1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dla klientów deweloperów oznacza to ofertę bardziej dostosowaną do ich potrzeb i zmieniających się trendów. Nowe przepisy uderzą jednak w segment tzw. mikroapartamentów, popularnych zwłaszcza w dużych miastach.
Pierwsza podstawowa zmiana przepisów to określenie minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania. Od 1 stycznia musi ono mieć nie mniej niż 25 mkw. Dotychczas przepisy określały precyzyjnie minimalną powierzchnię poszczególnych pomieszczeń – pokój dzienny nie mógł mieć mniej niż 16 mkw. Zmiana przepisów pozwoli bardziej elastycznie projektować układ poszczególnych pomieszczeń, jednocześnie jednak budzi obawy branży deweloperskiej.
– Stawia to pod znakiem zapytania budowę mikroapartamentów budowanych ostatnio przez deweloperów, które miały 20 bądź 22 mkw. Po zmianach niemożliwe będzie wyodrębnienie takiego lokalu jako mieszkania – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse.
Jak podkreśla Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, próg określony w rozporządzeniu pokrywa się z aktualną praktyką. Z danych GUS wynika bowiem, że przeciętna powierzchnia użytkowa przypadająca na 1 osobę w Polsce wynosi 26,7 mkw. Jednak zdaniem deweloperów powierzchnię mieszkań na rynku powinien kształtować popyt i potrzeby życiowe klientów, a nie narzucane przez ustawodawcę limity.
W tym kierunku idą pozostałe ze zmian warunków technicznych. Zgodnie z nimi w kawalerkach aneks kuchenny będzie mógł być włączony do pokoju dziennego. Takich mieszkań już dziś szukają klienci.
– Zazwyczaj single, którzy najczęściej kupują tego typu nieruchomości, rzadko gotują w domu. Połączenie tych dwóch pomieszczeń nie przeszkadza im więc tak bardzo jak w przypadku większych rodzin. Oczywiście ustawodawca narzuca tu pewne obowiązki – podkreśla ekspert Metrohouse.
W takim pomieszczeniu projektant powinien przewidzieć wentylację grawitacyjną i kuchnię elektryczną. Okap – zarówno w kuchni, jak i w aneksie – musi mieć podłączenie do dodatkowego otworu wywiewnego, a nie do przewodu kominowego.
Nowelizacja umożliwi też umieszczenie pralki w innym pomieszczeniu mieszkania niż łazienka, co dotychczas było obowiązującą normą.
– Warunki rynkowe i warunki mieszkaniowe Polaków zmieniają się na tyle, że pralkę lokujemy w innych pomieszczeniach, np. w pralni czy w kuchni. Teraz technicznie taka możliwość będzie dopuszczona – podkreśla Marcin Jańczuk.
Nowelizacja warunków technicznych w budownictwie wprowadzi także zmiany w parkingach.
– Dziś miejsca parkingowe są zbyt małe na gabaryty samochodów, jakimi się poruszamy. Ustawodawca przewiduje powiększenie tych miejsc z 2,3 m szerokości do 2,5 m, tak aby swobodnie można było manewrować w podziemnych parkingach i stawiać samochody obok siebie – tłumaczy Marcin Jańczuk.
Przy budynkach jednorodzinnych dopuszczono możliwość sytuowania miejsc parkingowych bez zachowania minimalnych odległości od okien budynku czy granicy działki. Dla większych budynków mieszkalnych i parkingów odległość ta wynosi 10 m, ale od stycznia nie będzie to ograniczenie dotyczyły stanowisk postojowych dla niepełnosprawnych.
Zmiany prawa dotkną również firmy projektujące i budujące obiekty komercyjne. Po długich konsultacjach publicznych i uzgodnieniach w rozporządzeniu znalazł się obowiązek zapewnienia w budynkach gastronomii, handlu lub usług, a na stacjach paliw pomieszczenia do karmienia i przewijania dzieci. Będzie to dotyczyło nowo projektowanych lub przebudowywanych budynków o powierzchni użytkowej powyżej 1000 mkw. oraz stacji benzynowych powyżej 100 mkw.