Site icon Portal Nieruchomości

Nowoczesne narzędzia w marketingu nieruchomości – jak docierać do klientów online?

Marketing na rynku nieruchomości to sekwencja działań, które mają prowadzić do sprzedaży lub wynajmu obiektu. Obecnie zakup większości nieruchomości zaczyna się w Internecie, a ten oferuje szerokie spektrum możliwości. Skuteczne wykorzystanie narzędzi online jest szczególnie ważne dzisiaj, w dobie pandemii koronawirusa. To także kluczowy kanał komunikacji z millenialsami, którzy odgrywają coraz istotniejszą rolę na rynku nieruchomości. Sprawdź, jak zaplanować obecność twojej firmy w sieci.

Media społecznościowe

Strona internetowa, wizytówka Google, serwisy z ogłoszeniami dla biur nieruchomości i billboardy to nieodłączna część kampanii marketingowej, która ma na celu przyciągnięcie uwagi potencjalnego klienta oraz zaakcentowanie swojej obecności. W zdigitalizowanym świecie to jednak nie wystarczy. Warto wejść w interakcje z klientami – nawiązać z nimi kontakt, a potem pogłębiać relację. Największymi, a jednocześnie najbardziej skutecznymi mediami w tym zakresie są portale społecznościowe, jak Facebook czy Instagram. Każdego dnia korzystają z nich miliony użytkowników.

Portale społecznościowe to nie tylko narzędzie aktywnej promocji aktualnych inwestycji. To też sposób angażowania użytkowników i budowanie wizerunku marki. Służą temu infografiki, zdjęcia 360 stopni, posty z ważnymi informacjami dotyczącymi konkretnych ofert, relacje z wydarzeń z życia firmy, inspiracje wnętrzarskie czy porady aranżacyjne. Profil powinien być zróżnicowany pod względem treści. To uczyni go znacznie bardziej atrakcyjnym.

Social media to też kanał płatnej reklamy z uwzględnieniem bardzo precyzyjnego targetowania – a precyzyjne targetowanie to krótka droga dotarcia do osób, które wykazują realne zainteresowanie daną inwestycją. Kryteria podziału użytkowników obejmują m.in. wiek, wykształcenie, zainteresowania czy lokalizację, dzięki czemu można tworzyć trafne kreacje reklamowe, a także na bieżąco kontrolować kampanie.

Content marketing

Wraz z przeniesieniem się wielu segmentów rynku do Internetu pojawiło się stwierdzenie, że „content is king”. Owszem, content marketing, czyli strategia bazująca na tworzeniu oraz dystrybucji treści, jest przydatnym narzędziem komunikacji oraz sprzedaży (zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych), jednak jest to proces – a każdy proces ma określone ramy czasowe, które w przypadku krótkofalowej inwestycji mogą nie przynieść określonych korzyści. Wszystko dlatego, że osiągnięcie wysokich wyników wyszukiwania na popularne frazy może zająć nawet od kilku do kilkunastu miesięcy. 

Inaczej sprawa wygląda w perspektywie długofalowej. Wówczas content marketing jest narzędziem doskonałym! Celująco zda egzamin w przypadku deweloperów, biur nieruchomości czy właścicieli cyklicznie wynajmujących powierzchnie mieszkaniowe i komercyjne. Przygotuj plan publikacji merytorycznych i unikalnych tekstów z dopasowanymi nagłówkami oraz odpowiednią strukturą treści. Prowadzenie bloga z poradami eksperckimi oraz witryna bogata w treści to inwestycje, które zwiększą liczbę odwiedzin witryny, wzmocnią wizerunek, poprawią widoczność na konkretne frazy, a przede wszystkim zmniejszą koszty na reklamy w Google i mediach społecznościowych. 

Podcasty

Content marketing to jednak nie tylko unikalne treści dopasowane do wyszukiwań użytkowników. To także podcasty, czyli dźwiękowe i filmowe publikacje o dużym potencjale reklamowym oraz edukacyjnym. Nagrania są znacznie bardziej przystępne. Można ich słuchać lub oglądać w każdym momencie – podczas jazdy rowerem, sprzątania łazienki czy gotowania obiadu. Niosą w sobie wartość merytoryczną (co będzie skutecznym elementem budowania wizerunku eksperta w branży), a jednocześnie pozostawiają furtkę do nienachalnego lokowania określonych produktów, tym samym… zwiększając sprzedaż! Krótkie spoty reklamowe wyświetlane w trakcie audycji posłużą jako znakomite wsparcie działań inbound-marketingowych.

Wirtualna prezentacja nieruchomości

Wideo marketing może mieć też formę wirtualnego spaceru 3D, który pozwoli użytkownikom obejrzeć wybraną nieruchomość bez wychodzenia z domu. Za pomocą specjalnej kamery obracającej się wokół własnej osi potencjalny odbiorca może „przejść” z punktu A do punktu B, poznając w tym czasie rozkład mieszkania, jego najważniejsze parametry oraz mocne i słabe strony. Ten atrakcyjny sposób prezentacji okazuje się zdecydowanie lepszym narzędziem niż klasyczne zdjęcia dołączone do opisu inwestycji. Ułatwia wybór i dokonanie wstępnej selekcji, oszczędza czas, a także przyczynia się do budowania wizerunku marki jako profesjonalisty. 

E-mail marketing

Jednym ze skutecznych narzędzi nowoczesnego marketingu jest także e-mail marketing. Według Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych z poczty elektronicznej korzysta aż 97% Internautów! Działanie to nie powinno jednak polegać na wysyłaniu oferty do przypadkowych osób, bo mimo że jest to tani środek dotarcia do konsumentów, to w przypadku nieumiejętnego wykorzystania zwrot z tej inwestycji w postaci realnego odzewu czy nawet zakupu lub wynajmu będzie znikomy. Od czego więc zacząć? Od zbudowania listy mailingowej. 

Samodzielne tworzenie bazy mailowej wydaje się skomplikowanym przedsięwzięciem, jednak to tylko pozory. Źródłami pozyskania danych mogą być własna strona internetowa, kampanie leadowe na Facebooku, stopka mailowa, landing page czy listy udostępniane na wydarzeniach oraz bezpośrednich spotkaniach z klientami. Subskrybenci dobrowolnie wpisujący się do puli adresów mailowych są wyraźnym sygnałem świadczącym o zainteresowaniu działalnością oraz aktualnymi ofertami. W ten sposób wszelkie wysyłane komunikaty marketingowe są znacznie bardziej efektywne i użyteczne. 

Nowoczesne narzędzia marketingowe są różnorodne i elastyczne, a ich odpowiednie użycie zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia założonych celów. To precyzyjne narzędzia, które obowiązkowo muszą znaleźć się w arsenale działań każdego, kto działa w branży nieruchomości, a potwierdzeniem tego jest utarty już frazes – „jeśli nie ma Cię w sieci, to nie istniejesz”.

Autorką artykułu jest Katarzyna Lasocka, redaktorka bloga Morizon
Exit mobile version