„Długotrwałe słuchanie głośnych dźwięków może trwale uszkodzić słuch” to ostrzeżenie doskonale znamy z telefonów i urządzeń mobilnych. Pojawia się zawsze, gdy zwiększamy głośność filmu czy muzyki w słuchawkach. Możemy wówczas zdecydować, czy chcemy rozkręcić dźwięk na „full”, narażając słuch, ale czerpiąc przyjemność z ulubionego kawałka, czy też wolimy oszczędzić uszy. Nasze dzieci w szkołach takiego wyboru nie mają. Każdego dnia narażone są na hałas na poziomie 83 dB.[1] (średnio), co osłabia ich zdolność koncentracji i przyswajania wiedzy, a w dłuższej perspektywie, negatywnie wpływa na narząd słuchu.
Polskie szkoły, powstałe w większości przypadków w zeszłym stuleciu, są porównywane do niewytłumionych studni. Zwłaszcza na korytarzach szkolnych hałas rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Przebywając w takich warunkach przez kilka godzin dziennie, dzieci i młodzież męczą się oraz irytują, co prowadzi do wybuchów złości. Są badania, z których wynika, że w głośnych szkołach jest więcej agresji. Dzieci w takich placówkach gorzej się też uczą, mają uboższe słownictwo, bo hałas zaburza komunikację.
Od wielu lat eksperci-audiolodzy biją na alarm, próbując zwrócić uwagę na potrzebę wdrożenia rozwiązań pozwalających na przynajmniej częściowe ograniczenie hałasu w szkole. Dostępne dziś technologie pozwalają na modernizacje nawet starych budynków, w taki sposób, by pomieszczenia szkolne zostały odpowiednio wyciszone.
„Nasze systemy akustyczne mogą być instalowane w poszczególnych salach lekcyjnych, czy na korytarzach, dzięki czemu można szybko sprawdzić, jaka jest różnica po przeprowadzonej modernizacji”
mówi Marta Blachani, Area Marketing Manager w Rockfon.
„Mamy w Polsce wiele realizacji związanych z modernizacjami budynków szkolnych, m.in. w Poznaniu, Warszawie Wrocławiu. W każdym przypadku, zarówno uczniowie, jak i kadra pedagogiczna, podkreślają odczuwalne zwiększenie poziomu komfortu pracy”.
W celu zwiększenia świadomości dotyczącej istotności akustyki w szkolnych budynkach, firma Rockfon organizuje w październiku konkursu pt.: „Dźwięki mojej szkoły”. Główną nagrodą jest adaptacja akustyczna wybranej sali lekcyjnej. Dla uczniów przewidziane są też nagrody indywidualne: hulajnogi i sprzęt sportowy. „Zależy nam na dotarciu zarówno do dyrektorów szkół, jak i do rodziców, by zwiększyć ich świadomość dotyczącą możliwości przeciwdziałania szkolnemu hałasowi” – dodaje Marta Blachani.
„Skoro są opracowane rozwiązania, które mogą pomóc uczniom i pracownikom w procesie edukacji, to czemu z nich nie skorzystać? Wiemy z doświadczenia, że kwestie budżetowe nie stanowią przeszkody nie do pokonania. Często sami rodzice, działając w Radach Rodzicielskich, chętnie pomagają szkołom w uzyskaniu dofinansowania na modernizacje ukierunkowane na polepszenie warunków, w jakich uczą się ich dzieci”.
[1]Wg badań Państwowego Zakładu Higieny (PZH)