Rynek pierwotny Krakowa przeżywa prawdziwy boom: popyt na nowe mieszkania jest rekordowy, ceny również idą w górę w skali 10-13% rocznie, coraz większy jest udział inwestorów z kraju i spoza jego granic. Miasto posiada bowiem nieprzeciętny potencjał – przyciąga turystów, studentów, osoby pracujące, infrastruktura ciągle się modernizuje i rozbudowuje, a średni czynsz rośnie nawet z miesiąca na miesiąc.
Dziś mamy cenne informacje dla osób, które planują zakupnowego mieszkania w Krakowie:
- w jakich częściach miasta najbardziej opłaca się szukać mieszkania;
- jak prezentuje się aktualna oferta deweloperska;
- jaka jest polityka cenowa deweloperów.
Mieszkanie w Krakowie – jaka dzielnica?
Kraków jest objęty bardzo intensywną działalnością deweloperską – działa tu obecnie ponad 110 firm projektowo-budowlanych, w tym firmy ogólnopolskie i międzynarodowe. Realizują one liczne inwestycje w różnych częściach miasta:
- Idealnym miejscem dla osób poszukujących mieszkania na osiedlu wielorodzinnym są dzielnice takie jak Łagiewniki-Borek Fałęcki, Bieżanów-Prokocim, Podgórze Duchackie, Bieńczyce, Dębniki, Mistrzejowice, Prądnik Biały i Prądnik Czerwony, Nowa Huta oraz Bronowice.
- Krowodrza, Zwierzyniec, Podgórze, Grzegórzki i częściowo Czyżyny są zarezerwowane dla budownictwa o podwyższonym standardzie. Przykładem takiej inwestycji jest kompleks Grzegórzecka 77, zlokalizowany w jednej z najbardziej zielonych części miasta.
- W okolicach centrum buduje się głównie apartamenty inwestycyjne, w tym zaprojektowane w zabytkowych kamienicach i innych zrewitalizowanych obiektach.
Aktualna oferta deweloperska – co znajdziesz?
Ofertamieszkań oddanych do użytku w Krakowiejest wystarczająco różnorodna, by sprostać wymaganiom różnych grup nabywców. Oto jakie rodzaje inwestycji wznosi się obecnie na terenie stolicy Małopolski:
- Inwestycje wielorodzinne – to kategoria najliczniejsza i ciesząca się największą popularnością wśród kupujących. Rozpiętość cen jest dość duża, ale jest też sporo bardzo przystępnych ofert. Osiedla posiadają wszelkie niezbędne udogodnienia, a ich znaczna część dąży do realizacji modelu “miasta w mieście”, oferując pełnowartościową infrastrukturę – zaplecze handlowo-usługowe, rekreacyjno-sportowe oraz edukacyjne – w obrębie inwestycji (jak na przykład osiedlePiasta Park).
- Domy jednorodzinne – jest to wciąż najbardziej budżetowa opcja na rynku pierwotnym. Domy w zabudowie szeregowej i bliźniaczej wznosi się w kameralnych dzielnicach Krakowa oraz na przedmieściach – w Rząsce, Modlniczce, Węgrzcach, Balicach, Wieliczce i innych małych miejscowościach.
Ceny mieszkań w Krakowie
Stawki nanowe inwestycje Krakowanieustannie rosną – sprzyja temu nasilająca się inflacja oraz kryzys gospodarczy, rosnące ceny materiałów budowlanych i paliwa oraz wzrost ogólnych kosztów operacyjnych budowy. Jednak obecnie w ofercie deweloperskiej znajdziemy dość sporo opcji ze średniej lub nawet dolnej półki cenowej – stawki startują bowiem już od 5500 złotych za metr kwadratowy. Górna granica zaś sięga 25 000 zł za metr kwadratowy. Tendencje rynkowe wskazują na to, że już do końca bieżącego roku może dojść do korekt cenowych w kierunku wzrostu.