Site icon Portal Nieruchomości

Płyta fundamentowa – czy warto się na nią zdecydować?

Fot. Materiały prasowe

Płyta fundamentowa stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych fundamentów. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie w budownictwie, które skraca czas inwestycji i generuje oszczędności. Co jeszcze warto wiedzieć na temat płyt fundamentowych? Podpowiadamy!

Czym jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to podstawowy element konstrukcyjny budynku, stanowiący nowoczesną alternatywę dla zwykłych fundamentów. Płytę umieszcza się pod powierzchnią gruntu, a jej głównym zadaniem jest równomierne rozłożenie obciążeń na podłoże. Płyty fundamentowe są wykonywane z betonu zbrojonego, dzięki czemu charakteryzują się wysoka wytrzymałością. Główną różnicą między płytą fundamentową a tradycyjnym fundamentem jest to, że pod płytę robi się znacznie płytszy wykop, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Dlaczego warto zdecydować się na płytę fundamentową?

Domy posadowione na płycie fundamentowej to nowoczesne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Oto kilka powodów, dla których warto zdecydować się na budowę płyty fundamentowej:

Wady płyty fundamentowej

Płyta fundamentowa ma wiele plusów, jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Minusy tego rodzaju fundamentowania to przede wszystkim:

Gdzie sprawdzą się płyty fundamentowe?

Zastosowanie płyty fundamentowej jest możliwe w przypadku różnych projektów budowlanych. To nowoczesne rozwiązanie sprawdza się nawet w najbardziej wymagających miejscach. Gdzie warto je wykorzystać, aby spełniało swoją rolę i przyniosło jak najwięcej profitów? Poniżej przedstawimy kilka ciekawych opcji.

Domy energooszczędne

Domy energooszczędne z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Są to budynki, w których stosuje się rozwiązania i materiały budowlane pozwalające na maksymalne ograniczenie zużycia energii. Ważnym krokiem w procesie budowy energooszczędnego domu jest dobór odpowiedniego ogrzewania i izolacji cieplnej. Warto zdecydować się na izolowany fundament płytowy, który pozwoli zmniejszyć koszty utrzymania budynku.

Domy z drewna

Płyta fundamentowa świetnie sprawdza się również w przypadku domów drewnianych. Takie budynki charakteryzują się niewielkim obciążeniem, dlatego stawianie fundamentów nie jest aż tak kosztowne jak w przypadku murowanych budynków. Wybór fundamentu płytowego pozwala skrócić czas budowy i wygenerować oszczędności.

Budynki umieszczone na trudnym podłożu

Płyty fundamentowe znakomicie radzą sobie nawet w skomplikowanych i trudnych do zagospodarowania miejscach. Jeżeli budynek ma się znajdować na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych lub na gruncie o słabej nośności, płyta fundamentowa może się okazać idealnym rozwiązaniem.

Domy o skomplikowanym kształcie

Coraz więcej osób decyduje się na kreatywne projekty domów. Jeśli projekt budynku odbiega od typowych rozwiązań (np. symetrycznej bryły kwadratowej) lub ma sporo ścian konstrukcyjnych, warto postawić na fundament płytowy. Jest on trwały, wytrzymały i doskonale sprawdza się w przypadku nietypowych brył budynków.  

Podsumowując, płyty fundamentowe to innowacyjna opcja, która dobrze sprawdza się nawet na trudnym gruncie. Przed wyborem tego rozwiązania warto rozważyć zarówno jego zalety, jak i wady. Ostateczna decyzja o zastosowaniu konkretnego rodzaju fundamentowania zależy od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań budowlanych.

Exit mobile version