Płyta fundamentowa stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych fundamentów. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie w budownictwie, które skraca czas inwestycji i generuje oszczędności. Co jeszcze warto wiedzieć na temat płyt fundamentowych? Podpowiadamy!
Czym jest płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa to podstawowy element konstrukcyjny budynku, stanowiący nowoczesną alternatywę dla zwykłych fundamentów. Płytę umieszcza się pod powierzchnią gruntu, a jej głównym zadaniem jest równomierne rozłożenie obciążeń na podłoże. Płyty fundamentowe są wykonywane z betonu zbrojonego, dzięki czemu charakteryzują się wysoka wytrzymałością. Główną różnicą między płytą fundamentową a tradycyjnym fundamentem jest to, że pod płytę robi się znacznie płytszy wykop, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.
Dlaczego warto zdecydować się na płytę fundamentową?
Domy posadowione na płycie fundamentowej to nowoczesne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Oto kilka powodów, dla których warto zdecydować się na budowę płyty fundamentowej:
- Krótki czas montażu – płyta fundamentowa jest szybszym sposobem posadowienia budynku niż użycie tradycyjnych fundamentów.
- Równomierne rozłożenie ciężaru na całej powierzchni budynku – płyta fundamentowa sprawia, że obciążenia z budynku równomiernie rozkładają się na grunt. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko nierównomiernego osiadania budynku, które może prowadzić do powstania rys lub pęknięć.
- Możliwość wybudowania domu na problematycznym gruncie – płyty fundamentowe umożliwiają stawianie budynków nawet na podłożu o słabej nośności czy z wysokim poziomem wód gruntowych.
- Oszczędność pieniędzy – montaż płyty fundamentowej jest na ogół tańszy niż tradycyjne fundamenty. W cenie płyty fundamentowej zawarty jest koszt wykonania podłogi na gruncie. Płyta staje się podłogą, na której można położyć cienkowarstwowy podkład i posadzkę bez konieczności stosowania dodatkowej hydroizolacji i ocieplenia. Oprócz tego montaż płyty nie wymaga wykonywania głębokich wykopów, a co za tym idzie – wynajmowania ciężkiego sprzętu i przeprowadzania długotrwałych prac budowlanych. Na etapie, jakim jest zbrojenie płyty fundamentowej, można również zamontować ogrzewanie podłogowe, co pozwala na wygenerowanie dodatkowych oszczędności.
- Brak wolnej przestrzeni pod płytą – pod płytą fundamentową nie ma wolnej przestrzeni, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie oraz ochronę budynku przed wilgocią, pleśnią, gryzoniami i owadami.
Wady płyty fundamentowej
Płyta fundamentowa ma wiele plusów, jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Minusy tego rodzaju fundamentowania to przede wszystkim:
- Brak przestrzeni pod płytą – może być nie tylko zaletą, ale także wadą płyt fundamentowych. Pod fundamentem nie ma przestrzeni, którą można wykorzystać do wykorzystać do przechowywania urządzeń użytkowych. W związku z tym wentylacja i przewody wentylacyjne muszą zostać zainstalowane na poddaszu lub wewnątrz ścian.
- Konieczność wykonywania profesjonalnych napraw w razie wycieków hydraulicznych – wynika to z faktu, że hydraulika dla domu znajduje się poniżej fundamentu płyty betonowej.
- Konieczność utrzymywania optymalnego stopnia wilgotności wokół płyty – w tym celu konieczne jest wykonanie odpowiedniego zabezpieczenia.
Gdzie sprawdzą się płyty fundamentowe?
Zastosowanie płyty fundamentowej jest możliwe w przypadku różnych projektów budowlanych. To nowoczesne rozwiązanie sprawdza się nawet w najbardziej wymagających miejscach. Gdzie warto je wykorzystać, aby spełniało swoją rolę i przyniosło jak najwięcej profitów? Poniżej przedstawimy kilka ciekawych opcji.
Domy energooszczędne
Domy energooszczędne z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Są to budynki, w których stosuje się rozwiązania i materiały budowlane pozwalające na maksymalne ograniczenie zużycia energii. Ważnym krokiem w procesie budowy energooszczędnego domu jest dobór odpowiedniego ogrzewania i izolacji cieplnej. Warto zdecydować się na izolowany fundament płytowy, który pozwoli zmniejszyć koszty utrzymania budynku.
Domy z drewna
Płyta fundamentowa świetnie sprawdza się również w przypadku domów drewnianych. Takie budynki charakteryzują się niewielkim obciążeniem, dlatego stawianie fundamentów nie jest aż tak kosztowne jak w przypadku murowanych budynków. Wybór fundamentu płytowego pozwala skrócić czas budowy i wygenerować oszczędności.
Budynki umieszczone na trudnym podłożu
Płyty fundamentowe znakomicie radzą sobie nawet w skomplikowanych i trudnych do zagospodarowania miejscach. Jeżeli budynek ma się znajdować na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych lub na gruncie o słabej nośności, płyta fundamentowa może się okazać idealnym rozwiązaniem.
Domy o skomplikowanym kształcie
Coraz więcej osób decyduje się na kreatywne projekty domów. Jeśli projekt budynku odbiega od typowych rozwiązań (np. symetrycznej bryły kwadratowej) lub ma sporo ścian konstrukcyjnych, warto postawić na fundament płytowy. Jest on trwały, wytrzymały i doskonale sprawdza się w przypadku nietypowych brył budynków.
Podsumowując, płyty fundamentowe to innowacyjna opcja, która dobrze sprawdza się nawet na trudnym gruncie. Przed wyborem tego rozwiązania warto rozważyć zarówno jego zalety, jak i wady. Ostateczna decyzja o zastosowaniu konkretnego rodzaju fundamentowania zależy od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań budowlanych.