Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, we francuskim kurorcie Cannes ruszyły targi MIPIM, wiodące wydarzenie nieruchomościowe na świecie. Ta prestiżowa impreza oraz forum wymiany myśli, corocznie przyciąga kluczowe podmioty, w szczególności inwestorów, władze miast i regionów, architektów, deweloperów, fundusze oraz banki, firmy z sektora logistyki i transportu oraz organizacje branżowe. Blisko jedną czwartą uczestników stanowią inwestorzy. Tradycyjnie w wydarzeniu uczestniczy silna polska reprezentacja.
Międzynarodowe Targi Nieruchomości i Inwestycji MIPIM ze względu na swój globalny zasięg, mają znaczący wpływ na współczesny rynek inwestycji i nieruchomości. To najważniejsze spotkanie liderów sektora nieruchomości w Europie. Pierwsze MIPIM w Cannes odbyły się w 1990 r. W minionych dwóch latach wydarzenie było odwoływane i przekładane z powodu pandemii. W trakcie uroczystej ceremonii w Palais des Festiwal – jury MIPIM Awards 2022 wręczy prestiżowe nagrody dla najlepszych projektów deweloperskich.
Tegoroczna edycja trwająca od 15 do 18 marca br., jest największą w Europie i jedną z największych na świecie
Cannes zamieniło się w kluczowe miejsce spotkań najważniejszych podmiotów z branży nieruchomości. Odbywają się konferencje, wydarzenia networkingowe i prezentacje prelegentów, w tym, byłego prezydenta Francji François Hollande’a. To również okazja do nawiązywania nowych relacji z partnerami biznesowymi, którzy poszukują lokalizacji dla swoich inwestycji. Na powierzchni 22 tys. m kw. spotka się 3,8 tys. wystawców ze stu krajów, w tym inwestorów i instytucji finansowych, deweloperów, architektów, przedstawicieli kadry zarządzającej oraz przedstawicieli miast i regionów. Wydarzenie służy prezentacji nowych produktów i dyskusji na temat światowych trendów sektora.
W tym roku Ukraina miała być reprezentowana na MIPIM przez liczną delegację kluczowych podmiotów i organizacji sektora nieruchomości, które miały przedstawić projekty w różnych rejonów kraju. W związku z nielegalną agresją Rosji – wszyscy Ukraińscy goście zmuszeni byli do odwołania podróży. Teraz są zajęci obroną i walką o wolność.
- Te cele, nad którymi wcześniej pracowałem – nowe transakcje fuzji i przejęć, duże projekty finansowe, rankingi z renomowanych katalogów prawnych, rozliczane godziny i finansowe KPI – nie mają już znaczenia. Nie pomagają mi pozostać przy życiu. Niewiele znaczą w czasie wojny. Teraz ważniejsze jest, jak szybko biegniesz, jak celnie strzelasz, jak szybko padasz, słysząc dźwięk eksplozji i jak długo możesz znieść zimno, głód i zmęczenie. Wygląda na to, że dwa tygodnie temu świat zaczął się gwałtownie cofać i cofnął się do mrocznych czasów średniowiecza. Czasy, kiedy ludzkie życie nie ma żadnej wartości, czasy, kiedy nie można przetrwać bez siły fizycznej i broni, czasy, kiedy nie jest niczym niezwykłym, że chore szaleństwa jednego psycho tyrana skutkują zniszczeniem pięknych miast i masową śmiercią niewinnych dzieci i dorosłych. Ale jednocześnie wojna – jak światło reflektorów w ciemną noc – sprawiła, że zobaczyłem krystalicznie czyste rzeczy, które cenię najbardziej, rzeczy, dla których jestem gotów poświęcić swoje życie. Jestem szczęśliwy i zaszczycony, że mogę walczyć, aby chronić moją najdroższą rodzinę i przyjaciół, mój piękny Kijów i moją piękną Ukrainę. Wielu z nas tu walczy i na pewno wygramy – napisał prawnik, doradca finansowy i wspólnik kancelarii adwokackiej z Kijowa, Roman Shulyar.
Innowacyjne miasta przyszłości
Według szacunków ONZ do 2050 r. aż 2/3 ludności świata będzie mieszkać w miastach. Trwałe, dostępne finansowo, przyjazne do życia i zrównoważone – te cztery hasła mają charakteryzować rynek nieruchomości i wyznaczać nowe trendy. W tym roku głównym tematem targów jest „Driving Urban Change”, czyli transformacja miast, zmian zachodzących w nich i wyzwań dla sektora odbudowującego się po pandemii, poszukującego sposobu na bardziej zrównoważony rozwój.
Jednak w kuluarach najważniejszym tematem rozmów jest wpływ wojny na Ukrainie na sektor nieruchomości. Dla przykładu “STAND with Ukraine, NOW!” – to ważne wydarzenie, zostało zaprojektowane jako interaktywny format dyskusji, a jego sponsorem została Skanska. Udział w nim wzięli globalni i regionalni inwestorzy oraz władze miast jak burmistrz Rygi Mārtiņš Staķis i burmistrz Wilna Remigijus Šimašius. Dyskusja obejmowała bieżącą sytuację i sposoby pomocy Ukrainie.
Natomiast większość wcześniej zaplanowanych paneli obejmuje sześć tematów: miasta dla obywateli, mieszkaniówka priorytetem, moda na zielone, biurowce kontratakują, nieruchomości to więcej niż aktywa finansowe oraz proptech.
– To ważne, by szerokie grono kluczowych uczestników rynku spotkało się w jednym miejscu i wymieniło się opiniami, jak w najlepszy sposób zaimplementować wymogi ESG w strategiach inwestycyjnych – stwierdził prezes MIPIM Ronan Vaspart.
ESG – oznaczają czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji. Składają się one z 3 elementów: E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład korporacyjny. Organizatorzy MIPIM przewidują również wzrost znaczenia współpracy w modelu PPP – partnerstwa publiczno–prywatnego przy kształtowaniu przestrzeni oraz zapewnianiu usług mieszkańcom oraz biznesowi.
Bogata oferta współpracy z Polski
Sytuacja związana z wojną na Ukrainie, jest bardzo wyjątkowa i powoduje nowe wyzwania dla naszego regionu. Nie możemy zaburzyć ciągłości projektów, które są bardzo ważne dla rozwoju gospodarki naszego kraju, a również przygotować się do długofalowej pomocy ukraińskim uciekinierom oraz zmianom na naszym rynku budowlanym. Polska jest jednym z TOP 10 krajów najczęściej reprezentowanych na MIPIM. Obecni są przedstawiciele całego spektrum szeroko rozumianego rynku nieruchomości: od wszelkiej specjalności spółek deweloperskich, przez pracownie architektoniczne, firmy doradcze i podatkowe, kancelarie prawne po fundusze inwestycyjne i banki.
Do Cannes przyjechały też samorządy
Na liście zarejestrowanych uczestników figurują m.in.: Białystok, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Łódź, Ogrodzieniec, Poznań, Sopot, Warszawa, Wrocław. Dla przykładu Łódź prezentuje kluczowe projekty typu mixed-use, które wspierają jego przemiany i tworzą nowe możliwości dla biznesu. WiMa Widzewska Manufaktura to projekt Cavatina Holding, który przywróci świetność 140-letnim budynkom i 100-letniemu parkowi. Powstanie tu przyjazne miejsce do mieszkania, pracy i rekreacji.
Swój wielki potencjał inwestycyjny prezentuje też Trójmiasto, które jest jednym z głównych rynków nieruchomości komercyjnych w Polsce. Marka “Invest in Pomerania” to m.in. projekty PPP, atrakcyjne działki pod hotele, mieszkania, obiekty rekreacyjne i centra naukowe. Sopot, prezentuje w Cannes ofertę inwestycyjną związaną z turystycznym i prestiżowym charakterem miasta, obejmuje ona ścisłe centrum kurortu oraz tereny przy Hipodromie i Ergo Arenie. Gdańsk przygotował pakiet aż 17 ofert inwestycyjnych prezentowanych przez gminę, i przez jej miejskie spółki, są to nieruchomości pod mieszkania, usługi, hotele, rekreację. Interesującą ofertą jest rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku, którą miasto chce zrealizować w formule PPP. Natomiast Gdynia prezentuje na MIPIM doskonale skomunikowany teren w sąsiedztwie m.in. obwodnicy, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zabudowy mieszkaniowej. Teren może być przeznaczony np. pod kampus uniwersytecki, ośrodek nauki czy opieki zdrowotnej dla osób starszych wraz z zapleczem mieszkaniowym.
Promocja Krakowa podczas targów skupiona jest na dużych projektach takich jak: Kraków Nowa Huta Przyszłości, Kraków Airport, Kraków Nowe Miasto oraz Wesoła. Dodatkowo w tym roku miasto Kraków prezentuje trzy ciekawe propozycje współpracy: budowa kładki pieszo-rowerowej „Kazimierz – Ludwinów” przez rzekę Wisłę, budowa siedziby Straży Miejskiej Miasta Krakowa oraz Krakowskiego Centrum Muzyki.
Stolica na targach prezentuje się od lat jako miasto przyjazne zarówno inwestorom, jak i mieszkańcom
Tegoroczny przekaz to: „Warsaw – smart people, smart technology, smart city”. Wraz z miastem swoje oferty prezentuje 11 partnerów: BBI Development, CMT Sp. z o.o., ECHO Investment, Ghelamco, HB Reavis, Karimpol, Mayland Real Estate, Polski Holding Nieruchomości, Skanska Property Poland, Unibail Rodamco Westfield i Vastint. W ramach wspierania przez stolicę start-upów oraz sektora kreatywnego, ich przedstawiciele otrzymali szansę, by zaprezentować się podczas MIPIM.
– Warszawa to miasto otwarte i przyjazne. Rynek biurowy w stolicy jest bardzo atrakcyjny, oferuje dziś ponad 6 mln metrów kwadratowych powierzchni. Inwestorzy lokują kapitał w stolicy, bo tu mają też dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry. Nie dziwi więc, że Warszawa jest coraz częściej przez nich wybierana. Dzieje się tak również dlatego, że z roku na rok stolica oferuje coraz wyższą jakość życia jej mieszkańcom. Chcemy ten wizerunek wzmacniać, jednocześnie prezentując się w Cannes jako znacząca alternatywa inwestycyjna dla miast Europy Zachodniej – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, który pozostał w stolicy i zajmuje się akcją humanitarną.
Na stoisku Warszawy obecna jest firma Share Space oraz przedmioty i gadżety warszawskich projektantów. Tegoroczna oferta miasta to 6 działek inwestycyjnych. Na Bielanach przy ulicy J. Słowackiego (3271 mkw.) i ulicy Krzemienieckiej (6152 mkw.) oraz przy ul. Kasprowicza (4589 mkw.), na Woli przy ulicy Burakowskiej (8259 mkw.) i ulicy Grzybowskiej (1397 mkw.). Największą zaprezentowaną przez miasto w 2022 r. będzie działka na Mokotowie przy zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Beethovena o powierzchni 15453 mkw.
Natomiast Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia prezentuje swoje atuty w Cannes na wspólnym stoisku z Województwem Śląskim i Miastem Katowice, przygotowano atrakcyjne oferty terenów inwestycyjnych, przeznaczonych m.in. pod działalność produkcyjną czy usługową.
MIPIM Awards, czyli Oscary w branży nieruchomości
W trakcie uroczystej ceremonii w Palais des Festiwal w Cannes jury MIPIM Awards 2022 wręczy prestiżowe nagrody dla najlepszych projektów deweloperskich. Wyłoniono 45 finalistów reprezentujących najwybitniejsze projekty branży nieruchomości na świecie, zawierające przełomowe innowacje, architekturę, walory środowiskowe, integrację oraz wpływ na społeczność i środowisko.
Jury, któremu przewodniczy François Trausch, prezes Allianz Real Estate, przeanalizowało setki zgłoszeń i wybrało najlepsze projekty w każdej z 12 kategorii konkursowych. W tym roku, oprócz zwykłych kryteriów, jury uwzględniało fakt, w jaki praktyczny sposób każdy zgłoszony projekt został przystosowany do skutków pandemii, czyli poziom jego multifunkcyjność. Zwycięzcy “Oscarów budowlanych” zostaną ogłoszeni podczas gali wręczenia nagród MIPIM wieczorem 17 marca br. Prócz ocen jury, głosy uczestników targów MIPIM 2022 stanowią połowę punktacji która ostatecznie wyłoni zwycięzców konkursu.
- Projekty wybrane do nagrody MIPIM Awards 2022 w dużej mierze podążały za tegorocznym tematem targów, jakim jest „przeprowadzenie zmian w miastach”, nie tylko dzięki temu, że są bardziej zrównoważone, ale także bardziej dostępne i przyjemne. Największe wrażenie na Jury wywarła różnorodność i kreatywność zgłoszonych projektów, znak rozpoznawczy naszych europejskich miast i ważny czynnik dla budynków, które powstają dziś dla społeczności jutra – mówi przewodniczący jury François Trausch.
Jako jedyny wyróżniony polski projekt w tym roku, w kategorii Best Mixed-Use Development znalazły się Browary Warszawskie. To miastotwórczy kompleks wybudowany przez Echo Investment w Warszawie. Natomiast za jego projekt architektoniczny odpowiedzialna była pracownia JEMS Architekci. Niemal pusta działka o powierzchni 4,4 ha stała się pełnoprawnym, żywym fragmentem miasta, z trzema nowoczesnymi biurowcami, pięcioma budynkami mieszkaniowymi i czterema obiektami historycznymi: Warzelnią, piwnicami Leżakowni, Willą Fabrykanta i Laboratorium.
Autor: Adam Białas – ekspert rynku nieruchomości i budowlanego, dyrektor BIALAS Consulting & Solutions, dziennikarz biznesowy.