Site icon Portal Nieruchomości

Łatwiej o premię remontową

Od 19 maja 2020 r. są dostępne: premia remontowa dla gmin, wsparcie dla właścicieli budynków z wielkiej płyty, wyższa premia termomodernizacyjna przy montażu mikroinstalacji OZE i uproszczenia w naliczaniu premii termomodernizacyjnej.

19 maja 2020 r wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Umożliwia ono składanie wniosków o przyznanie ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów premii termomodernizacyjnej, remontowej lub kompensacyjnej na korzystniejszych zasadach, określonych w ustawie z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

– Około 40 procent budynków wielorodzinnych korzysta z przestarzałych systemów ogrzewania i wymaga termomodernizacji. Wprowadzone rozwiązania mają zachęcić właścicieli do ich remontów. Lepsza efektywność energetyczna budynków przyniesie korzyści i dla mieszkańców, i dla środowiska – mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.

– Szacujemy, że do 2029 r. wsparcie obejmie ok. 8 tys. budynków komunalnych, w których zamieszkuje najuboższa część społeczeństwa. To ważne dla wyrównywania jakości życia Polaków, ale także dla nas wszystkich, ponieważ przyczyni się do redukcji smogu  – podkreśla wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Premia remontowa dla gmin

Dotychczas o wsparcie w formie premii remontowej mogły ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem osób fizycznych, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Po zmianach o takie wsparcie mogą również ubiegać się gminy i wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy. W przypadku, gdy wszystkie lokale mieszkalne znajdujące się w budynku wchodzą w skład mieszkaniowego zasobu gminy, premia remontowa wynosi 50% wartości zrealizowanego przedsięwzięcia remontowego. Jeżeli budynek jest wpisany są do rejestru zabytków lub znajduje się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia wynosi aż 60% kosztów przedsięwzięcia.

Wsparcie dla właścicieli budynków z wielkiej płyty 

Dodatkowa premia jest przeznaczona na dokonanie – przy prowadzonej termomodernizacji – wzmocnienia połączeń warstwy fakturowej z warstwą nośną płyty. Wysokość tej premii wynosi 50% kosztów sporządzenia dokumentacji technicznej oraz zakupu i montażu kotew metalowych. Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z wielkiej płyty, zwłaszcza w sytuacji, gdy montowane są warstwy ocieplenia, które są dodatkowym obciążeniem dla łączników elementów płyty trójwarstwowej. 

Wyższa premia termomodernizacyjna przy montażu mikroinstalacji OZE

Gdy inwestor, który realizuje termomodernizację, zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE (np. paneli fotowoltaicznych), może ubiegać się o premię termomodernizacyjną zwiększoną z 16% do 21% kosztów całego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. 

Uproszczenia w naliczaniu premii termomodernizacyjnej 

Premia termomodernizacyjna wynosi 16% kosztów inwestycji (dotychczas było to średnio ok. 12,5%). Sposób obliczania premii został uproszczony: zniesione zostało dotychczasowe ograniczenie wysokości premii do 2-krotności rocznych oszczędności kosztów energii. Ma to zachęcić beneficjentów do realizacji kompleksowych i pogłębionych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Exit mobile version