Site icon Portal Nieruchomości

[RAPORT] Podaż mieszkań w Polsce – liczba i struktura ofert

Fot. Walter Herz

W I kwartale 2023 r. najwięcej ofert na portalach branżowych pochodziło z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Łodzi. Liczba ofert w każdym z 6 miast (Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Lublin) wyniosła ponad 1 tys., z czego najwięcej zanotowano w Warszawie (1522) i Krakowie (1421). Najmniej ofert sprzedaży można było znaleźć w Opolu – zaledwie 155.

Średnia kwartalna liczba ofert sprzedaży mieszkania w miastach wojewódzkich

Rynek pierwotny i wtórny

Wśród ofert sprzedaży mieszkań w 17 największych polskich miastach przeważają oferty z rynku wtórnego. Średni udział rynku wtórnego we wszyst- kich ofertach wynosi 76,5 proc., zaś w przypadku rynku pierwotnego – 23,5 proc. W danych publikowanych przez GUS również widać przewagę rynku wtórnego (60 proc. do 40 proc.), jednak różnice te są mniej wyraźne niż w danych PIE. Prawdopodobnie aktywność deweloperów na portalach, z których pochodziły analizowane dane była mniejsza niż osób prywatnych i agencji pośredniczących. Najwięcej ofert na rynku pierwotnym zanotowano w największych miastach. Poza mniejszym Rzeszowem, w którym 36 proc. ofert pochodzi z rynku pierwotnego, w rankingu przodują Warszawa (34 proc.), Kraków (29,5 proc.) i Poznań (29,5 proc.). Najmniejszy udział rynku pierwotnego miały Olsztyn (13 proc.), Szczecin (12 proc.) i Gdynia (12 proc.).

Udział rynku pierwotnego i wtórnego w ogólnej strukturze ofert sprzedaży

Wielkość dostępnych mieszkań różniła się w zależności od miasta i rynku

Średni metraż mieszkania wystawionego na sprzedaż wynosił 61,25 m2 na rynku pierwotnym i 55,7 m2 na rynku wtórnym. Największe mieszkania na rynku pierwotnym, o średnim metrażu niemal 68 m2, były w Olsztynie. Natomiast na rynku wtórnym – w Opolu, w którym powierzchnia mieszkania wystawionego na sprzedaż wynosiła średnio 60,1 m2. Najmniejszy metraż mieszkań, odpowiednio na rynku pierwotnym i wtórnym, zanotowano w Białymstoku oraz Łodzi (średni metraż odpowiednio 51,7 m2 oraz 51,1 m2).

Średnia powierzchnia mieszkań oferowanych na poszczególnych rynkach w miastach wojewódzkich (w m2)

Wielkość dostępnych mieszkań różniła się w zależności od miasta i rynku. Średni metraż mieszkania wystawionego na sprzedaż wynosił 61,25 m2 na rynku pierwotnym i 55,7 m2 na rynku wtórnym. Największe mieszkania na rynku pierwotnym, o średnim metrażu niemal 68 m2, były w Olsztynie. Natomiast na rynku wtórnym – w Opolu, w którym powierzchnia mieszkania wystawionego na sprzedaż wynosiła średnio 60,1 m2. Najmniejszy metraż mieszkań, odpowiednio na rynku pierwotnym i wtórnym, zanotowano w Białymstoku oraz Łodzi (średni metraż odpowiednio 51,7 m2 oraz 51,1 m2).

Wielkość mieszkań wystawianych na sprzedaż

Wśród analizowanych ofert najwięcej, bo aż 44 proc. dotyczyło mieszkań średniej wielkości (41-60 m2), czyli najczęściej mieszkań dwupokojowych z kuchnią, których szczególnie dużo było na rynku wtórnym. Mieszkania nieco większe, od 61 m2 do 90 m2, stanowiły 27,5 proc. ogółu badanych ofert. Za niespełna 20 proc. odpowiadały mieszkania z przedziału 25-40 m2. Mniej, bo tylko 7 proc. ofert dotyczyło mieszkań największych, powyżej 85 m2. Mikrokawalerki, czyli lokale mieszkaniowe mające poniżej 25 m2, stanowiły 2 proc. ofert rynku, głównie wtórnego.

Struktura udziałów w rynku oferowanych mieszkań o danej wielkości w 17 największych polskich miastach (w m2)


Źródło: Lubasiński, J., Mądry, T. (2023), Analiza rynku mieszkaniowego – I kwartał 2023 r., Polski Instytut Ekonomiczny, Warszawa.

Exit mobile version