Site icon Portal Nieruchomości

Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt?

Źródło: pixabay.com

Kredyt hipoteczny to jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Wszystko dlatego, że jest to finansowe wsparcie potrzebne w celu nabycia nieruchomości. Okazuje się, że chociaż coraz więcej mieszkań i domów kupowanych jest za gotówkę, to nadal nie brakuje Polaków, którzy nie posiadają aż tak dużych oszczędności.

Weźmy pod uwagę, że tylko połowa z nas generuje nadwyżki pieniędzy, ale „zaskórniaki” nie przekraczają wysokości dwukrotnej pensji. To zbyt mało, by kupić „cztery kąty”. Przeciętny kredyt hipoteczny zaciągany jest na 350 tysięcy złotych, a spłacany jest przez 13 lat. Pocieszający jest natomiast fakt, że wykazujemy dobrą zdolność kredytową, dzięki czemu instytucje bankowe chętnie podejmują z nami współpracę. Ponieważ kredyt hipoteczny wykazuje duże ryzyko kredytowe, warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny, którego oferty można porównać https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne ? Szczegóły w tym zakresie prezentujemy poniżej.

Kredyt hipoteczny – kto może go otrzymać?

Kredy hipoteczny, czyli zobowiązanie nabywane w celu nabycia mieszkania, domu, lokalu usługowego bądź działki budowlanej, to produkt bankowy, który dedykowany jest pełnoletnim Polakom, jacy generują odpowiednią zdolność kredytową. Okazuje się jednak, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie o dużym ryzyku niewypłacalności kredytobiorcy, więc klienci, którzy są taką współpracą zainteresowani, muszą najpierw spełnić szereg warunków. Te stawiane są przez banki zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, nie mniej istotne są też normy unijne, tzw. Rekomendacja S, zgodnie z którą zabezpieczane są interesy instytucji bankowej oraz kredytobiorcy.

Przede wszystkim potencjalny klient musi wskazać nieruchomość, jaką chce nabyć, a ta podlega wycenie rzeczoznawcy. Na tej podstawie szacowana jest całkowita wartość kredytu oraz zdolność kredytowa. Ta z kolei analizowana jest na podstawie generowanego raportu BIK i KRD, kredytobiorca zobowiązuje się także do wpłaty wkładu własnego. Dzisiaj to średnio 20% wartości całego zobowiązania. Oczywiście, są banki, które zgadzają się na niższy wkład własny, ale z reguły wiąże się to z pogorszeniem warunków kredytowych.

Jakie warunki na kredyt hipoteczny są wykazywane jeszcze? To zobowiązanie, które wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. W ten sposób bank zabezpiecza się na wypadek utraty płynności finansowej swojego klienta.

Co jeszcze jest ważne? Kredytobiorca musi nabyć polisę ubezpieczeniową na życie oraz ubezpieczenie nieruchomości z cesją.

Pamiętajmy, że chociaż ten produkt bankowy wykazuje najwięcej ograniczeń i warunków, jakie trzeba spełnić, to jednocześnie jest niezwykle elastyczny. Czy wiesz, że w dwie osoby również można zaciągnąć kredyt hipoteczny? Warunki ustanawiane przez instytucję na to pozwalają, dzięki czemu zdolność kredytowa ulega znacznej poprawie. Warto przy tym zaznaczyć, że odpowiedzialność regulowania comiesięcznych rat spada wtedy na dwóch kredytobiorców i jest taka sama. Elastyczność tego zobowiązania dotyczy także wkładu własnego, który nie musi być dawany w formie gotówki. Możliwe jest tego rodzaju zabezpieczenie w postaci zabezpieczenia hipoteki innej nieruchomości, której własnością jest kredytobiorca. Wkładem własnym może być też zabezpieczenie oszczędności, w tym na lokatach czy kontach IKE bądź IKZE.

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Należy wiedzieć, że każdy kredyt hipoteczny jest inny. Chociaż te zobowiązania mają spójne warunki, jakie zawsze musi spełnić kredytobiorca, to jednak każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową. Ta jest zmienna, jeśli pod uwagę weźmiemy chociażby czynniki brane pod uwagę podczas weryfikacji zdolności kredytowej przyszłego klienta. Kredyt hipoteczny może też generować mniejsze bądź większe koszty całkowite oraz różnić się samym komfortem w zakresie obsługi klienta czy możliwościach brania dodatkowych produktach na preferencyjnych warunkach. Przed złożeniem wniosku warto więc poznać cechy charakterystyczne, jakie wykazuje nie tylko jeden kredyt hipoteczny. Warunki otrzymania należy poznać w przypadku co najmniej kilku aktualnych propozycji. Świetnie sprawdza się w tym celu ranking kredytów hipotecznych. To zestawienie, które porównuje kluczowe dla atrakcyjności oraz opłacalności danego zobowiązania kredytowego kryteria. W tym przypadku pod uwagę warto brać oprocentowanie, wysokość comiesięcznych rat, czas trwania współpracy z bankiem, ale też wskaźnik RRSO, czyli ten, który mówi o całkowitych kosztach, z jakimi będzie musiał zmierzyć się kredytobiorca w ramach współpracy z daną instytucją bankową. Coraz bardziej liczą się też dodatkowe bonusy, na jakie może liczyć klient banku, który bierze kredyt hipoteczny. Mowa tutaj między innymi o możliwości wzięcia tzw. wakacji kredytowych w przypadku chwilowych problemów finansowych.

Dodatkowo można też skorzystać z kalkulatora kredytowego, by oszacować RRSO, ale także własną zdolność kredytową. Dzięki temu przyszły klient zdobywa wiedzę, czy ma w ogóle szansę na współpracę z danym bankiem.

Exit mobile version