26 października 2023 roku, PKO Bank Polski opublikował raport dotyczący monitoringu cen mieszkań w Polsce. Raport ten przedstawia analizę rynku nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem cen mieszkań w różnych miastach.
Wzrost cen mieszkań
Według danych PKO Banku Polskiego, średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym w 6 największych miastach w Polsce wzrosła o 1,6% kwartał do kwartału (q/q) i 3,4% rok do roku (r/r) w trzecim kwartale 2023 roku. W porównaniu do drugiego kwartału 2023 roku, wzrost ten był nieco niższy, wynosząc 1,8% r/r. Natomiast w pozostałych 10 miastach wojewódzkich, cena mieszkań wzrosła o 3,6% q/q i 12,3% r/r wobec wzrostu o 1,9% r/r w drugim kwartale 2023 roku.
Spadek średniego metrażu mieszkań
W raporcie zaznaczono również, że od początku roku obserwuje się spadek średniego metrażu mieszkań sprzedawanych na rynku pierwotnym. Jest to związane z relatywnie silnym popytem inwestycyjnym skoncentrowanym w segmencie małych mieszkań. Program “Bezpieczny Kredyt 2%” wprowadzony przez PKO Bank Polski ograniczał maksymalną kwotę kredytu i wkładu własnego, co wymuszało ograniczenie metrażu mieszkań. W efekcie, przeciętna powierzchnia sprzedawanego mieszkania była w trzecim kwartale 2023 roku o około 10% niższa niż rok wcześniej.
Wpływ programu “Bezpieczny Kredyt 2%”
Raport wskazuje, że program “Bezpieczny Kredyt 2%” miał wpływ na wzrost sprzedaży mieszkań w trzecim kwartale 2023 roku. Program ten ograniczał maksymalną kwotę kredytu i wkładu własnego, co przyczyniło się do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych znacznej części zainteresowanych. Jednakże, prognozuje się, że początek 2024 roku może przynieść pewne schłodzenie strony popytowej, gdyż program ten zostanie w pełni wdrożony, a tempo obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej będzie kluczowym czynnikiem kształtującym popyt na mieszkania.
Prognoza wzrostu cen mieszkań
PKO Bank Polski przewiduje, że ceny mieszkań będą nadal rosnąć w średnim okresie, choć ich dynamika w 2024 roku będzie umiarkowana. Prognoza wzrostu cen wynika przede wszystkim z odbudowującego się popytu przy niskim poziomie podaży na rynku. Niemniej jednak, wzrosty cen mieszkań z 2023 roku nieco skurczyły dostępność cenową mieszkań, a siła strony popytowej będzie zależna od dostępności kredytu, która z kolei jest uwarunkowana przyszłą ścieżką stóp procentowych.
Podsumowanie
Raport PKO Banku Polskiego dotyczący monitoringu cen mieszkań w Polsce przedstawia obraz rosnących cen mieszkań, spadku średniego metrażu oraz prognozę wzrostu cen w przyszłości. Warto zauważyć, że program “Bezpieczny Kredyt 2%” miał istotny wpływ na rynek nieruchomości, zwiększając sprzedaż mieszkań. Jednakże, przyszłe decyzje dotyczące stóp procentowych będą miały kluczowe znaczenie dla dalszego kształtowania się rynku nieruchomości w Polsce.
Artykuł oparty na raporcie “Monitoring cen mieszkań” PKO Banku Polskiego z 26 października 2023 roku.