Site icon Portal Nieruchomości

Mieszkanie – ważne kryteria

Stan mieszkania – wysoki standard czy do remontu?

Mieszkanie to ważne miejsce dla każdego człowieka, a decyzja o jego zakupie podejmowana jest raz na dłuższy czas, niewiele osób bowiem zmienia często mieszkania. Czasem ktoś zmienia miejsce zamieszkania, nieraz kupuje większy lokal, ale nie są to bardzo często podejmowane decyzje. Jaki powinien być stan mieszkania – czy lepiej remontować, czy wykańczać mieszkanie w stanie surowym? Takie decyzje podejmuje samodzielnie właściciel mieszkania. Jeśli ktoś dysponuje niewielką gotówką, to zdecyduje się na mieszkanie z rynku wtórnego, po remoncie. Jeśli ktoś chce stworzyć własne wnętrze, to wynajmie projektanta wnętrz i kupi luksusowe meble. Jednak niewiele osób stać na takie szaleństwo. Większość musi liczyć się z groszem i rozważnie urządzać własne M. Nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich i standardowej porady w tej kwestii. Każdy wie, jakim budżetem dysponuje i jakie mieszkanie może zakupić na własne potrzeby. Polecamy ostrożność i nie szarżowanie z wydatkami. Gdy pojawi się dodatkowa gotówka, to można zmienić wystrój mieszkania, kupić skórzane meble i pomalować na nowo ściany.

 Na której kondygnacji znajduje się mieszkanie

Kondygnacja, na której znajduje się mieszkanie jest ważną kwestią. Należy przemyśleć ją dokładnie przed kupnem mieszkania. Mieszkanie położone na czwartym piętrze, w bloku bez windy, jest niedogodne – zakupy trzeba wnosić, nowe meble trzeba wnosić, wózek dziecka i dziecko również trzeba wnosić. Młody człowiek, bez rodziny, sprawny, nie odczuje uciążliwości mieszkania na takim wysokim piętrze. Człowiek starszy, mający problem z poruszaniem się, nie będzie w stanie samodzielnie wdrapać się na czwarte piętro. Z drugiej strony mieszkanie na parterze jest ryzykowne – trzeba zadbać o alarm, żaluzje, maksymalne bezpieczeństwo mieszkania i jego lokatorów. Idealne jest mieszkanie na drugim piętrze – nie za wysoko, nie za nisko. Nie zalecamy kupna lokalu na jedenastym lub wyższych piętrach nawet wówczas, gdy jest winda – uciążliwe, wysoko i winda od czasu do czasu przecież ulega rozmaitym awariom. Jednak decyzja o zakupie mieszkania  to kwestia indywidualna i podejmowana przez każdego człowieka.

 Rozkład mieszkania i jego funkcjonalność

Rozkład mieszkania jest bardzo ważny. Najlepiej, gdy do każdego pokoju, kuchni i łazienki prowadzą osobne wejścia. Przechodzenie z pokoju do kuchni lub łazienki jest kłopotliwe – niewygodne, nieeleganckie, niefunkcjonalne – taki rozkład był typowy dla czasów PRL-u. Obecnie coraz bardziej modne jest łączenie aneksu kuchennego z pokojem – zyskiwanie w ten sposób na metrażu, funkcjonalności oraz – mimo wszystko – elegancji. Dobrze, gdy mieszkanie ma większy przedpokój, ponieważ umożliwia to usytuowanie szafy lub garderoby w tym właśnie miejscu. Jeśli przedpokój jest mały, to szafy muszą znaleźć miejsce w pokoju lub część mniej potrzebnych rzeczy ląduje w piwnicy. Co jeszcze można napisać o rozkładzie mieszkania i jego funkcjonalności? Bardzo wiele – przydatny jest balkon – może stać się miejscem wypoczynku rodziny – stolik, niewielkie krzesełka i już jest możliwość wypoczynku. Poza tym na balkonie można powiesić pranie lub zabudować go i w ten sposób zyskać dodatkową powierzchnię mieszkalną. A w niewielkich mieszkaniach jest to walor bezcenny i znakomita sposobność na wypoczynek.

Usytuowanie mieszkania względem stron świata

Usytuowanie mieszkania w stosunku do położenia geograficznego jest istotna. Warunkuje bowiem dostęp światła – mieszkanie od południowej strony będzie bardziej nasłonecznione i jasne, od północnej będzie natomiast ciemniejsze. Kupując mieszkanie zawsze bierzmy to pod uwagę, żeby uzyskać jak największe zadowolenie z własnego lokalu mieszkalnego. Poza tym dowiedzmy się także, czy naprzeciwko naszego bloku lub domu nie powstanie za chwilę inny wysoki blok lub duże centrum handlowe – hałas, zacienienie okien lub wścibscy sąsiedzi w nie zaglądający nie są największymi zaletami, których będziemy oczekiwać. Zatem zawsze rozważmy czy mieszkanie ma być położone od północnej, zachodniej, południowej czy wschodniej strony. Nie zostawiajmy decyzji przypadkowi i developerowi. Pytajmy, analizujmy, rozważajmy, jako osoby, które płacą możemy także wymagać nie tylko pożądanego metrażu i lokalizacji, ale także określonego i upragnionego przez nas położenia geograficznego. Udanych wyborów oraz ogromnej satysfakcji z nich płynącej.

Jaki jest widok z mieszkania?

Widok z mieszkania może uprzyjemnić, ubarwić lub obrzydzić życie. Spoglądanie codziennie na drzewa, zieleń, las położony w oddali lub rzekę to relaks i ogromna przyjemność. Oglądanie ścian innego budynku do przyjemności nie należy. Podobnie jak spoglądanie na ściany nowego centrum handlowego – a tak nieraz też się zdarza. Hałaśliwe szkolne boisko nie jest również marzeniem wielu osób. Widok na ruchliwe skrzyżowanie, dobiegający z niego hałas i smród spalin też nie są marzeniem wszystkich. Najpiękniejszy widok z okien mieszkania to widok góry, gór lub łańcucha górskiego. Na takie atrakcje można jednak liczyć w określonych miejscach. Podobnie jak widok na morze z okien mieszkania lub domu. Nie warto kupować mieszkań zbyt blisko rzek, ponieważ wtedy trzeba liczyć się z powodziami, podmokłym terenem i tego typu utrudnieniami. Wszystko jednak jest kwestią indywidualną i zależy od decyzji klienta, który kupuje własne upragnione M. Nie developer, nie poprzedni właściciel, nie ekipa budowlana będą w takim lokalu mieszkać.

Jakie wyposażenie pozostaje w cenie mieszkania

W cenie mieszkania – nowego, z pierwszej ręki – często są tylko ściany i gniazdka. Nic poza tym – wszystko – armatura, tapety, parkiety, panele,  boazerie, itp. musi być położone przez klienta, a najczęściej przez profesjonalistów. Jest to duży koszt i spory stres, ponieważ ekipy budowlano-remontowe postępują bardzo różnie. W mieszkaniu z rynku wtórnego jest inaczej – często można liczyć na mieszkanie po remoncie, z częścią mebli, lodówką, pralką oraz boazeriami, panelami, itp. Na początek, dla osób niezbyt zamożnych, jest to wymarzone rozwiązanie. Później można przecież remontować, zmieniać i wymieniać. Początkowo jednak najlepiej bazować na mieszkaniu urządzonym i gotowym prawie do zamieszkania. Ważne, aby w mieszkaniu kupionym na rynku wtórnym były nowe drzwi i nowe okna, bo to zawsze jest spory wydatek. Ściany można zawsze przemalować, a niechcianego barku pozbyć się po jakimś czasie. Początkowo jednak zamieszkajmy w takim wnętrzu, jakie ono jest. Można zmieniać wszystko – warunkiem jednak są duże zasoby finansowe.

Jakie są średnioroczne koszty utrzymania mieszkania

Średnioroczne koszty utrzymania mieszkania potrafią być bardzo zróżnicowane – przykładowo – koszt utrzymania kawalerki w niewielkim mieście wynosi około 3000 złotych za czynsz, do tego koszty prądu, gazu, ogrzewania, wody, czyli rocznie ok. 1500 złotych, co daje w sumie blisko 4500 złotych. Gdy mieszkanie jest większe i nie mieszka w nim – jak w powyższym wypadku singiel – to koszt utrzymania mieszkania się podwaja. Gdy doliczymy do tego drobne naprawy, ew. remont to może dać nawet ok. 5000 złotych dodatkowo. Koszty zależą od wielkości mieszkania, ilości osób w nim mieszkających oraz od opłat dodatkowych, czyli kosztów utrzymania mediów. Nie ma reguły ile kosztuje utrzymanie mieszkania – poza tym wiele zależy od przyzwyczajeń użytkowników i tego, czy np. często robią pranie, siedzą po nocach przy sztucznym świetle, itp. Pewne opłaty są zmienne – czynsz rośnie, koszty wody, prądu, gazu zmieniają się z roku na rok. Wraz z nimi rosną średnioroczne koszty utrzymania mieszkania.

Exit mobile version

Fatal error

: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/infoimagin1/portalnieruchomosci.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:34 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/infoimagin1/portalnieruchomosci.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/infoimagin1/portalnieruchomosci.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 34