Site icon Portal Nieruchomości

Rekuperacja w energooszczędnym domu

Energooszczędny, komfortowy w codziennym użytkowaniu, a przede wszystkim zdrowy – taki powinien być nowoczesny dom. Najlepszy rozwiązaniem, aby spełnić te trzy warunki jest decyzja o rekuperacji mechanicznej, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła już na etapie projektowania swoich czterech kątów. Warto zatem wybrać producenta, który da nam gwarancję jakości systemu na długie lata.

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domów energooszczędnych. Choć na pozór taki typ budownictwa jest droższy od tradycyjnego to inwestycja zwraca się w późniejszych kosztach ogrzewania, a przede wszystkim korzystnie wpływa na stan środo wiska, a przede wszystkim na zdrowie mieszkańców.

REKUPERACJA A PRAWO BUDOWLANE

W 2021 roku wejdą w życie zaostrzone przepisy prawa budowlanego dotyczące maksymalnego zapotrzebowania na energię pierwotną zużywaną przez budynki. Zapowiedziane normy będą jeszcze bardziej restrykcyjne i będą wymagały nie tylko odpowiedniej izolacji termicznej, ale także ekologicznego źródła ciepła. Jedną z technologii domu energooszczędnego, która będzie niezaprzeczalnie doskonałym wyborem wobec nowego prawa jest rekuperacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

REKUPERACJA – koszty, fakty i mity

Choć zalet płynących z montażu rekuperacji jest wiele to w społeczeństwie wciąż krąży mit o jej ogromnych kosztach. Nie jest to zgodne z prawdą, jeśli decyzja o montażu rekuperacji zostanie podjęta przed rozpoczęciem budowy, na etapie projektu i wstępnych uzgodnień. Wtedy nie musimy budować kominów do wentylacji grawitacyjnej, wybieramy okna bez nawietrzaków z częścią szkleń stałych, a dodatkowo racjonalnie planujemy system grzewczy, wybierając mniejszy kocioł i mniejsze grzejniki.

Exit mobile version