Site icon Portal Nieruchomości

Nowy rok akademicki i nowa stancja?

Nowy rok akademicki rozpocznie się w październiku, ale studenci już dziś zajmują się organizacją kwestii związanych z uczelnią, ale również zamieszkaniem. Na co zwrócić uwagę wynajmując stancję? Jak zabezpieczyć nieruchomość przed kradzieżą? Czy rzeczy osobiste najemcy (np. sprzęt elektroniczny lub komputerowy) można ubezpieczyć? Wreszcie – kiedy ubezpieczyciel może odmówić właścicielowi nieruchomości wypłaty odszkodowania? Podpowiadamy w jaki sposób zadbać o interesy wynajmującego i najemcy.

 

Ubezpieczenie mieszkania, niezależnie od tego, czy użytkujemy go na własne potrzeby, czy postanowiliśmy je wynająć, może się przydać. – Po pierwsze zapewnia ochronę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich jak powódź, pożar, uderzenie pioruna, huragan, grad czy szkody elektryczne, po drogie chroni dobytek przed kradzieżą z włamaniem, rozbojem czy dewastacją. Po trzecie, w ramach Assistance, zapewnia również pomoc specjalistów m.in. hydraulika, ślusarza, szklarza czy elektryka – przypomina Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer. Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie?

 

Pamiętajmy, by w polisie ująć wszystkie ryzyka

Gdy kupujemy polisę dla naszego domu często zapominamy o wszystkich rodzajach ryzyka, na jakie jesteśmy narażeni. Zazwyczaj wybieramy ubezpieczenie od zdarzeń losowych i zniszczeń mienia, które chroni od pożaru, powodzi i innych zdarzeń losowych wspomnianych powyżej. Wiele osób natomiast nie wie, że w ramach takiego ubezpieczenia ochronie mogą podlegać również elementy znajdujące się wewnątrz nieruchomości, takie jak meble czy sprzęt RTV/AGD, ale również sprzęt elektroniczny, a nawet sportowy. Część osób, które decydują się na ubezpieczenie, zapomina o opcji dodatkowej, jaką jest Assistance. Zazwyczaj kojarzy nam się ono z organizacją pomocy w przypadku nagłych awarii (np. wodno-kanalizacyjnych), wizytą hydraulika, stolarza, elektryka oraz pokryciem kosztów związanych z takimi naprawami, ale warto pamiętać, że dzięki Assistance można otrzymać jednak pomoc także w innych sytuacjach na przykład wtedy, gdy topniejący śnieg zaleje piwnicę lub uszkodzi instalację elektryczną.

 

Sprawdźmy jaka ochrona przyda się najemcy, a jaka wynajmującemu

Warto podkreślić, że zarówno najemca, jak i właściciel nieruchomości mają swój interes, by zawrzeć odrębne umowy ubezpieczenia na mienie, czyli na: mieszkanie lub dom, znajdujące się w nim elementy stałe (nakłady inwestycyjne) lub rzeczy ruchome, znajdujące się we wnętrzach. Zarówno wynajmujący jak i najemca powinni objąć ochroną ubezpieczeniową mienie, które do nich należy. Właściciel powinien zadbać o ubezpieczenie murów i elementów stałych lokalu. Z kolei osoba, która będzie mieszkała w wynajmowanym lokum, musi pamiętać, że właściciel ubezpiecza zazwyczaj tylko to, co należy do niego. Zatem wszelkie przedmioty, które należą do najemcy, takie jak chociażby sprzęt RTV/AGD, laptop, smartfon, sprzęt sportowy czy turystyczny zazwyczaj nie będą objęte ochroną. – Pamiętajmy, że w przypadku ich zniszczenia (np. zalania) lub kradzieży, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, ale tylko za rzeczy należące do właściciela. Aby tego uniknąć najemca powinien zadbać o ubezpieczenie przedmiotów we własnym zakresie – przypomina Anna Materny z Gothaer.

 

Zainteresujmy się ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym. Może się przydać

W Polsce jeszcze niewiele osób wykupuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, a jeśli już rozważa jego zakup – nie widzi związku z wynajmowaną nieruchomością. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest przydatne, gdy wyrządzimy szkody osobom trzecim. Jeśli zatem zalejemy wynajmowane mieszkanie i jednocześnie sąsiada, w wyniku poślizgnięcia się pod prysznicem zniszczymy kabinę lub uszkodzimy samochód zaparkowany pod blokiem (np. doniczką, która spadła z parapetu), będziemy odpowiedzialni za szkody zarówno wobec właściciela mieszkania jak i osób trzecich. – Znamienne jest to, że za większości szkód związanych z nieruchomością nie odpowiada właściciel mieszkania, ale osoba, która to mieszkanie aktualnie zajmuje – przypomina Anna Materny z Gothaer. Ubezpieczenie OC przyda się nie tylko na wypadek szkód, które można wyrządzić właścicielowi mieszkania lub sąsiadom, ale również wtedy, gdy ucierpią osoby postronne lub ich mienie.

Pamiętajmy, że właściciel mieszkania musi dbać o nieruchomość. To jego obowiązek

Właściciel powinien zadbać o odpowiedni stan nieruchomości oraz sprawne działanie instalacji i urządzeń związanych z budynkiem (elektryczność, woda, gaz). Jeżeli wskutek zaniedbania tych obowiązków dojdzie do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, to za szkody w mieniu najemcy odpowie właściciel mieszkania. – Obowiązkiem każdego właściciela mieszkania, domu lub posesji jest również zapewnienie minimalnego poziomu zabezpieczenia przed włamaniem i kradzieżą – zaznacza Anna Materny z Gothaer. – Ubezpieczyciel musi mieć pełną wiedzę na temat rodzaju posiadanych przez klienta zabezpieczeń, a więc alarmu, drzwi, okien czy rolet antywłamaniowych. Wszystkie zabezpieczenia muszą być sprawne, okna i drzwi zamknięte, a alarm aktywny w momencie włamania, Minimalny poziom zabezpieczenia mienia Ubezpieczyciel wskazuje zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia – dodaje.

Exit mobile version