Site icon Portal Nieruchomości

Jedna trzecia dzieci bez własnego pokoju. Tak wyglądają domy Polaków

fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach “Komfort Ciszy”

Decyzja o powiększeniu rodziny wiąże się z wieloma wyzwaniami – również wnętrzarskimi. Jak urządzamy przestrzeń dla dziecka? Czy zawsze jest nią osobny pokój? Co zmienia się w reszcie domu? Odpowiedzi przynosi raport marki VOX.

Przygotowując się na przybycie noworodka, połowa Polaków montuje ochronne narożniki, blokady czy bramki w swoim mieszkaniu. Nieco mniej osób wprowadza zabawki do wszystkich pomieszczeń (47%) i więcej kolorów do aranżacji (31%).

Urządzając przestrzeń dla dziecka, bierzemy pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo, funkcjonalność i komfort. Najmniej istotne są dla nas aktualne trendy, oryginalność czy nowoczesność. Z biegiem lat wprowadzamy liczne zmiany – najczęściej kupujemy nowe dekoracje i tekstylia, a najrzadziej odświeżamy ściany i wymieniamy meble.

Bardzo miło wspominam urządzanie pokoju syna i wspólne prace. Pozwoliłam mu malować ściany na jego wysokości. Jest z tego dumny do dzisiaj – pisze jedna z mam.

Im bardziej postępuje rozwój dziecka, tym większego znaczenia nabierają w jego pokoju te przedmioty, które pozwalają mu zmierzać „do góry” – piętrowe łóżka, krzesełka zamienione na fotele, prawdziwe biurka zamiast małych stoliczków, duże łóżka lub tapczany zamiast dziecięcych łóżeczek. Wtedy czas, by wyjść z przestrzeni podłogi na tę, która daje lepszą perspektywę, umożliwia kontrolę, daje dystans. Im bardziej dziecko rozwija się w przestrzeni „w górę”, tym bardziej staje się silne, zdecydowane, oddzielone – komentuje wyniki badania Magdalena Sękowska z Uniwersytetu SWPS.

Własny pokój posiada dwie trzecie maluchów i nastolatków

Pozostałe osoby dzielą pokój z rodzeństwem (16%), mają swój kąt w sypialni rodziców (8%) lub innym pomieszczeniu (6%).

Połowa Polaków uważa zresztą, że stałe przebywanie z bratem lub siostrą dobrze wpływa na dziecko. Większość (72%) sądzi, że lepiej wychowywać się z rodzeństwem. Tylko co czwarty rodzic jest za to zdania, że równie pozytywny wpływ ma mieszkanie z dziadkami.

Jak czytamy w raporcie, jedynie 5% Polaków korzysta ze wsparcia architekta wnętrz, by urządzić przestrzeń dla młodego lokatora. 8 na 10 osób podejmuje decyzje samodzielnie lub z pomocą partnera, a co siódmy rodzic oddaje głos samemu dziecku.

Jeśli wiek pociechy pozwala na wyrażenie własnego zdania, zwykle bierzemy je pod uwagę podczas zmian w wystroju całego domu. O angażowaniu starszych dzieci w proces urządzania wnętrz wspomina aż 98% Polaków. Może to wiązać się z faktem, że choć wydzielamy osobną przestrzeń dla młodego członka rodziny, to jego obecność da się odczuć wszędzie – od łazienki, przez kuchnię, aż po gabinet.

Rodzinne relacje najchętniej pogłębiamy w salonie

Wspólny czas najczęściej upływa nam na rozmowach, czytaniu książek i zabawie zabawkami. Zdecydowana większość Polaków regularnie gra również z dziećmi w planszówki, układa klocki, maluje, rysuje czy wycina.

Anonimową ankietę wypełniło 1107 rodziców dzieci do 16. roku życia z całego kraju. Raport powstał we współpracy z agencją Elephate. Przeprowadzone badanie jest częścią akcji „Dziecko w domu”. Tak opowiada o niej Natalia Całus, ekspertka i stylistka VOX:

Dom to przestrzeń, w której możemy być blisko siebie. To tutaj, przez obserwacje i wspólne spędzanie czasu, nasze dzieci uczą się nawiązywania relacji z innymi. Ale dom to również miejsce, w którym każdy z mieszkańców może znaleźć chwilę tylko dla siebie. W VOX projektujemy rozwiązania pomagające w urządzaniu wnętrz, które pogodzą wszystkie te potrzeby. Przez cały czerwiec na Facebooku i Instagramie marki będziemy dzielić się poradami i pomysłami na wystrój pokoi dziecięcych i młodzieżowych. Pokażemy też, jak w przemyślany sposób zaaranżować wspólne przestrzenie, takie jak salon czy przedpokój. Dla wszystkich rodziców przygotowaliśmy też darmowy e-book, pełen inspiracji i wiedzy eksperckiej, także z zakresu psychologii. W najbliższych tygodniach zaprezentujemy również nową kolekcję mebli młodzieżowych.


Publikacja „Razem i osobno: raport o życiu rodzinnym Polaków” jest dostępna na VOX.pl.

Exit mobile version