Site icon Portal Nieruchomości

Pruszków – podwarszawska miejscowość z doskonałą komunikacją. Czy warto tam zamieszkać?

Fot. Urząd Miasta Pruszkowa, Pruszków – Centrum

Mieszkańców Pruszkowa z pewnością nie trzeba przekonywać do zalet ich miasta. Niniejszy, krótki i co za tym idzie dość przekrojowy artykuł kierujemy raczej do osób chcących wybrać to miasto do zamieszkania na stałe lub czasowo np. mających w planach wyprowadzkę z Warszawy. Staraliśmy się opisać zwłaszcza te aspekty, może na pierwszy rzut oka mniej istotne, nawet niewidoczne, ale mimo wszystko mające wpływ na nasze życie w nowym otoczeniu. 

Od wielu lat obserwujemy napływ nowych mieszkańców do tego podwarszawskiego miasta, właśnie głównie z Warszawy. Wszyscy, którzy śledzą rozwój infrastruktury, usług i komunikacji Pruszkowa, nie są zdziwieni, że mieszkania dobrze się tam sprzedają. W mieście powstają interesujące, nowoczesne inwestycje deweloperskie, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających mieszkańców.

Krótko o Pruszkowie

Pruszków jest największym, oczywiście po stolicy, miastem aglomeracji warszawskiej. Usytuowany jest w odległości 18 kilometrów od centrum Warszawy. Również ta atrakcyjność lokalizacyjna sprawia, że na obszarze ok. 19 km kw. mieszka 62 tys. osób (w latach 2002-2019 liczba mieszkańców wzrosła o 14,1%. Pruszków pełni funkcję miasta powiatowego, z wieloma instytucjami administracji publicznej, jednostkami służby zdrowia i opieki społecznej. Trzeba pamiętać, że Pruszków to dawny ośrodek przemysłowy i ta przemysłowa przeszłość miasta jest nadal widoczna w wielu aspektach, zarówno urbanistycznym jak i społecznym.

Komunikacja

Pruszków WKD – przystanek Warszawskiej Kolei Dojazdowej przy ul. Kraszewskiego i Ewy w Pruszkowie

Wiele osób, które przenosi się z Warszawy do Pruszkowa, nie rezygnuje z pracy lub nauki w stolicy i decyduje się na dojazdy. To świetny wybór! Dzięki dogodnej lokalizacji stacji PKP Pruszków (Koleje Mazowieckie i linia Szybkiej Kolei Miejskiej) oraz słynnej, niezawodnej “Wukadki”, Warszawskiej Kolei Dojazdowej do centrum Warszawy można dotrzeć w 25-30 minut. Bliskość arterii komunikacyjnej (autostrada A2, S2) umożliwia szybki dojazd do niemalże każdego punktu w Warszawie.

Klientami inwestycji zlokalizowanych na terenie Pruszkowa są nie tylko mieszkańcy Pruszkowa. Pruszków to najnowsze odkrycie na mapie inwestycyjnej aglomeracji warszawskiej. W kontekście naszej najnowszej inwestycji – osiedla BLANCO, które powstaje w Pruszkowie obserwujemy zainteresowanie tą lokalizacją Klientów z różnych rejonów aglomeracji.  Inwestycja cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród mieszkańców Warszawy, dla których stolica stała się po prostu zbyt droga, lub którzy szukają większego mieszkania w przystępnej cenie. Z drugiej strony, Pruszków jest atrakcyjny dla osób mieszkających dalej od Warszawy i poszukujących miejsca usytuowanego bliżej stolicy i dobrze z nią skomunikowanego – skomentowała Katarzyna Unold, Dyrektor Zarządzająca ACCIONA – dewelopera aktualnie realizującego osiedle BLANCO przy ul. Lipowej w Pruszkowie. 

Komunikacja miejska w Pruszkowie składa się z 8 linii autobusowych i dociera do wszystkich zakątków miasta oraz do sąsiednich miejscowości, takich jak Parzniew, Piastów, Ożarów Mazowiecki oraz Komorów. 

Dla chętnych, alternatywnym środkiem transportu jest Pruszkowski Rower Miejski. Umożliwia on szybkie poruszanie się po mieście, i jest dobrym uzupełnieniem komunikacji miejskiej.

Tkanka miejska

Kamienice w centrum Pruszkowa

Struktura urbanistyczna Pruszkowa składa się z dość zwartych kwartałów kamienic i wielorodzinnych bloków mieszkalnych (w centrum i na zachodzie miasta) oraz osiedli domów jednorodzinnych, licznych parków, i skwerów (głównie na południu i wschodzie). Północ miasta to tereny nieco mniej zurbanizowane.

Centrum miasta zabudowane jest głównie kamienicami, od kilku lat jest ono poddawane intensywnemu procesowi rewitalizacji. Trzeba jednak szczerze powiedzieć, że wiele jeszcze jest tutaj do zrobienia. Napotkamy tutaj ładnie odnowione kamienice sąsiadujące z zaniedbanymi a nawet nadającymi się do wyburzenia pustostanami. Charakterystyczne dla Pruszkowa jest to, że wiele kamienic jest wykupywanych przez prywatnych inwestorów. Takie mieszkania, po przeprowadzonym gruntownym remoncie całego budynku, cieszą się wielką popularnością wśród kupujących. Ceny są niższe a metraże takich mieszkań dostosowane do potrzeb młodego klienta.

Mieszkanie w odrestaurowanej kamienicy może mieć wiele atutów

Zachodnia część miasta to zabudowa wielorodzinna. Bliżej centrum są to mniejsze bloki i kameralne osiedla. Dalej znajduje się Osiedle Staszica. Jest to typowe blokowisko z połowy lat osiemdziesiątych. Dużym plusem tych lokalizacji jest bliskość dworca PKP. Nieco dalej znajduje się Osiedle Prusa, to ciekawa różnorodna zabudowa i kameralne bloki z lat 80 i 90. Niestety do kolejki i PKP jest już stąd dalej. Na samych zachodnich obrzeżach Pruszkowa powstała duża inwestycja Parzniew Miasto Ogród, nowe osiedle złożone z kilkudziesięciu nowoczesnych bloków.

Osiedle Staszica w zachodniej części miasta

Południowe i wschodnie części miasta to niemal wyłącznie domy jednorodzinne (wolno stojące i szeregowe). Zaliczamy do nich osiedla Malichy, Tworki i Ostoja. Osiedla zaczęły powstawać w latach 60. XX wieku i obecnie cieszą się bardzo dobrą renomą, dobrze się tu mieszka. Oddalone są od głównych arterii komunikacyjnych a ich atutem jest bliskość do przystanków kolejki WKD. Obecnie powstaje tutaj szereg interesujących inwestycji deweloperskich.

Jesteśmy deweloperem, który jako priorytet stawia sobie wysoki standard wykończenia oraz wkomponowanie każdej naszej inwestycji w tkankę urbanistyczną otoczenia z uszanowaniem charakteru lokalnej zabudowy. Dążymy do rozwiązań harmonijnych i przyjaznych. Chcemy tworzyć inwestycje, które budują przyjemne środowisko do życia i mieszkania, i które nie naruszają charakteru architektury danego kwartału czy też dzielnicy. Polacy mają coraz większą świadomość czego oczekują od swojego przyszłego domu. Chcemy mieszkać nowocześnie, kameralnie, w otoczeniu zieleni – to także nasze priorytety przy realizacji projektów wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Posłużę się tu przykładem ulicy Lipowej w Pruszkowie, cicha, kameralna ulica, blisko centrum z zabudową na poziomie około 5 kondygnacji, wskazała nam kierunek dla osiedla BLANCO. Uwzględniając lokalny charakter tej części miasta przygotowaliśmy projekt osiedla nowoczesnego i kameralnego. Blanco składa się z 7 budynków, w ramach których będzie dostępnych łącznie 300 mieszkań o metrażach od ok. 37 do 87 m2. Na jakość przestrzeni miejskiej składają się z jednej strony budynki, z drugiej zagospodarowanie terenu i infrastruktura – te dwa elementy powinny współgrać budując harmonijne rozwiązania urbanistyczne, które sprawiają, że życie w danym miejscu sprawia nam po prostu przyjemność – dodała Unold w rozmowie. 

Na północy Pruszkowa znajduje się dzielnica Gąsin o przemysłowo-logistycznym rodowodzie. Obecnie jest to słabo zurbanizowana część Pruszkowa, choć coraz liczniej wkracza tutaj zabudowa jednorodzinna. Kolejna północna część miasta to Bąki, graniczy z Piastowem. Mieszkańcy Bąków ze względu na odległość do centrum Pruszkowa oraz niezbyt dobrą komunikację z nim częściej korzystają z infrastruktury znajdującej się na terenie Piastowa. 

Koszty mieszkania i życia

Nowe inwestycje na ul. Lipowej

Różnice w cenach pomiędzy Warszawą i Pruszkowem są bardzo znaczące. Dlaczego opłaca się zamieszkać w takiej mniejszej miejscowości? Chyba najważniejszy powód to przystępne ceny nieruchomości. Ceny mieszkań na rynku wtórnym, również z racji sporej liczby bloków, są w Pruszkowie bardzo atrakcyjne. Szacujemy, że cena takiego mieszkania jest średnio niższa od warszawskiego odpowiednika o ok. 30%.

Pruszków należy do aglomeracji warszawskiej, jednak ceny mieszkań tutaj znacznie różnią się od tych w Warszawie, co buduje rosnącą atrakcyjność Pruszkowa jako miejsca do zakupu mieszkania. Warto pamiętać, że koszt ziemi jest jednym z najbardziej znaczących kosztów składających się na finalną cenę mieszkania. W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości dynamicznie wzrosły. W porównaniu do średniej opłaty za metr kwadratowy w stolicy, Pruszków wydaje się bardzo atrakcyjnym miejscem, jeśli chodzi o zakup mieszkania. Wiadomo jednak, że przy zakupie mieszkania nie możemy rozważać samej ceny. Oczywiście jest to jedna z najważniejszych rzeczy, jednak warto także rozważyć lokalizację oraz swoje potrzeby, zarówno te w danej chwili jak też i w perspektywie kilku kolejnych lat. Wartość mieszkań w Pruszkowie będzie rosnąć. Warto rozważyć jego zakup nie tylko ze względu na potrzeby własne, ale także jako lokatę kapitału. Pruszków jest bardzo atrakcyjną lokalizacją, jeżeli chodzi o mieszkanie, przede wszystkim z uwagi na bliskość Warszawy i jej centrum, jak też bardzo dobrą, sprawnie działającą siatkę połączeń komunikacji miejskiej z Warszawą. Pruszków dynamicznie zmienia się, rozwija stwarzając coraz częściej poczucie bezpiecznego, spokojnego miasta – satelity Warszawy. – skomentowała Dyrektor Zarządzajaca ACCIONA, Katarzyna Unold.

Skutkiem wyprowadzki do Pruszkowa są też niższe koszty życia. Tańsze są tam wszystkie usługi, mniej zapłacimy u fryzjera, kosmetyczki i w warsztacie samochodowym. Składki ubezpieczeniowe za mieszkanie i samochód również będą odpowiednio niższe. Oszczędzamy także na opłatach za żłobki, przedszkola i zajęcia dodatkowe naszych dzieci.

Edukacja

Biblioteka w Pruszkowie na ul. Chopina

Biorąc pod uwagę przeprowadzkę, istotne jest zapewnienie naszym pociechom dostęp do placówek oświatowych na miejscu a nam oszczędzić trudów dowożenia ich do Warszawy. To ważne by mieć wszystko pod ręką. Jako mieszkańcy Pruszkowa będziemy mogli korzystać z bogatej oferty edukacyjnej, którą zapewniają: 3 żłobki publiczne; 7 żłobków niepublicznych, 15 przedszkoli publicznych; 14 przedszkoli niepublicznych; 15 punktów przedszkolnych, 9 szkół podstawowych publicznych; 4 szkoły podstawowe niepubliczne 5 szkół ponadpodstawowych i 1 uczelnia wyższa (Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki).

Handel i usługi

W Pruszkowie nie brak placówek handlowych i usługowych. Największym, niedawno otwartym centrum handlowym jest Nowa Stacja centrum handlowe ze strefą gastronomiczną, fitness, kinem i strefą dla dzieci. Lokalną atrakcją są targowiska miejskie przy ul. Komorowskiej 14 i ul. Pańskiej 11. Poza tym oferta handlowo-usługowa nie odbiega wiele od przeciętnego polskiego miasta, znajdziemy tutaj wiele placówek popularnych sieci marketów, pizzerie, puby. Usługi, tak jak wszędzie, koncentrują się w centralnej części miasta.

Pewnym minusem jest niewielka liczba interesujących kawiarni i klubów. W ofercie gastronomicznej przeważają pizzerie, kebaby oraz sieciowe punkty sprzeday kawy.

Rekreacja

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

Jeśli chodzi o spędzanie czasu na świeżym powietrzu to w Pruszkowie jest wszystko, czego możemy oczekiwać: liczne wydarzenia kulturalne, i szerokie zaplecze sportowo-rekreacyjne. Zaliczamy do nich: 13 stacji Pruszkowskiego Roweru Miejskiego, 20 km ścieżek rowerowych, 2 muzea, 2 skateparki, 9 siłowni plenerowych, 4 boiska do siatkówki plażowej. 

Wielką atrakcją jest położony prawie w samym centrum Pruszkowa malowniczy Park Potulickich. Obszar jaki zajmuje to ponad 23 hektary, a znaczną część tej powierzchni stanowią stawy i cieki wodne (rzeczka Utrata). Warto dodać, że cały obszar parku został wpisany do rejestru zabytków.

Minusem dla niektórych może być brak większych kompleksów leśnych wprost graniczących z miastem. Najbliższy Las Komorów-Granica, Suchy Las i Las Młochowski oddalone są od centrum Pruszkowa o około 5-10 kilometrów, w sam raz na wycieczkę rowerową.

Uciążliwości

Według nas, niektórzy nowi mieszkańcy Pruszkowa mogą odczuwać uciążliwości związane z działalnością Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie. Mowa jest o hałasie jaki generują samoloty, bowiem trasy wielu samolotów pasażerskich startujących z lotniska Okęcie przebiegają właśnie nad Pruszkowem i okolicami. Władze Pruszkowa, Piastowa, Brwinowa i Michałowic od lat.domagają się, by samoloty startujące z lotniska poruszały się nad obszarami o mniejszej gęstości zaludnienia i zgodnie z wyznaczonymi korytarzami powietrznymi. Póki co, bezskutecznie. Zagrożenie hałasem lotniczym to nasza subiektywna ocena, samoloty nad miastem są już na dość znacznej wysokości i wielu mieszkańców nawet ich nie zauważa. 

Przydatne adresy www

Strona www Urzędu Miasta Pruszkowa: www.pruszkow.pl

System Informacji Przestrzennej Pruszkowa https://pruszkow.e-mapa.net/

Serwis informacyjny o Pruszkowie http://wpr24.pl/

[rwp_box id=”0″]


Mamy nadzieję, że nasz materiał przybliżył Państwu nieco Pruszków. Zapraszamy do lektury artykułów o pozostałych podwarszawskich miejscowościach. Opisujemy Otwock, Łomianki, Piastów, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Konstancin-Jeziorną, Milanówek, Grodzisk Mazowiecki, Legionowo, Radzymin i Wołomin.

Exit mobile version