• Mieszkania
  • Domy
  • Komercyjne
  • Działki
  • Kredyty i finanse
  • Prawo
  • Wnętrza
  • Najem
piątek, 4 lipca, 2025
  • Login
Portal Nieruchomości
  • Mieszkania
  • Domy
  • Komercyjne
  • Działki
  • Kredyty i finanse
  • Prawo
  • Wnętrza
  • Najem
Brak wyników
View All Result
  • Mieszkania
  • Domy
  • Komercyjne
  • Działki
  • Kredyty i finanse
  • Prawo
  • Wnętrza
  • Najem
Brak wyników
View All Result
Portal Nieruchomości
Brak wyników
View All Result
Home Kredyty i finanse

Kryzys na rynku nieruchomości? Czy inwestorzy mają jeszcze czego szukać w tej branży?

17/04/2020
w Kredyty i finanse, Nowa inwestycja
Artykuł przeczytasz w 5 minuty
15 2
Rekordowo niskie stopy procentowe po kolejnych cięciach – o ile mniejsza rata kredytu i jaki wpływ na rynek?

fot. materiały prasowe

Poleć na FacebookuUdostępnij na Twitterze

Rynek nieruchomości przed wybuchem korona-kryzysu był ulubieńcem inwestorów. Wydaje się jednak, że sytuacja ulega drastycznej zmianie w związku z trwającą epidemią. Sprawdzamy, czy inwestorzy mają jeszcze czego szukać w nieruchomościach.

Inne alternatywy

Aby zestawienie było uczciwe, sprawdźmy w co polski inwestor indywidualny może ulokować swoje oszczędności i ile mu to da zwrotu. 

Krótki przegląd nie nastraja dziś optymizmem. Giełdy zanotowały mocne spadki i ciężko dostrzec bodźce, które pozwolą tu stabilnie zarabiać w nadchodzącym czasie. Surowce prezentują się bardzo podobnie. 

CZYTAJ TAKŻE

Analiza rynku nieruchomości w I kwartale 2025. Stabilizacja i nowe trendy

Analiza rynku nieruchomości w I kwartale 2025. Stabilizacja i nowe trendy

25 czerwca, 2025
Budownictwo mieszkaniowe w Polsce: wysoki potencjał wzrostu

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce: wysoki potencjał wzrostu

29 maja, 2025

Oferta banków może być łaskawa tylko dla tych, którzy mieli refleks i w odpowiednim momencie zamienili złotówki na inną walutę. Dziś tacy inwestorzy mogą się cieszyć wysokim kursem wymiany, ale to jedyne pocieszenie po zalogowaniu do banku. Wszyscy natomiast dotkliwie odczuwają efekt uboczny walki z kryzysem, czyli obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Oprocentowanie lokat jest w tej chwili najniższe w historii, średnia dla wszystkich ofert jest już wyraźnie poniżej 1% w skali roku. I choć kredytobiorcy mogą się cieszyć z coraz niższych kosztów kredytu, od dawna cierpią na tym inwestorzy. Niestety coraz głośniej mówi się o tym, że stopy procentowe zanurkują w tym roku jeszcze niżej. 

W poszukiwaniu bezpiecznej przystani dla naszych oszczędności

Spójrzmy prawdzie w oczy: jesteśmy (i prawdopodobnie przez kilka lat jeszcze będziemy) w takiej sytuacji, w której przede wszystkim staramy się chronić wartość naszych oszczędności. Zwłaszcza w obliczu inflacji, która w przeciwieństwie do lokat bankowych poszybowała w ostatnim czasie na wysoki poziom, przebijając poziom 4%. Oficjalna prognoza NBP na rok 2020, już zaktualizowana po wybuchu epidemii, to 3,2%. W tej sytuacji inwestorzy instynktownie szukają ochrony swoich oszczędności przed utratą wartości. Bezpiecznej przystani, która pomoże im przetrwać trudny okres.  Postanowiliśmy zapytać Adama Komorowskiego, prezesa grupy inwestycyjno-deweloperskiej Cirrus Capital, na co mogą liczyć inwestorzy zainteresowani nieruchomościami.

Czy tą bezpieczną przystanią są nieruchomości?

Adam Komorowski: Muszę szczerze przyznać, że niekoniecznie. Do wybuchu epidemii rzeczywiście część inwestorów uważała niektóre ze swoich inwestycji za niemal niezniszczalne. Sam słuchałem wielokrotnie, że mieszkanie na wynajem albo wymarzony condohotel to najlepsza inwestycja, na jaką inwestor kiedykolwiek się zdecydował. Dziś sytuacja jest inna. Trudniejsza. Branża hotelowa jest w oczywisty sposób eksponowana na straty. To samo dotyczy samodzielnie zarządzanych lokali usługowych, wynajmowanych przecież najczęściej właśnie tym, którzy dzisiaj wpadli w największe kłopoty: restauratorom, fryzjerom, lokalnym sklepikarzom. Nieruchomości handlowe w ogóle są w tarapatach, również te duże. Współczuję dziś znajomym, którzy zajmują się właśnie tym segmentem rynku. Na szczęście, polscy inwestorzy są szczątkowo zaangażowani w tym segmencie. 

Czy zatem całą branżę nieruchomości obejmie kryzys?

Adam Komorowski: Większość polskich inwestorów na rynku nieruchomości ma kupione mieszkanie, które przeznacza na wynajem. Ten segment co do zasady nie przynosi niesamowitych zysków, wymaga też własnej pracy, ale jest też stosunkowo stabilny. Dziś ta stabilność pozwoli zachować przepływy, jednak obserwujemy wysyp ofert najmu na dłuższy termin ze względu na wykluczenie możliwości najmu turystycznego. To prowadzi do wyższej dostępności ofert dla najemców, czyli średnia cena będzie spadać. Sytuacja jest jednak przejściowa i po powrocie do normalnego stanu większość z tych mieszkań wróci do obiegu skierowanego głównie dla turystów. Wiemy jednak, że przywrócenie obrotów w turystyce potrwa co najmniej tak długo jak opracowanie szczepionki chroniącej przed wirusem. 

Czyli to mieszkania są rozwiązaniem na lokowanie oszczędności w kryzysie?

Adam Komorowski: Niekoniecznie, ponieważ już teraz widzimy zmiany cen mieszkań. Na dziś wszystko wskazuje na to, że popyt będzie niższy. W kryzysie sprzedaje się po prostu mniej mieszkań, a niektórzy są zmuszani do szybkiej sprzedaży. Taki scenariusz czeka prawdopodobnie wielu przedsiębiorców. Dlatego dziś kupione mieszkanie za jakiś czas może się okazać tańsze, jeśli kryzys potrwa dłużej. Osobiście nie jestem też przekonany do mieszkań ze względu na demografię w naszym kraju. Dziś jeszcze potrzebujemy ich więcej, ale taki stan potrwa maksymalnie 10 lat. 

Czy zatem są nieruchomości, które dają realną możliwość ochrony naszych oszczędności?

Adam Komorowski: Jeśli stawiamy na ochronę wartości, według zasad ekonomii tu najlepsze podczas kryzysu są dobra luksusowe. Mam na myśli prawdziwe premium – apartamenty w niepowtarzalnych lokalizacjach, odpowiednio wykończone; po prostu takie, których na rynku jest bardzo mało i ciężko je czymś zastąpić. W Trójmieście to na przykład apartamenty w niektórych dzielnicach z widokiem na Zatokę Gdańską. Problem jednak w tym, że one nie zapewniają bieżących przepływów, więc ciężko je nazwać inwestycją, dopóki nie sprzedajemy z zyskiem. 

A gdzie szukać tych przepływów na konto?

Adam Komorowski: Wiem, że sytuacja jest trudna, śledzimy ją z dużym niepokojem. Analizowaliśmy tarczę antykryzysową, również pod kątem wpływu na gospodarkę i w naszej ocenie nie mamy przed sobą tłustych lat. Jest jednak rodzaj nieruchomości, który choćby nie wiem co musi istnieć, a najemca będzie za taką nieruchomość płacić. To biura. Dopóki firma prowadzi działalność, musi mieć biuro. Oczywiście, będziemy mieć do czynienia z silną tendencją zmierzającą do cięcia kosztów w tym obszarze. Jednak chcemy użyć tego jako atutu naszej oferty, plasując się w tym segmencie, który da właśnie tańszą możliwość posiadania biura i oszczędzania. W Cirrus Capital mamy już przygotowany taki projekt. Celujemy też w nowoczesne gabinety lekarskie, bo obecna sytuacja pokazuje, jak istotna jest infrastruktura i jak chcemy dbać o dobre zdrowie. To są inwestycje, które według naszych analiz powinny utrzymać swoją wartość nawet w tych gorszych czasach. Przepływy też, chociaż oczywiście wyliczamy je ostrożnie, zazwyczaj w okolicy 6% w skali roku. Jednak mam świadomość, że to naprawdę solidna oferta w porównaniu z otoczeniem rynkowym. Zwłaszcza, że w naszym modelu inwestor może korzystać z zalet inwestowania w nieruchomości już od 50 tysięcy złotych. Ale niech każdy ma świadomość, że dzisiaj złote góry po prostu nie istnieją. Każda decyzja inwestycyjna będzie trudna. 

Tagi: Koronawiruskryzysrynek nieruchomości
Kolejne artykuły

Marian Krupiński - audytor, świadectwa i certyfikaty energetyczne budynków

Rządowa tarcza na ratunek nieruchomościom

Rządowa tarcza na ratunek nieruchomościom

Paweł Grzegorczyk - audytor, świadectwa i certyfikaty energetyczne budynków

Prosty kreator wirtualnych spacerów Prosty kreator wirtualnych spacerów Prosty kreator wirtualnych spacerów

Popularne

  • PGR-y w Polsce – mapa państwowych gospodarstw rolnych

    PGR-y w Polsce – mapa państwowych gospodarstw rolnych

    5392 shares
    Share 2157 Tweet 1348
  • Izba – definicja

    3304 shares
    Share 1322 Tweet 826
  • Wiesław Widlak – audytor, świadectwa i certyfikaty energetyczne budynków

    824 shares
    Share 330 Tweet 206
  • Jak samodzielnie narysować rzut mieszkania?

    288 shares
    Share 115 Tweet 72
  • Ceny mieszkań na początku 2019 roku. Prognozy.

    281 shares
    Share 113 Tweet 70

Zyskujące na popularności

Luksusowe apartamenty Warszawa – prestiżowe lokalizacje i nowoczesna architektura
Mieszkania

Luksusowe apartamenty Warszawa – prestiżowe lokalizacje i nowoczesna architektura

przez redakcja
27 czerwca, 2025
0

Warszawskie, luksusowe apartamenty to przemyślane i komfortowe miejsca do życia – nie tylko do mieszkania. Osoby chcące...

Płacimy więcej za wynajem mieszkań. Czynsz, media, sprzątanie klatek schodowych przekładają się na wzrost cen

Rynek nieruchomości w I kwartale 2025: Wreszcie stabilizacja?

26 czerwca, 2025
Analiza rynku nieruchomości w I kwartale 2025. Stabilizacja i nowe trendy

Analiza rynku nieruchomości w I kwartale 2025. Stabilizacja i nowe trendy

25 czerwca, 2025
Kompleksowa oferta Transcem-Serwis – od dystrybucji i transportu cementu po serwis samochodów ciężarowych

Kompleksowa oferta Transcem-Serwis – od dystrybucji i transportu cementu po serwis samochodów ciężarowych

12 czerwca, 2025
Czy fotowoltaika dla wspólnot faktycznie się opłaca?

Czy fotowoltaika dla wspólnot faktycznie się opłaca?

1 czerwca, 2025
  • Strona główna
  • Kontakt
  • Reklama i promocja
  • Polityka Cookies

© 2021 InfoImagine - Portalnieruchomosci.com - branżowy portal o rynku nieruchomości

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Brak wyników
View All Result
  • Mieszkania
  • Domy
  • Komercyjne
  • Działki
  • Kredyty i finanse
  • Prawo
  • Wnętrza
  • Najem

© 2021 InfoImagine - Portalnieruchomosci.com - branżowy portal o rynku nieruchomości