Site icon Portal Nieruchomości

Rekordowe półrocze na warszawskim rynku nieruchomości biurowych. Popyt wciąż przewyższa podaż

Rekordowe półrocze na warszawskim rynku nieruchomości biurowych. Popyt wciąż przewyższa podaż

Za nami rekordowe pierwsze półrocze na warszawskim rynku nieruchomości biurowych. Do użytkowania oddano łącznie ponad 173 tys. mkw. powierzchni. To aż 65% całkowitej podaży prognozowanej na 2018 rok wynika z raportu CBRE „Warszawski Rynek Biurowy. Rekordowe półrocze 2018”. Eksperci zwracają uwagę, że popyt nadal przewyższa podaż, a poziom pustostanów jest na najniższym poziomie od lat, co daje przewagę właścicielom budynków. Czynsze na obecnym poziomie utrzymają się do 2020 roku.

– Obecna sytuacja na warszawskim rynku biurowym równoważny siły po trwającym jakiś czas „rynku najemcy” i to widać najbardziej w najlepszych lokalizacjach. W stolicy popyt przewyższa podaż. Wzmożona aktywność firm i ograniczona dostępność powierzchni stawia właścicieli budynków w lepszej pozycji negocjacyjnej niż w ostatnich latach. Za biuro w centrum w standardzie premium trzeba zapłacić średnio 24 euro/m-c/mkw. Prognozujemy, że te ceny utrzymają się do 2020 roku. Wtedy zostaną oddane do użytku duże projekty, które obecnie są w trakcie budowy, takie jak Varso, Generation Park, The Warsaw Hub czy Skyliner komentuje Mikołaj Sznajder, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w CBRE.

Nowe powierzchnie w natarciu

Pod koniec I półrocza 2018 roku podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosła 5,41 mln mkw. Do użytkowania oddano 15 nowych biurowców, których łączna powierzchnia przekroczyła 173 tys. mkw. Blisko 60% nowo oddanej powierzchni znalazło się w centrum, z czego aż 70% było wynajęte już w dniu oddania do użytkowania.

Eksperci CBRE zwracają uwagę, że w ostatnich latach powstał nowy obszar biznesowy w Warszawie, dla którego katalizatorem rozwoju stała się stacja metra Rondo Daszyńskiego. Do końca 2020 strefa bliskiej Woli zostanie powiększona o blisko 400 tys. mkw., co oznacza wzrost o aż 60% w stosunku do stanu obecnego.

Najemcy z rosnącym apetytem

Nowa powierzchnia biurowa rozchodzi się w Warszawie w szybkim tempie. W sumie w ciągu sześciu miesięcy aktywność najemców wyniosła 425 tys. mkw., osiągając blisko połowę prognozowanego poziomu na koniec 2018 roku. Ze względu na niską dostępność wolnych powierzchni w centrum, większa część popytu (52%) zlokalizowana była poza nim.

Popyt w Warszawie napędzany był w największej mierze przez firmy z sektora usług profesjonalnych, którzy odpowiadali za ponad 16% całkowitej wynajętej powierzchni i aż 21% przedsiębiorstwa działające w obszarze IT i nowych technologii oraz sektor bankowy, ubezpieczeniowy i inwestycyjny. Każdy z tych dwóch sektorów odpowiadał za 13% zapotrzebowania na powierzchnię poza centrum.

Duża aktywność najemców przekłada się na spadający poziom pustostanów, który na koniec czerwca wyniósł 11,1%, co oznacza spadek o 2,8 pp. w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Czynsze w centrum Warszawy

Dobra kondycja rynku, z której wynika wzmożona aktywność najemców, przesuwa przewagę w stronę właścicieli budynków. Trend ten widać wyraźnie w centrum Warszawy. Spowodowało to wzrost czynszów w centrum, pierwszy raz od 2012 roku, który wynosi średnio 24 euro/m-s/mkw. Oczekiwana jest kontynuacja tego trendu aż do 2020 roku, kiedy planowane jest oddanie do użytkowania aż 581 tys. mkw. powierzchni.

Exit mobile version