design, lepiej postawić na minimalistyczne i neutralne dodatki, które będą w stonowanych kolorach, pasujących stylistyką do designu danego pomieszczenia. Jeśli przestrzeń jest niewielka, warto postawić na jasne kolory ścian i duże lustra, aby ją rozjaśnić i optycznie powiększyć.

Przytulności w danej przestrzeni mogą nadać nienachalnie ozdobne poduszki lub zasłony, rośliny w eleganckich doniczkach lub miękki dywan. To, czego należy unikać, to kurzące się i źle wyglądające sztuczne kwiaty oraz różnego rodzaju bibeloty w postaci figurek, małych rzeźb i nadmiaru obrazków – często zamiast być estetycznym dodatkiem, po prostu przeszkadzają.

To, w jaki sposób zostanie urządzone mieszkanie lub domek mobilny, które przeznaczone są pod inwestycję, ma naprawdę spore znaczenie. Warto więc zaprojektować ich wnętrza tak, aby lokatorzy lub goście czuli się w nich komfortowo. A co najważniejsze, lepiej przeznaczyć trochę większy budżet na wykończenie i urządzenie, niż wydawać pieniądze na zbyt szybki remont już po pierwszych lokatorach. Wówczas inwestycja zacznie przynosić lepsze zyski i zyska na popularności wśród najemców.


Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE

Więcej informacji na temat tego, jak wykończyć i urządzić mieszkanie zakupione pod inwestycję, znajduje się w podcaście Balans w inwestycji: https://open.spotify.com/episode/5oOr5ydUs5a6LeAAVgC7hy?si=a44dd2cc643c4c93

Exit mobile version