W ostatnich latach widać wyraźny wzrost produkcji energii z paneli fotowoltaicznych w Polsce z 0,3 TWh w 2018 r. do ok. 1,92 TWh w 2020 r. Wynika to ze wzrostu mocy zainstalowanej z 0,57 GW do ok. 4 GW. Jest to głównie efekt popularyzacji paneli fotowoltaicznych instalowanych przez prosumentów.
Potencjał fotowoltaiki w różnych regionach Polski
Potencjał produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych w Polsce nie różni się znacząco od potencjału naszych sąsiadów na podobnej szerokości geograficznej i wynosi ok. 1000-1100 kWh/kWp*. Jest jednak znacząco niższy od krajów południa Europy, gdzie z 1 kilowatopika można pozyskać nawet 1800 kWh. Największą efektywność w naszym kraju mają instalacje na południu Polski, zwłaszcza w województwach podkarpackim, małopolskim, lubelskim, opolskim i dolnośląskim. Najmniej energii z kilowatopika otrzymuje się w województwach na północy kraju, w szczególności w województwie zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim (z wyłączeniem wybrzeża i okolic Gdańska).
*Wp to jednostka określająca maksymalną wydajność, z jaką pracują moduły fotowoltaiczne, określana dla STC (Standard Test Conditions), czyli dla standardowych warunków testowych (natężenia promieniowania słonecznego 1000 W/m², temperatury ogniw 25°C). Wynik 1000 KWh/KWp oznacza więc, że jeden panel fotowoltaiczny o mocy 1 Kilowatopika rocznie może dostarczyć ok. 1000 KWh energii.
Prosumenci w energetyce słonecznej
Jedną z najistotniejszych form wsparcia prosumentów inwestujących w panele fotowoltaiczne jest program Mój Prąd. Łączna moc zainstalowana instalacji prosumenckich dofinansowanych w ramach tego projektu wynosi 590 MW5, co stanowi 1/7 całości mocy zainstalowanej w Polsce. Najwięcej mocy zainstalowanej w ramach programu Mój Prąd można zanotować w woj. śląskim (83 MW), małopolskim (70 MW), wielkopolskim (66 MW) oraz mazowieckim (65 MW), czyli w większości na południu Polski, gdzie mamy większe nasłonecznienie. Przy uwzględnieniu populacji poszczególnych województw najwięcej mocy zainstalowanej na 1000 mieszkańców przypada na woj. małopolskie (21 kW/1000 mieszkańców ), opolskie ( 20 kW/1000 mieszkańców), podkarpackie (19 kW/1000 mieszkańców), wielkopolskie (19 kW/1000 5 Stan na dzień 11.12.2020. mieszkańców) oraz śląskie (18 kW/1000 mieszkańców).
Liczba przyznanych dofinansowań do projektów instalacji PV na 1000 mieszkańców oraz łączna moc instalacji (kW/tys. mieszk.) dofinansowanych w ramach programu Mój Prąd w poszczególnych województwach Polski
Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki udział dużych instalacji w ogóle zainstalowanych mocy fotowoltaicznych oraz szybkie tempo rozwoju fotowoltaiki z programu Mój Prąd (wzrost z 400 MW w czerwcu do 590 MW w grudniu 2020, Maj, Szpor, 2020) można zauważyć, że w przypadku fotowoltaiki sprawdzają się programy nastawione na zwiększanie udziału prosumentów w sieci. Istotnym elementem dalszego poszerzania udziału źródeł fotowoltaicznych w polskiej strukturze produkcji energii elektrycznej w przyszłości będzie więc utrzymanie, a nawet dalsze rozszerzenie tych programów.