Site icon Portal Nieruchomości

Nieruchomości premium w Polsce. Jak pandemia wpłynęła na ten segment rynku?

Fot. materiały prasowe

Rok 2020 przejdzie do historii jako bezprecedensowy i trudny dla całego świata. COVID dotknął praktycznie każdy sektor rynkowy – zmienił sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i udzielamy się towarzysko. Według raportu firmy doradczej EY, mimo pandemii, ceny nieruchomości luksusowych w Polsce, jak i na świecie, nadal stabilnie rosną.

W wyniku pandemii na znaczeniu zyskały przestrzenie rekreacyjne 

Gdy ludzie ponownie zastanawiają się nad swoim stylem życia po pandemii, pojawiają się nowe definicje, nawet jeśli chodzi o luksus. Zmieniają się nie tylko wartości niematerialne, jakimi są rodzina, zdrowie, przestrzeń i bezpieczeństwo, ale również priorytety na rynku dóbr luksusowych, wzmacniając nowe trendy życiowe. Klienci sektora nieruchomości premium oczekują, że ich apartamenty pozwolą im łączyć życie prywatne i zawodowe poprzez dobrze zorganizowaną przestrzeń.

W wyniku pandemii na znaczeniu zyskały przestrzenie rekreacyjne. Nabywcy koncentrowali się na mieszkaniach, które nie tylko są luksusowe, ale także oferują szybki dostęp do oferty rozrywkowej i rekreacyjnej miasta, są dobrze skomunikowane z centrum. Atutem jest także łatwość w przemieszczaniu się samochodem, komunikacją zbiorową jak i pieszo. Od kilku lat rośnie popularność tarasów i ogrodów na dachach. Oczekuje się, że trend ten utrzyma się również w przyszłości.

Bulwar Drobnera we Wrocławiu dzięki swojemu położeniu oferuje widoki z panoramicznych okien na Odrę i Ostrów Tumski. Ze względu na lokalizację w samym centrum miasta, wnętrza apartamentów są wyciszone – zadbano o dźwiękoszczelne okna. Bezpieczeństwo i komfort mieszkańców zapewnia całodobowa ochrona i monitoring budynku. Tego rodzaju opcje będą prawdopodobnie nadal rozwijać się w sektorze luksusowych nieruchomości w nadchodzącym roku, aby zaspokoić potrzeby osób poszukujących wygodnego stylu życia – mówi Tomasz Bednarek z WPBM „Mój Dom” S.A.

Technologia i ekologia radykalnie kształtuje dynamikę rynku

Jak wynika z raportu Bureau of Labor Statistics, pokolenie Millenialsów jest najbardziej wykształconym pokoleniem w historii. Dla grupy tej istotna jest technologia i ekologia, co radykalnie kształtuje dynamikę rynku.

Na początku sytuacja związana z wirusem zmusiła młodych profesjonalistów do dostosowania się do nowej rzeczywistości, wpływając na ich sposób myślenia. Przez większość czasu z nich przebywali w domu, co stało się opcją do ponownego przemyślenia na temat zakwaterowania u rodziny. Po pandemii Millenialsi pragną kupować przestronne apartamenty, które zaspokoją różnorodne potrzeby – w tym domowego biura. Zmieniło to również w pewien sposób ich priorytety – wielu woli inwestować w luksusowe nieruchomości niż decydować się na zagraniczne wakacje od egzotycznych miejsc. Oczywiście – wpłynęły na to też czynniki rynkowe.

Rozwój rynku nieruchomości premium w Polsce

Deweloperzy nieruchomości premium zaczęli ponownie weryfikować swoje strategie dostosowania się do preferencji nabywców po pandemii. Wiele z nich ponownie opracowało plany, uwzględniając przestrzeń biurową, poszerzyło obszary zewnętrzne i dodało pożądane udogodnienia typu smart, takie jak systemy filtracji powietrza i technologię bezdotykową. Projekty mieszkań, które dostosowały się do zmieniających się czasów, przyciągają większą uwagę potencjalnych nabywców. 

Większość najważniejszych trendów w nieruchomościach typu premium koncentrowała się na rzeczach, których ludziom najbardziej brakowało podczas blokady, dlatego większość z nich skupia się na zapewnieniu mieszkańcom prywatności i bezpieczeństwa – komentuje Tomasz Bednarek z WPBM „Mój Dom” S.A.

Exit mobile version