Już od kilku lat, wiele na znaczeniu, nie tylko w budownictwie, ale i w innych branżach, zyskują ekologia, funkcjonalność i energooszczędność. Deweloperzy na bieżąco analizują panujące trendy i dostosowują swoją ofertę do potrzeb potencjalnych klientów. Czasem starają się je wyprzedzać, zostając pionierami w danej dziedzinie. Wiedza i oczekiwania klientów w zakresie nowoczesnych rozwiązań w budynkach wielorodzinnych stale rosną, co przekłada się także na ich decyzje o zakupie wymarzonego mieszkania.
Rekuperacja, czyli odzyskane ciepło
Odpowiednia wentylacja w budynku to niezwykle istotna kwestia, znacząco wpływająca na komfort przebywania w pomieszczeniach. Wejście w życie nowych przepisów oraz wymagań dotyczących warunków technicznych będzie się wiązało między innymi z obowiązkiem zapewnienia nowego poziomu energii pierwotnej (EP), czyli pozyskiwanej bezpośrednio z zasobów naturalnych. Po 2021 r. praktycznie niemożliwe będzie uzyskanie wskaźnika EP na wymaganym poziomie bez zastosowania rekuperacji.
Jest to rozwiązanie coraz częściej pojawiające się w budownictwie mieszkaniowym, traktowane na równi z tematem ogrzewania. Głównym zadaniem rekuperatora jest odprowadzanie zużytego, wilgotnego powietrza o obniżonej jakości i zastępowanie go nowym, przefiltrowanym. Sprawia to, że powietrze wewnątrz budynku jest zawsze świeże i wolne od zanieczyszczeń. Dzięki takiemu działaniu rekuperatorów możliwe jest także zaoszczędzenie sporej ilości energii.
Funkcjonalność i inteligentne zarządzanie
W ostatnich latach ogromne znaczenie zaczęły mieć innowacyjne i nowoczesne rozwiązania technologiczne, które pozwalają między innymi na automatyzację i zdalne zarządzanie mieszkaniem. Zainteresowanie tego typu funkcjami wśród kupujących jest stale widoczne, a postępująca cyfryzacja sprzyja ich rozwojowi. Najbardziej popularne są tutaj systemy typu smart home. Dzięki nim możliwe jest np. automatyczne zamykanie, otwieranie okien i drzwi, sterowanie oświetleniem, pracą urządzeń elektrycznych czy regulacją temperatury. Systemy te pomagają również oszczędzać pieniądze. Inteligentny dom ma wpływ na redukcję kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, ogrzewaniem, a także zabezpiecza zainstalowane sprzęty przed awariami związanymi np. z przepięciem czy zalaniem. Zakres możliwych udogodnień związanych ze smart home zależy od wykorzystywanej do tego aplikacji lub sprzętu.
Odnawialna energia na dachach
Kolejnym przykładem popularnych rozwiązań jest stosowanie paneli fotowoltaicznych pozwalających na pozyskiwanie zielonej energii. Ich działanie polega na przetwarzaniu światła słonecznego na prąd. Cały proces odbywa się za pomocą specjalnych modułów zwanych panelami słonecznymi, montowanych na stabilnym podłożu, najczęściej na dachu. Są zbudowane z połączonych szeregowo ogniw, dzięki którym wytwarzają prąd. W związku ze zmianami przepisów dotyczących warunków technicznych, to rozwiązanie również będzie jeszcze mocniej zyskiwało na znaczeniu i popularności. Co ważne, stosowanie paneli fotowoltaicznych pozwala na utrzymywanie odpowiednich wskaźników energii pierwotnej.
Robert Stachowiak, Prezes Zarządu spółki deweloperskiej SGI, inwestor – Ustronie Mokotów