Remont domu czy też mieszkania w bloku zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć. Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że jest to poważna i czasochłonna inwestycja, która wymaga sporego budżetu. Decydując się na odświeżenie swojego lokum, trzeba wziąć pod uwagę koszt pracy fachowców, a także materiałów. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie sfinansować wszystko z własnych środków. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością pieniędzy, zawsze możemy skorzystać z pomocy banku. Jedną z opcji jest kredyt hipoteczny na remont.
Na czym polega kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny należy do zdecydowanie najpopularniejszych w ofercie polskich banków. Najczęściej jest zaciągany na zakup mieszkania bądź domu z rynku pierwotnego (np. od dewelopera) lub wtórnego (czyli z „drugiej ręki”). Kredyty hipoteczne cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, co widać po liczbie składanych wniosków. Wynika to stąd, że produkty te wyróżniają się bardzo długim okresem spłaty, który może wynieść nawet kilkadziesiąt lat. Cechami charakterystycznymi kredytów hipotecznych są wysokie kwoty oraz stosunkowo niskie oprocentowanie, co czyni je jednymi z najatrakcyjniejszych produktów kredytowych na rynku. Definicja wskazuje, że zabezpieczeniem takiego zobowiązania jest hipoteka ustanowiona na rzecz banku pożyczającego środki. To właśnie ona jest główną gwarancją dla banku, że nie straci on swoich pieniędzy, jeśli klient nie będzie spłacał rat kredytu. Dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności klienta do momentu, kiedy hipoteka jeszcze nie została wpisana przez sąd, jest tzw. ubezpieczenie pomostowe. Warto wiedzieć, że w ostatniej nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym ustawodawca wprowadził zwrot ubezpieczenia pomostowego i ten dodatkowy koszt podlega zwrotowi konsumentowi lub zaliczeniu na poczet spłaty kredytu hipotecznego po dokonaniu wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej.
Kredyt hipoteczny – na co można go przeznaczyć?
Środki otrzymane w ramach kredytu hipotecznego można przeznaczyć na różne cele. W większości przypadków służą one do sfinansowania zakupu nieruchomości – mieszkania lub domu jednorodzinnego. Dla wielu osób, zwłaszcza młodych, zaciągnięcie takiego zobowiązania jest jedyną szansą, by spełnić marzenie o „własnych czterech kątach”. Wysokie ceny nieruchomości i rosnące stopy procentowe sprawiają, że raczej mało kto może pozwolić sobie na taki wydatek od ręki. Kredyt hipoteczny daje jednak o wiele większe możliwości. Można nim sfinansować również zakup działki, budowę domu, a nawet dokończenie budowy częściowo już wzniesionego budynku. Co więcej, kredyt hipoteczny może być wykorzystany również na przeprowadzenie remontu domu lub mieszkania: https://www.creditspace.pl/kredyt-hipoteczny-na-remont/.
Finansowanie remontu kredytem hipotecznym krok po kroku
Z pomocą kredytu hipotecznego można sfinansować wszystkie cele związane z remontem lub wykończeniem mieszkania, jak również rozbudową czy przebudową domu. Pieniądze otrzymane w ramach umowy z bankiem mogą nie tylko przyspieszyć moment przeprowadzki do nowego lokum, ale również znacząco usprawnić prace remontowe na miejscu. Jeśli masz mieszkanie lub dom i planujesz jego wykończenie lub odświeżenie za kredyt hipoteczny, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Pierwszy krok to oczywiście sprawdzenie, czy bank udzieli nam kredytu w odpowiedniej wysokości. Będzie to zależało głównie od naszej zdolności kredytowej. Aby ją samodzielnie oszacować, możemy skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów online. Pamiętajmy jednak, że wyliczenia są jedynie poglądowe – ostatecznie to bank decyduje o maksymalnej kwocie kredytu, jaką może nam przyznać przy wybranym przez nas okresie spłaty. Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont, konieczne jest przygotowanie dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku. Należą do nich m.in.:
- kosztorys remontu,
- operat szacunkowy, czyli profesjonalna wycena nieruchomości,
- numer księgi wieczystej nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu,
- pozwolenie na remont lub przebudowę domu (jeśli jest wymagane).
Całą potrzebną dokumentację możesz bardzo łatwo skompletować np. dzięki platformie Credit Space.