Site icon Portal Nieruchomości

Mieszkanie nowe, czy używane? Które bardziej się opłaca?

Fot. unsplash.com

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? To pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć rozpoczynając poszukiwania nowego lokum. Jaka jest różnica pomiędzy nieruchomością od dewelopera, a używanym mieszkaniem? 

Rynek mieszkaniowy a ceny

Cena niewątpliwie jest jednym z decydujących czynników, który wpływa na zakup mieszkania. Wśród osób planujących zakup mieszkania panuje przeświadczenie, że mieszkanie z rynku wtórnego jest zawsze tańsze od nowego lokum z rynku pierwotnego – to jednak nie do końca jest prawdą. Warto pamiętać, że ceny mieszkań należy zawsze omawiać na przykładzie – mogą się bowiem znacząco różnić w zależności np. od lokalizacji, ale także danego okresu. Na cenę mieszkania mają wpływ czynniki takie jak stan nieruchomości, a także lokalizacja. Jakie mieszkanie wybrać, by nie żałować?

Stan wykończenia mieszkania

Decydując się na kupno mieszkania, do wyboru mamy dwie opcje:

Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Mieszkanie od dewelopera

Mieszkanie w stanie deweloperskim to lokum, które nie nadaje się do zamieszkania. Do całkowitego kosztu mieszkania należy dodać kwotę związaną z wykończeniem nieruchomości – uzależniona jest ona od konkretnego projektu. Decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, część zmian w planie mieszkania możemy negocjować przy podpisywaniu umowy – np. wyburzenie jednej ze ścian działowych czy umiejscowienie gniazdek elektrycznych. Zdecydowaną zaletą mieszkań deweloperskich jest fakt, że są nowe – instalacje działają bez zarzutu, a wszystko pachnie świeżością. Minusem jest czas oczekiwania na mieszkanie – sprzedaż najczęściej odbywa się na etapie projektowym.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Stan mieszkań z rynku wtórnego jest zróżnicowany, najczęściej jednak nowy właściciel decyduje się na remont by dostosować mieszkanie do indywidualnych potrzeb. Cena takiego przedsięwzięcia jest trudna do oszacowania – może się okazać, że zakres remontu trzeba poszerzyć, np. w związku z eksploatacją instalacji. Ukryte wady mieszkania z rynku wtórnego to największy minus tego typu inwestycji.

Lokalizacja

Mieszkania w centrum, szczególnie dużych miast, takich jak Warszawa, czy Poznań, są dużo droższe niż te, które znajdują się na obrzeżach lub w pobliskich miejscowościach, dlatego coraz więcej osób, szczególnie młodych, wybiera mieszkania z dala od centrum. Za cenę dwupokojowego lokum w środku miasta mogą kupić nieruchomość z ogrodem o większej powierzchni, zlokalizowaną w dobrze skomunikowanej miejscowości nieopodal centrum miasta. 

Zauważyliśmy wzrost zainteresowania nieruchomościami zlokalizowanymi poza ścisłym centrum. Bliskość terenów zielonych, niższe ceny mieszkań, a także doskonała komunikacja sprawiają, że nieruchomości w sąsiedztwie dużych aglomeracji cieszą się coraz większą popularnością – zauważa Joanna Jakubowska, PB Lechbud 

Mieszkanie nowe, czy używane? Na pewno jedne i drugie mają swoje plusy i minusy. Jedno jest pewne – nowe mieszkania poza ścisłym centrum to propozycja warta rozważenia. Teraz odległość to żaden problem – każdy ma samochód, w większości przypadków świetnie też funkcjonuje komunikacja międzygminna. Nieruchomość zlokalizowana w punkcie dobrze skomunikowanym z dużym miastem może być atrakcyjna zarówno dla rodzin z dziećmi, stawiających na spokój i zieloną okolicę, jak i młodych, pracujących osób, które cenią sobie bliskość oferującego rozrywki centrum.

autor: PB Lechbud

Exit mobile version