Odświeżenie wnętrza nie zawsze musi wiązać się z kosztownym i czasochłonnym remontem. Czasami wystarczy drobna zmiana, aby otoczenie zmieniło się o 180 stopni. Niekiedy wystarczy skupić się na renowacji kilku elementów, dodając gdzieniegdzie nieco koloru, aby mieszkanie zyskało świeżość i elegancję niczym z wnętrzarskiego katalogu.
Od czego zacząć?
Wdrażanie w życie planów metamorfozy wiąże się z rozeznaniem co do oczekiwanego efektu – postawić na dużą zmianę, czy jednak na delikatne dopracowanie szczegółów? Odpowiedź na to pytanie pomoże w doborze stylu i odcieni, które odpowiedzialne będą za nowy wygląd otoczenia.
Drzwi
Drzwi to jedne z najbardziej widocznych elementów każdego mieszkania. Nawet subtelna zmiana w ich wyglądzie potrafi nadać mieszkaniu zupełnie innego charakteru. Drewniane drzwi tworzą we wnętrzu wyjątkowy klimat. Zmiana ich koloru (niekoniecznie na inny brąz!) to idealny patent na spektakularną metamorfozę salonu czy sypialni. Możliwości jest mnóstwo – skrzydła można pokryć jednym odcieniem, albo stworzyć na nich ciekawy wzór, np. geometryczny, wypełniony różnymi barwami. Kto powiedział, że wszystkie drzwi w mieszkaniu muszą być identyczne lub tego samego koloru? Niech odzwierciedlają to, co w duszy gra!
Listwy przypodłogowe
Często pomijane podczas projektowania wnętrz, posiadają ogromny potencjał dekoracyjny. Ich kolor może współgrać z kolorami ścian lub podłogi lub znacząco się od nich odcinać, uzupełniając total look mieszkania (nawiązując do drzwi, mebli lub dekoracji).
Balustrady
Drewniane balustrady – szara eminencja wnętrzarskich metamorfoz. Mogą dodać modnego charakteru właściwie każdemu mieszkaniu, od tych w stylu skandynawskim, aż po industrialne. Zmiana ich koloru będzie łatwo dostrzegalna, a jednocześnie efektowna.
Przygotowanie powierzchni drewnianych do malowania
Wspomniane wyżej zmiany będą miały szansę z powodzeniem wejść w życie, jeśli zostaną odpowiednio wdrożone – poniżej kilka obowiązkowych punktów postępowania renowacyjnego:
- Zacznij od oceny stanu przedmiotu odnowy oraz przygotowaniu go do prac naprawczych. Jeśli skupiasz się na elementach ruchomych, takich jak drzwi i okna, zdejmij je z zawiasów i połóż poziomo, np. na specjalnych kołkach. Dzięki temu zapewnisz sobie wygodny dostęp do każdego zakamarka. Jeśli pracujesz nad przedmiotem nieruchomym, np. nad listwami lub balustradą, zabezpiecz taśmą i folią malarską otoczenie tak, aby podczas pracy nic innego się nie zabrudziło lub nie uszkodziło.
- Drewniane obiekty często pokryte są już warstwami wcześniejszych farb lub olejów, których dobrze jest pozbyć się przed malowaniem właściwym. Przyda się tu specjalna opalarka lub środki chemiczne, które zmiękczą powstałą skorupę. Do usunięcia starych powłok możesz także użyć szpachelki lub papieru ściernego.
- Po oczyszczeniu drewna, trzeba je zmatowić, co najłatwiej zrobić szlifierką. Pamiętaj, aby zawsze matowić drewno wzdłuż słojów, pozwoli to na pozbycie się odstających „zadziorów”.
- Po zakończonym szlifowaniu, powierzchnię należy dokładnie odpylić, najpierw na sucho (np. przy pomocy odkurzacza) i na mokro (używając do tego mokrej szmatki).