Site icon Portal Nieruchomości

Kamienica czy blok? Odnów stare mieszkanie z duszą, by konkurowało z nowoczesnymi apartamentami

Fot. materiały prasowe

Od lat jedną z najlepszych lokat kapitału są nieruchomości. Jednak przed każdą osobą, która ma trochę gotówki i chce ją zainwestować tak, aby pracowała na siebie stoi dylemat: kupić nowe mieszkanie czy takie w starym budownictwie wymagające remontu, ale mające w sobie czar?

Nowe mieszkania są zwykle droższe od tych w starych kamienicach, ale są również częściej wybierane przez studentów poszukujących lokum do wynajęcia. Z drugiej strony mieszkania w starych kamienicach zwykle zlokalizowane są w historycznych centrach miast i są równie chętnie wybierane pod wynajem przez klientów z zasobniejszym portfelem, którzy wolą prestiżowe lokalizacje. Spróbujmy się więc zastanowić w jaki sposób odnowić stare mieszkania, by konkurowały z najnowocześniejszymi?

Czy w ogóle jest możliwość swobodnego remontu?

– Na początek musimy sprawdzić, na przykład pytając poprzedniego właściciela mieszkania, czy nie jest na tyle stare, że większość naszych prac może wymagać konsultacji z konserwatorem zabytków – zwraca uwagę Marcin Sodo z Nawigator Nieruchomości. Nie zawsze musi to oznaczać kłopoty i rezygnację z odważnych planów zmian w mieszkaniu. Czasami wystarczy dostosowanie się do ogólnych wytycznych konserwatora. Może się również okazać, że kamienica nie jest jeszcze zabytkiem i mamy wolne pole do działania. Warto również spróbować dotrzeć do historii kamienicy czy konkretnego lokalu, być może w ten sposób znajdziemy inspirację dla zmian.

Zacznijmy od instalacji

Planując remont na pierwszym miejscu powinniśmy pomyśleć o dokładnym sprawdzeniu wszystkich instalacji w lokalu. Zwykle nie wymieniane przez wiele lat kable elektryczne czy gniazdka nadają się do wyrzucenia, ponieważ po podłączeniu do nich współczesnych urządzeń elektronicznych mogą nie wytrzymać. Zapytajmy więc specjalisty od instalacji i poprośmy o sprawdzenie wszystkich jej elementów. To ważne, bo jeśli okaże się, że kable muszą zostać wymienione na nowe, albo że nie spełniają wymagań technicznych koniecznych do podłączenia chociażby takiej liczby urządzeń, o której myślimy konieczne będą drobne, ale zawsze prace budowlane. Takie czynności najlepiej przeprowadzać więc na początku zanim przystąpimy do odświeżania ścian czy podług.

Warto również przeanalizować położenie gniazdek elektrycznych i telekomunikacyjnych. Być może okaże się, że są w bardzo niepraktycznych miejscach lub jest ich za mało. Może się również okazać, że musimy przenieść podłączenie anteny telewizyjno-radiowej w lepsze, bardziej odpowiadające nam miejsce.

Przyjrzyjmy się oknom

Jak wynika ze wszelkich badań specjalistycznych najwięcej ciepła z mieszkań „ucieka” przez okna. Jeśli mamy do czynienia ze starym mieszkaniem to powinniśmy sprawdzić w jakim stanie jest stolarka okienna. Czy okna są szczelne? W jaki sposób zostały wykonane, czy nie będą nastręczać problemów przy czyszczeniu. Jeśli mamy taką możliwość to najlepiej wymieńmy je na nowoczesne okna z szybą zespoloną.

– To szczególnie ważne w przypadku kamienic w centrum miast znajdujących się na przykład przy głównych szlakach komunikacyjnych lub ruchliwych placach. Nowoczesne okna będą dobrym rozwiązaniem bez względu na to czy jest to stara kamienica czy blok. Pozwolą zmniejszyć hałas dobiegający z zewnątrz –  radzi Marcin Sodo. Ponadto jeśli mieszkanie znajduje się na parterze lub ostatnim piętrze pomyślmy o zastosowaniu okien z zamkami w klamkach. Utrudnimy dzięki temu działanie złodziejom, którzy próbowaliby się dostać do środka przez okno.

Parkiet, panele, ogrzewanie?

Jeśli podłoga w mieszkaniu to parkiet sprawdźmy czy nie wymaga cyklinowania. Takie prace najlepiej wykonać przed dalszym remontem mieszkania. Może się również okazać, że parkiet jest w stanie nie nadającym się już do odnowienia. W takiej sytuacji pomyślmy co będzie lepsze jako materiał na podłogę. Wybierając wytrzymałe panele możemy pomyśleć nad ogrzewaniem podłogowym co sprawi, że będziemy mogli zrezygnować z kaloryferów w mieszkaniu i pozwoli na dowolne decydowanie o tym, kiedy włączamy ogrzewanie w przeciwieństwie do korzystania z centralnego ogrzewania. Oczywiście wybór sposobu wykończenia podłogi zależy również od tego w jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie. Specjaliści zajmujący się wystrojem wnętrz pytani o to jak odnowić stare mieszkania radzą najczęściej wybór paneli. Uzasadnienie jest proste, zwykle panele nie ograniczają w żadnym stopniu możliwości aranżacji lokalu w przeciwieństwie do parkietu, który nie ze wszystkim dobrze się komponuje.

Łazienka i tysiąc dylematów

W przypadku łazienki poza wymianą instalacji elektrycznej i kontrolą stanu instalacji wodnej czeka nas wiele decyzji. Jeśli łazienka jest duża to powinniśmy się zastanowić nad tym czy zainstalujemy w niej wannę, czy bardziej ekonomiczny prysznic. Może być również tak, że powierzchnia pomieszczenia jest na tyle duża, że spokojnie zmieszczą się w nim wanna, prysznic, a nawet bidet. Wtedy ogranicza nas tylko budżet i pomysłowość. Zastanawiając się jak odnowić stare mieszkanie pomyślmy o tym w jakim stylu chcemy wykończyć łazienkę. Czy ma być bardziej funkcjonalna, trwała czy bardziej podążać w kierunku dzieła sztuki. Od tego zależeć będzie między innymi sposób aranżacji i całkowita powierzchnia jaką zajmą glazura i terakota. Może zdecydujemy się na połączenie terakoty z panelami wodoodpornymi? Zawczasu możemy również pomyśleć jakie meble łazienkowe zakupimy. Dopiero po odpowiedzeniu sobie na te wszystkie pytania będziemy mogli zdecydować się na wybór odpowiedniej armatury, glazury czy farb do wykończenia łazienki.

Kuchnia na wyspie

Myśląc o tym jak odnowić stare mieszkania przejdźmy do kuchni. Tutaj, podobnie jak w przypadku łazienki musimy podjąć kilka decyzji. Przede wszystkim zastanówmy się jak zaaranżujemy to pomieszczenie. Tradycyjnie czy bardziej nowocześnie? Może kuchnia jest na tyle duża, że pozwoli nam na wprowadzenie nutki czasów współczesnych w postaci tak popularnych rozwiązań wyspowych? Jeśli tak to musimy sprawdzić czy istnieje techniczna możliwość doprowadzenia do takiej przyszłej wyspy niezbędnych instalacji elektrycznych, wodnych czy gazowych. Wybierając bardziej tradycyjny układ mebli, bez udziału wyspy, pomyślmy jak wiele miejsca zajmą flizy i jaki wzór będzie najlepszy. Czy planujemy terakotę w kuchni? Czy zajmie całą powierzchnię podłogi czy tylko newralgiczne części w pobliżu zlewu i kuchenki? Dla układu gniazdek elektrycznych istotne będzie przemyślenie modelu kuchenki, którą zamierzamy kupić do odnowionej kuchni. Czy będzie to tradycyjna kuchenka czy też osobne, może umieszczone w różnych miejscach: piekarnik i płyta grzejna?

Pozostałe możliwości

– Jeśli nie ogranicza nas zbytnio budżet przeznaczony na remont możemy pomyśleć o większych zmianach. Bez względu na to czy jest to kamienica czy blok może się okazać, że są szanse na przykład na wyburzenie niektórych ścian i tym samym zmianę aranżacji przestrzeni na bardziej funkcjonalną – radzi Jacek Świgoń, prezes spółki Tajk budującej domy i budynki wielorodzinne.

Taki krok otwiera nam drogę do wielu nowych możliwości. Być może otrzymamy bardzo dobry efekt przekształcając kuchnię w aneks kuchenny połączony z salonem. Idąc dalej możemy także rozważyć instalację klimatyzacji w mieszkaniu. Podniesie nie tylko komfort, ale również standard, a tym samym docelowo ewentualną cenę wynajmu. Na koniec prac remontowych warto pomyśleć nad wymianą drzwi wejściowych do mieszkania. To kolejne zabezpieczenie przed złodziejami, zwłaszcza, że obecnie nawet najbardziej zaawansowane skrzydła drzwiowe mają coraz niższe ceny. Pamiętajmy także, że solidne drzwi antywłamaniowe z atestem są wymagane przez ubezpieczycieli. Dopiero po wprowadzeniu takich zmian możemy pomyśleć nad dalszą modernizacją mieszkania.

Nowe szaty brzydkiego kaczątka

Jak wynika z przedstawionych powyżej przykładów praktycznie każde mieszkanie możemy odnowić i unowocześnić. Po inspekcji instalacji oraz odświeżeniu ścian i podłóg możemy wziąć się za jego dozbrajanie w nowoczesne zabezpieczenia elektroniczne czy urządzenia pozwalające sterować zdalnie domowymi sprzętami. Dzięki nim będziemy wiedzieć, co dzieje się w mieszkaniu pod naszą nieobecność, albo zaoszczędzimy na ogrzewaniu podłogowym wyłączając gdy zapomnimy to zrobić przed wyjściem z domu.

Exit mobile version